Nagy Mártonék bejelentették, hogy csökkennek a hitelkamatok.

A Bankszövetség és a KAVOSZ Zrt. elkötelezettségének hála, a hazai kis- és középvállalkozások számára a Széchenyi Kártya Program hitelei még vonzóbb feltételekkel érhetők el.
A vállalati hitelezés elindítása kiemelkedő jelentőséggel bír, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium sürgősen módosította a kondíciós listákat, hogy felgyorsítsa a folyamatot. Ennek következtében a Széchenyi Kártya hitelek március 1-je helyett már a következő hétfőtől fél százalékponttal alacsonyabb kamatozással vehetők igénybe. Az NGM közleménye szerint a beruházási hitel típusú kölcsönök kamata 3,5%-ról 3%-ra csökken, míg a Széchenyi Kártya folyószámlahitel, likviditási hitel és turisztikai hitel kamata szintén évi 4,5%-ra csökken a hasonló mértékű kamatcsökkentés eredményeként.
Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár emlékeztetett: a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor Program keretében a beruházási típusú Széchenyi Kártya termékek kamatszintjét a Kormány már 2024 novemberében 5-ről 3,5 százalékra csökkentette. Az intézkedés bevezetésétől 2025. január végéig igényelt 4011 beruházási hitel darabszáma 50 százalékkal, az igényelt 119 milliárd forintnyi hitelösszeg pedig 43 százalékkal múlta felül a 2024. augusztus-októberi adatokat, míg a megelőző év azonos időszakához viszonyítva a darabszámban 24, az igényelt hitelösszegben pedig 9 százalékot meghaladó növekedés figyelhető meg.
Az újonnan bevezetett kamatcsökkentés révén a hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) kedvezőbb feltételek mellett juthatnak hozzá a beruházásokhoz és a működésükhöz elengedhetetlen likviditási és forgóeszközhitelekhez. A kamatcsökkentés hatására egy tipikus, 100 millió forintos, 10 éves futamidejű beruházási hitel törlesztési kötelezettsége akár 15 százalékkal is csökkenhet. Ezen kívül, a Demján Sándor Program bevezetése előtt érvényes 5 százalékos kamatozású hitelhez viszonyítva a Széchenyi Kártya beruházási hiteleit igénylő vállalkozások számára a finanszírozási terhek közel 40 százalékkal mérséklődhetnek. Továbbá, a Széchenyi Kártya beruházási hiteleknél külön előny, hogy az új igénylők számára a Nemzetgazdasági Minisztérium felügyelete alatt álló Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elengedi az első éves kezességvállalási díjat - tájékoztat a tárca.
Az államtitkár kiemelte, hogy a likviditási hitelek kamatának csökkentése fontos lépést jelenthet a vállalkozások számára. Ez lehetőséget ad arra, hogy a cégek felkészüljenek a növekvő fogyasztói bizalom következtében várható keresletbővülésre. Így elkerülhetik a készletezési vagy cash-flow problémákat, amelyek gátolnák a fellendülő forgalom hatékony kiszolgálását.