Jövőre jelentős emelkedés várható a minimálbér és a garantált bérminimum terén.


Napok óta üresen állhat Andrei Mangra bérelt lakása - ezt gyanítják a szomszédok

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) 2026-ra 13%-os növekedést céloztak meg, majd 2027-re már 14%-os minimálbér-emelést terveznek - derült ki a Portfolio információiból. Ezen intézkedések révén megvalósulhat az a célkitűzés, hogy 2027-re a minimálbér elérje a rendszeres bruttó átlagkeresetek 50%-át. Amennyiben azonban a gazdasági növekedés nem a várt ütemben halad, vagy az infláció eltér a tervektől, a felek újra egyeztetésre ülhetnek össze.

Kiszivárgott, hogy a nagyobb mértékű béremelés érdekében a munkáltatók bizonyos támogatásokra számíthatnak. Bár a részletek még nem teljesen tisztázottak, egy jelentős kedvezmény lehet az, hogy a cégeknek a szociális hozzájárulási adót a megelőző év minimálbérének megfelelően kell megfizetniük, nem pedig az aktuális évre vonatkozó mérték szerint.

További adócsökkentés egyelőre nincs kilátásban, egészen pontosan Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábbi bejelentése szerint, ha 2025-ben teljesül a 3 százalékos gazdasági növekedés, akkor térhetnek rá vissza a munkáltatók és a munkavállalók érdekegyeztető tanácskozásán. Tehát adócsökkentés legjobb esetben is 2026-ban lehetséges.

A konkrét részletek még nem állnak rendelkezésre, de a hírek szerint Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióinterjújában várhatóan beszélni fog a megállapodásról.

Szakértők álláspontja szerint a béralku létrejöttében mind a munkaadók, mind a munkavállalók, valamint a kormányzat is hajlandó volt engedményeket tenni. A munkavállalói oldal ambiciózus terveket szőtt, hiszen a minimálbér 2025-re történő emelését 10%-nál is magasabb mértékben kívánták, míg a vállalatok 6-8%-os emelést tartottak reálisnak. A kormányzat, a költségvetési helyzet szorításában, nem tudta támogatni a jelentősebb béremelkedést adócsökkentések révén. Ennek ellenére egy kiegyensúlyozott kompromisszum született a 2025-ös évre vonatkozóan, ami széles körű egyetértést váltott ki. A jövő azonban kérdéses, hiszen a 2026-27-es évekre tervezett 13-14%-os béremelés inflációs és foglalkoztatási következményekkel is járhat, így érdemes alaposan mérlegelni ennek fenntarthatóságát.

Related posts