A 15-39 év közötti magyar fiatalok munkavágyát az Ifjúságkutató Intézet legújabb felmérése világítja meg, bemutatva, hogy milyen típusú állásokra és karrierlehetőségekre áhítoznak.

Közleményükben arról tájékoztatnak, hogy az intézet 2025 januárjában egy ezerfős, 15 és 39 év közötti fiatalok körében végzett kutatása felfedte: a munkahelyi preferenciák jelentős eltéréseket mutatnak a különböző korcsoportok és végzettségek alapján.
Hangsúlyozták, hogy a munkáltatók számára elengedhetetlen ezeknek a preferenciáknak a megismerése, mivel ennek tükrében vonzóbbá formálhatják álláshirdetéseiket a tehetséges fiatal munkavállalók körében, ami hosszú távon hozzájárulhat a munkaerő megtartásának növeléséhez.
Különösen a 15-17 évesek (50 százalék) vágynak sokszínűségre munkájukban, míg a 30-34 évesek között nagyobb arányban (37 százalék) választanák inkább a nyugodt munkakörnyezetet.
A változatos munkakörök népszerűsége kimagasló: a válaszadók 52 százaléka ezt részesíti előnyben a rutinszerű feladatokkal szemben (16 százalék). Ez különösen igaz a 15-17 évesekre, valamint a 25-29 évesekre és a Budapesten élőkre.
A magasabb végzettséggel rendelkező egyének körében egyre inkább kedvelt az önálló döntéshozatal lehetősége, amelyet a megkérdezettek 38%-a támogat. Ezzel szemben a legfiatalabb korosztály (15-17 évesek) és az alacsonyabb iskolai végzettségűek hasonló arányban, 30% és 32%-os mértékben a felelősségtől mentes munkaköröket részesítik előnyben.
Tudatták:
A 15-17 éves fiatalok körében a preferenciák azt mutatják, hogy szívesebben dolgoznának fiatal kollégákból álló csapatban, amit a válaszadók 39%-a megerősített. Ezzel szemben a 30-39 évesek nyitottabbak a több generációt felvonultató munkahelyi környezetre, hiszen csupán 21%-uk tartja kiemelten fontosnak, hogy kizárólag fiatalok alkossák a csapatot.
A 18-24 éves fiatalok számára különösen lényeges a baráti atmoszféra a munkahelyen, mivel ezt a válaszadók 40%-a fontosabbnak tartja, mint a szakmai kiválóságot, amely csupán 27%-ot kapott. Az alacsonyabb végzettséggel rendelkezők körében a felelősség nélküli munkavégzés (32%) mellett kiemelkedően értékelik a csapatmunkát (42%) és a többgenerációs kollégák elfogadását (38%), ami azt jelzi, hogy számukra a közösségi élmény és a támogatás alapvető elemei a munkahelyi elégedettségnek.
A legfrissebb kutatás adatai alapján a válaszadók 38 százaléka a helyben végzett munkát részesíti előnyben, különösen a női válaszadók körében, ami valószínűleg a családi kötelezettségekkel áll összefüggésben. Ezzel szemben a 15-17 éves korosztály, valamint a Dél-Dunántúlon élők körében a rendszeres utazással járó munkák vonzereje még nagyobb, hiszen 41 százalékuk ezt a típust választaná - áll a közleményben.