Bár a dróntechnológia és a modern okos traktorok térnyerése figyelemre méltó, a fiatalok többsége továbbra is más szektorokban találja meg a jövőbeni karrierlehetőségeit - Agro Napló.


Az agrárium digitalizációja nemcsak a hatékonyságot növeli, hanem a generációváltás egyik kulcsa is lehet. Erről és a gazdálkodáshoz kapcsolódó digitális adminisztráció tapasztalatairól beszélgetett az Agrárszektor Börzsönyi Balázzsal, az Arasz Agro Adminisztrációs Szoftvert fejlesztő cég ügyvezetőjével.

Európa-szerte komoly kihívást jelent az agráriumban a gazdatársadalom elöregedése, amely a generációváltás, a családon belüli gazdaságátadás és a fiatalok ágazatba vonásának fontosságát helyezi előtérbe. Bár a digitalizáció, a precíziós technológiák és a high-tech eszközök lényegesen vonzóbbá tehetik az agráriumot a fiatalok számára, önmagukban nem feltétlenül elegendők.

A témával kapcsolatban az idei AGROmashEXPO-n látottak alapján igen pozitív tapasztalatokat osztott meg az Agrárszektorral Börzsönyi Balázs, az Arasz Agro Adminisztrációs Szoftvert fejlesztő cég ügyvezetője. Mint mondta, külön öröm volt számára, hogy a standjukhoz látogatók közül tíz emberből hat-hét magával hozta fiát vagy lányát, aki a tervek szerint a jövőben átveheti majd a családi gazdaságot. Ráadásul a fiatal generáció nemcsak jelen volt, hanem aktívan bekapcsolódott a szakmai beszélgetésekbe is: hozzászólt, érdeklődött, és a webes megoldások terén sokszor véleményt is mondott, sőt irányt mutatott a szülőknek.

Bár valóban van némi ráció abban, hogy a modern technológiai megoldások, mint például a permetező drónok, önvezető traktorok, vagy a távolról irányítható gazdaságok koncepciója vonzóbbá teheti az agrárszektort a fiatalok számára, Börzsönyi Balázs véleménye szerint a digitális mezőgazdaság iránti érdeklődés még mindig elmarad a banki, e-kereskedelmi vagy játékfejlesztési területek iránti vonzalomtól. Sokan még mindig azzal a sztereotípiával élnek, hogy a mezőgazdaság csupán egy elavult, gumicsizmás, sárban taposó ágazat, ami tovább nehezíti a fiatalok elköteleződését ezen a területen.

Két évvel ezelőtt a gazdálkodással kapcsolatos adminisztráció teljes mértékben digitális formába került, hiszen 2023-ban bevezetésre került az elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) rendszere. Az eddig papíralapú jelentések mostantól elektronikus úton nyújtandók be. Kezdetben sokan aggódtak az új rendszer miatt, ám Börzsönyi Balázs véleménye szerint a gazdák gyorsan alkalmazkodtak a változásokhoz. Az Arasz felhasználói a kötelező naplózást a visszajelzések és tapasztalatok alapján még hatékonyabban, gyorsabban és kényelmesebben végezhetik, függetlenül attól, hogy egy 20 hektáros szőlőt vagy éppen egy 300 hektáros szántóföldet művelnek.

Ahogyan Börzsönyi Balázs is megjegyezte, a fiatalok agrárdigitalizáció iránti érdeklődését leginkább a kötelező átállás serkentheti. Ez a folyamat kulcsfontosságú volt a diskurzus során. Érdekes módon, a látogatók körében tapasztalható, hogy a tízből hét esetében már a következő generáció is részt vesz, ami nem tűnik véletlennek.

Related posts