Januári misztikus hiedelmek: felfedjük, ki találja meg a párját, és mennyi ideig marad velünk a fagyos tél - Ripost
Az új év első napján tilos baromfit és halat fogyasztani – ezt mindenki ismeri! Ám a régi hagyományok és hiedelmek tárháza sokkal gazdagabb, mint hinnénk. Számos érdekes népszokás maradt ránk az idő múlásával, amelyek még ma is színesítik az ünnepi időszakot.
Az új év beköszöntével, januárban, amely Boldogasszony havának is nevezik, véget ér a karácsonyi ünnepkör, és kezdetét veszi a farsang időszaka. Ebben a hónapban a néphagyományok és időjárásra vonatkozó jóslatok dominálnak, lehetőségünk nyílik arra, hogy kiderítsük, milyen hosszúra nyúlik a tél, valamint arra is, hogy előrejelzéseket készíthessünk a következő borév minőségéről. Fedezd fel velünk, mire érdemes figyelmet fordítani ebben az izgalmas időszakban!
Vízkereszt napja, ami január 6-ára esik, a karácsonyi ünnepkör végét jelzi, és egyben megnyitja a farsangi időszak kapuit. Ezen a napon a keleti egyház már régóta szenteli a vizet, míg a nyugati egyház ezt a hagyományt a középkor folyamán vette át. A régi időkben az emberek szentelt vizet vittek haza, hogy meghintsék vele otthonaikat és állataikat, ezzel védve őket a rossz szellemekkel szemben. Emellett a szentelt víz gyógyító erejében is hittek, így sokszor mezőgazdasági és állattartási célokra is felhasználták. A víz és tömjén szentelése adta az alapot a házszentelés szokásának. A Vízkereszt napjához számos időjárásjóslás is kötődik: például úgy tartják, ha ezen a napon megcsordul az eszterhéj, akkor érdemes eltenni az íziket, mert a tél hosszan elnyúlik. Továbbá, egy másik hagyomány szerint Vízkeresztkor szedik le a karácsonyfát, így ez a nap valóban a változások és az új kezdetek ideje.
Piroska napjához különleges időjárási hiedelmek kapcsolódnak. Ha január 18-án, azaz Piroska napján fagyos időt tapasztalunk, akkor azt mondják, hogy 40 napon keresztül nem lesz enyhülés. Emellett egy házasságjósló tradíció is él e napon: ha egy lány piros kendőt köt a nyakába, az azt jelenti, hogy még az adott évben férjhez fog menni.
Január 21-én a várandós nők sós vízben fürödtek, hogy ezzel biztosítsák gyermekük egészségét. E naphoz különleges időjárási hagyomány is kapcsolódik: Ha Ágnes hideg időt hoz, Vince majd enyhít, hogy a pince jól teljen.
A hónap végére is bőven akad jóslat a tarsolyban. Január 25-ét sokan Pálfordulónak nevezik, ami a bibliai eseményre utal, amikor Saul, aki Jézus követőit üldözte, ezen a napon tért meg, és lett a híres Pál apostol. A népi hiedelmek szerint ez a nap különösen alkalmas időjárás- és termésjóslásra, sőt, a halálra vonatkozó előrejelzésekre is. A mondás szerint, ha ezen a napon kisüt a nap, és a medve is megjelenik, akkor még negyven napig fagyos időre számíthatunk.