Irán figyelmeztette arab szomszédait, hogy potenciális célpontokká válhatnak, amennyiben támogatják az Egyesült Államokat.

Teherán fenyegető üzenetet intézett az Egyesült Arab Emírségekhez, Bahreinhez, Törökországhoz, Kuvaithoz és Irakhoz, felszólítva őket, hogy ne támogassanak semmilyen, a területükről indított amerikai csapást.
Irán a jelek szerint idegesen reagált arra az amerikai követelésre, hogy vagy közvetlenül tárgyal vele az atomprogramjáról, vagy lebombázzák. Trump március elején azt mondta, hogy az iráni atomprogramról szóló megállapodást előnyben részesítené a katonai konfrontációval szemben, és levelet is írt Khamenei ajatollahnak, tárgyalásokat javasolva.
Teherán figyelmeztette szomszédos országait, hogy célpontokká válhatnak, amennyiben hozzájárulnak az Egyesült Államoknak a területük vagy légterük igénybevételéhez az iráni nukleáris létesítmények ellen irányuló támadások során – nyilatkozta egy magas rangú iráni tisztviselő a Reutersnak vasárnap. Hozzátette, hogy Irán elutasította Washington közvetlen tárgyalásaira vonatkozó ajánlatát, és inkább a közvetett tárgyalások folytatását preferálja, amelyeket Omán közvetítésével folytatnának.
Irán hivatalos figyelmeztetést küldött az Egyesült Arab Emírségeknek, Bahreinnek, Törökországnak, Kuvaitnak és Iraknak, hangsúlyozva, hogy bármilyen formájú amerikai támadás támogatása – beleértve a légtér vagy terület igénybevételét (mint ahogy Katar is a térség legnagyobb amerikai támaszpontjának otthont ad) – "ellenséges cselekedetnek" számítana.
A tisztviselő figyelmeztetett, hogy egy ilyen lépés "komoly következményekkel járna számukra", és hozzátette, hogy Ali Khamenei, Irán legfelsőbb vezetője "magas készültségbe helyezte" az ország erőit.
Egy prominens iráni katonai vezető, Amirali Hajizadeh, aki az Iszlám Forradalmi Gárda egyik kulcsszereplője, nemrégiben kifejezte, hogy a közelmúltban felerősödött feszültségek tükrében az amerikai katonai bázisok a térségben potenciális célpontokká válhatnak egy jövőbeli konfliktus esetén.
Az Emírségek, Bahrein, Kuvait és Irak kormányának szóvivői nem reagáltak a jelentésre. A török külügyminisztérium közölte, hogy nem tudott a figyelmeztetésről, de elismerte, hogy azt más csatornákon keresztül továbbíthatták. Szerdán az iráni média arról számolt be, hogy Kuvait megígérte Iránnak: nem engedi meg, hogy más országok elleni agresszív akciókat hajtson végre a területéről.
A tisztségviselő, akinek megnyilvánulásait a Reuters idézi, határozottan kijelentette, hogy Irán nem fogadja el az Egyesült Államok kérését a közvetlen tárgyalások megkezdésére atomprogramjáról. A magas rangú forrás szerint Irán inkább a közvetett tárgyalások mellett dönt, melyeket Omán közvetítésével kíván lebonyolítani, mivel az ország régóta játszik szerepet a rivális államok közötti kommunikáció megkönnyítésében.
Egy másik magas rangú iráni hivatalnok a hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy Irán újabb támogatást remél Oroszországtól, ugyanakkor továbbra is kételkedik Moszkva elkötelezettségében. "Ez a Donald Trump egykori amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti viszonyon múlik" – hangsúlyozta a tisztviselő.
Az Irán szövetségesének számító Oroszország közölte, hogy az iszlám köztársaság elleni katonai csapásokkal kapcsolatos amerikai fenyegetések "elfogadhatatlanok", és önmérsékletre szólított fel.
Trump figyelmeztetései az Irán elleni katonai akciókra, a gázai és libanoni konfliktusok eszkalációja, a jemeni húszikat célzó katonai támadások, a szíriai hatalomváltás, valamint az izraeli-iráni tűzpárbajok mind hozzájárultak ahhoz, hogy a már eleve feszült légkör még inkább feszültté váljon a térségben – állítja a The Jerusalem Post.
Irán régóta tagadja, hogy atomfegyvert akarna kifejleszteni. Az ENSZ nukleáris megfigyelő szerve azonban figyelmeztetett, hogy Teherán "drámai mértékben" felgyorsítja az urándúsítást, hogy az urán tisztasága elérje a 60%-ot, ami közel van a 90%-os fegyverminőségi szinthez.
A nyugati országok véleménye szerint nincs indokolt szükség arra, hogy az uránt ilyen magas fokra dúsítsák bármely polgári célú program keretében, és ezt a gyakorlatot egyetlen más nemzet sem folytatta le anélkül, hogy atomfegyvert ne készített volna - olvasható egy izraeli lapban.