Itt a végső határ: Csehország több mint hat évtized után úgy döntött, hogy nem vásárol többé orosz olajat.


Több mint hat évtized elteltével először fordul elő, hogy a Cseh Köztársaság által beszerzett nyersolaj teljes mértékben Nyugat-Európából származik - jelentette be a cseh miniszterelnök. Prága azonban továbbra is importál Oroszországból származó nyersolajból készült üzemanyagot Szlovákiából és Magyarországról.

A történelmi jelentőségű döntés nyomán véget ért az orosz olajvezetékeken keresztül történő olajimportra vonatkozó, évek óta érvényben lévő uniós mentesség. Eddig ez a kivételes helyzet lehetőséget biztosított a csehországi, valamint a magyar és szlovák finomítók számára, hogy továbbra is orosz nyersolajat alkalmazzanak.

A CREA agytröszt elemzése szerint a Cseh Köztársaság még márciusban is 132 millió euró értékben importált orosz fosszilis tüzelőanyagokat.

A szovjet korszak emlékét idéző Barátság kőolajvezeték helyett mostantól Olaszország a fő szállító, ahonnan a Transalpine Pipeline (TAL) csővezetéken keresztül jut el az olaj Csehországba. Az átalakulás azonban nem önkéntes döntés eredménye – számol be róla az Euractiv.

Martin Vladimirov, a Centre for the Study of Democracy energetikai szakértője szerint az orosz szállítások március eleji leállítása egy fizetési konfliktus és az amerikai szankciók nyomása következtében történt, nem pedig a kormány politikai döntésének eredményeként.

Az orosz olajtól való dependencia továbbra is fennáll: a helyi olajtermék-kereskedelem révén a régió gazdaságai közvetett módon még mindig hozzájárulnak az orosz gazdaság fenntartásához. Vladimirov szavai szerint a Cseh Köztársaság folytatja az üzemanyag importálását Szlovákiából és Magyarországról, amelyek orosz nyersolaj felhasználásával készülnek.

Az orosz olajjal való szakítás végleges megpecsételéséhez Prágának - a visszaesés elkerülése érdekében is - kérvényeznie kell a korábbi uniós mentesség hivatalos törlését.

Related posts