A mocsári teknősök védelme érdekében indított határokon átívelő kezdeményezés | ma7.sk Ez a projekt a mocsári teknősök megóvására irányul, és célja, hogy különböző országok együttműködésével biztosítsa ezen védett fajok fennmaradását. A kezdeményezés ker
A projekt fókuszában a magyar-szlovák határvidéken élő egyedülálló faj védelme áll. E cél elérése érdekében a Fertő-Hanság Nemzeti Park és szlovák partnerük, a BROZ természetvédelmi egyesület közös erőfeszítéseket tesz a faj megóvására és élőhelyének fenntartására.
Az első pillér közösen kidolgozott módszertanon alapuló kutatással teljesíthető, főként az e téren tapasztaltabb szlovák partner korábbi tapasztalataira építve. A mocsári teknős fajmegőrzési intézkedéseiben gyakorlott nemzeti parkok, illetve más országokban futó teknősvédelmi projektek közös tanulmányutakon való felkeresésével mindkét partner szervezet szaktudása gyarapítható. A kutatáson kívül a helyi lakosság által gyűjtött adatok is értékes adalékkal szolgálnak, e célból egy meglévő magyar applikációt tesznek alkalmassá a szlovák oldalról érkező adatok befogadására. Mindemellett a természetes élőhelyekről az idegenhonos teknősfajok befogott egyedeinek eltávolítása is tervezett.
A természet megóvása, így a mocsári teknős élőhelyeinek védelme érdekében elengedhetetlen a közösségi tudatosság növelése. Ennek érdekében mindkét partner elkötelezett amellett, hogy elérje a nyilvánosságot, különösen a fiatalabb generációkat. Céljuk, hogy felhívják a figyelmet a mocsári teknős és annak élőhelyét fenyegető természetvédelmi kihívásokra, és ösztönözzék a közönséget a környezettudatos gondolkodásra és cselekvésre.
Ennek érdekében a Holt-Rába Tanösvény továbbfejlesztésével egy pallósoros leágazással teknős-megfigyelésre alkalmas pont, illetve egy további pihenőhely kialakítása tervezett, továbbá Lipót-Gombócoson, a Szigetközi Tájvédelmi Körzet központjában a mocsári teknős védelmének tematikáját feldolgozó foglalkoztató installációk telepítésére, illetve a természetvédelmi központ kiállítótérrel való bővítésére is sor kerül. A térségi iskolák számára interaktív környezeti nevelési alkalmak szervezése, illetve nagyobb rendezvényeken való kitelepülések egyaránt részét képezik a szemléletformálási tevékenységeknek a határ mindkét oldalán.