Húsvét – Ferenc pápa nagypénteki meditációiban a mai világ keresztútjairól elmélkedett. Az egyházfő arra hívta fel a figyelmet, hogy a modern kor kihívásai és szenvedései is hasonlóak a Krisztus idejében átélt nehézségekhez. Meditációi során a remény, a s


Ferenc pápa meditációi szerint Jézus keresztútja a mai világban is minden nap körülvesz minket. Ezeket a gondolatokat a római Colosseumnál felidézett stációk során hangzik el, péntek esténként, amikor a hívek közösen elmélkednek a szenvedésről és a reményről.

A Vatikán szokás szerint előre közölte a nagypénteki keresztutat kísérő elmélkedéseket. A szöveget tavalyhoz hasonlóan idén is Ferenc pápa írta.

A kálvária útja nap mint nap előttünk bontakozik ki a mai utcákon - emelte ki az egyházfő a bevezetőjében. Hangsúlyozta, hogy a modern világban minden esemény precízen megtervezett, és az emberek foglyai lettek a saját szerepeiknek, melyekből "nem mernek kilépni, hiszen az irányváltás túlságosan megterhelő számukra".

Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy az élet tele van kihívásokkal és új kezdetekkel, hiszen az ember nem egy tökéletesen működő gépezet, hanem egy különleges és egyedi lény.

"A bukás pillanatában különböző reakciók születnek: vannak, akik zavarba ejtődnek, mások tévedhetetlenséget próbálnak sugallni, míg megint mások titkolják saját hibáikat és nem képesek megbocsátani mások gyengeségeit" - tette hozzá az egyház vezetője.

Embertelennek ítélte meg azt a gazdasági modellt, ahol "kilencvenkilenc többet ér egynél", és azt a világot, amelyben a számítások és algoritmusok irányítanak. Ebben a rendszerben a hideg logika és a könyörtelen érdekek dominálnak, ahol az emberek csupán számokká válnak. "Isten gazdasága nem öl, nem válogat (senkit)".

Ferenc pápa megjegyezte, az emberi együttélés sebzett, a világ darabokban áll, és tettetés helyett őszinte könnyekre lenne szüksége.

"Vannak, akik még remélnek, és nem törődnek bele abba, hogy az igazságtalanság elkerülhetetlen" - hangoztatta a meditációkban Ferenc pápa.

A krisztusi szenvedést megidéző keresztút tizennégy stációja este negyed tízkor kezdődik, és a római Colosseumtól a Palatinus-dombig tart, amely az ókori amfiteátrummal szemben helyezkedik el. E nagypénteki eseményt Baldo Reina bíboros, a pápa római helynöke vezeti.

Az első állomáson a bíboros veszi kezébe a keresztet, majd következnek a fiatalok, akik a Caritas katolikus humanitárius szervezet tagjai. Őket egy család képviselői váltják, akik a beteg zarándokokat kísérő Unitalsi szervezet nevében érkeznek. A sort folytatják a szerzetesek, oktatók és gyóntatók, majd a fogyatékossággal élők, a jubileumi szentév önkéntesei, migránsok és egészségügyi dolgozók, akik mind elhozzák a keresztet az útjuk során. Az utolsó állomáson ismét Reina bíboros áll majd. Minden egyes állomáson felolvasásra kerül Ferenc pápa által írt meditációk egyik fejezete, gazdagítva ezzel a zarándoklat szellemi mélységét.

Ferenc pápa nem lesz jelen, de tavaly sem vett részt személyesen a keresztúton.

A péntek délutáni liturgiát a Szent Péter-bazilikában Claudio Gugerotti bíboros, a Keleti Egyházak Dikasztériuma prefektusa vezeti.

Related posts