Három apa veszítette életét a miskolci pinceomlás tragédiájában, és az elkövetőre két és fél év fogházbüntetés vár.

Két és fél év fogházbüntetésre ítélte a Miskolci Törvényszék azt az építési kivitelezőt, akinek három munkása halt meg a 2022 augusztusában történt miskolci pinceomlásban. A tragédiában egy 26 egy 29 és egy 35 éves fiatal férfi vesztette életét, miután rájuk szakadt egy több tonnás kőtömb. Mindegyik férfi több gyermeket hagyott maga után.
A Miskolci Törvényszék közleménye szerint a 46 éves férfi 2022 júniusában szóbeli vállalkozási szerződést kötött a megbízójával, amelyben elvállalta egy miskolci pince kibővítését, felújítását. A kivitelezési munkálatok elvégzésére szóbeli megállapodást kötött három dolgozóval, azonban számukra nem biztosított megfelelő egyéni védőeszközöket, nem tartott munkavédelmi oktatást és a pincerészt sem látta el megfelelő dúcolásokkal, megtámasztásokkal.
A kivitelezés megkezdése előtt a terhelt nem ellenőrizte az építmény stabilitásának megfelelőségét, és nem tájékozódott arról, hogy elvégeztek-e előzetes geológiai, hidrológiai és talajmechanikai vizsgálatokat. Emellett nem készített el kivitelezési, egészségvédelmi és biztonsági tervet, továbbá nem biztosította a leeső tárgyak elleni védelmet sem.
- közölte a törvényszék.
Tavaly augusztus 31-én egy férfi olyan feladatot bízott a munkatársaira, amelynek keretében kéziszerszámokkal és bontókalapáccsal kellett nekiállniuk a pinceág formájának kialakításához. A munka közben azonban tragikus esemény történt: a pincefödém beomlott, és a boltozatból leszakadó kőzetdarabok három, a helyszínen dolgozó férfit temettek maga alá, akik sajnos életüket vesztették. Az építési kivitelező mulasztásai közvetlen kapcsolatban álltak e szörnyű balesettel, amely három családapa életét követelte.
A bíróság a kivitelezőt két és fél év fogházbüntetésre ítélte, mivel foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétségét állapította meg. Emellett 7 évre eltiltották az építőipari tevékenységtől. A büntetés kiszabása során a bíróság figyelembe vette a férfi büntetlen előéletét, megbánó magatartását és a személyes körülményeit, mint enyhítő körülményeket. Ugyanakkor a terhelt által elkövetett többszörös foglalkozási szabályszegés kellemetlen súlyosbító tényezőként jelentkezett az ügyben.
Az ügyész, a kivitelező és a védő is három munkanapnyi időt biztosított magának a nyilatkozat megtételére, ezért az ítélet még nem jogerős.