Ausztria, Románia, Bulgária és Magyarország úttörő megállapodást kötöttek egy új határvédelmi csomagról.
Pintér Sándor belügyminiszter a legutóbbi sajtótájékoztatón bemutatta a határvédelmi csomag kulcsfontosságú elemeit, amelyen részt vettek Gerhard Karner osztrák belügyminiszter, Atanas Ilkov bolgár miniszter és Catalin Predoiu román miniszterelnök-helyettes is. A rendezvényen Ylva Johansson, az uniós belügyi biztos is jelen volt, így a közös fellépés keretében számos fontos téma került terítékre a határok védelme és a migrációs kihívások kezelésének érdekében.
Pintér Sándor bejelentette, hogy a részt vevő országok egy összesen 100 főből álló határőrkontingenst irányítanak a bolgár-török határra. A konkrét részletek kidolgozása decemberig várható.
Gerhard Karner (ÖVP) nagyon fontos lépésnek nevezte a pénteki megállapodást, amelyről a nap folyamán tájékoztatja Karl Nehammer kancellárt.
Az osztrák belügyminiszter méltatta Románia és Bulgária elmúlt két évben tett erőfeszítéseit a határvédelem megerősítésére.
Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás: "Felidézte bennem a múltat:"
Kiemelte, hogy a határvédelmi megállapodás keretein belül a belső határellenőrzés átmenetileg továbbra is érvényben marad. Ez a gyakorlat már most is tapasztalható Ausztria és Magyarország határán, ahol szúrópróbaszerű ellenőrzések zajlanak.
Atanas Ilkov, a bolgár belügyminiszter, bejelentette, hogy országának jelentős anyagi forrásokat sikerült mozgósítania a bolgár-török határ megerősítése érdekében. E lépések révén sikerült drámaian csökkenteni az illegális határátlépések számát. A határrendészek munkáját mozgásérzékelő kamerákkal felszerelt terepjárók segítik, ráadásul további intézkedésként körülbelül 1200 új határrendészt is a területre vezényelnek, hogy még hatékonyabbá tegyék a határvédelmet.
A román kormány második embere, Catalin Predoiu, aki a belügyminiszteri posztot is betölti, kifejtette, hogy a legújabb budapesti egyezmény révén...
- emelte ki.
A román és a bolgár belügyminiszter is kifejezte háláját Magyarország irányába, különösen Pintér Sándornak, aki kulcsszerepet játszott a csatlakozási folyamat előmozdításában.
Az Európai Unió igazságügyi és belügyi miniszterei december 12-én tartandó ülésük során mérlegelhetik Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását. A tagság elnyeréséhez azonban minden egyes tagállam hozzájárulása elengedhetetlen.