Kárpátalja egy különleges időszakának emlékei: Ladányi Anna, a ruszin kultúra megtestesítője és Blaha Lujza páratlan párhuzama. Az ő története nem csupán a színpad világát idézi, hanem a ruszin nép gazdag hagyományait és művészeti örökségét is megjeleníti

Ladányi Anna a ruszin nép Blaha Lujzája szeretne lenni címmel jelent meg egy rövidke írás Ladányi Anna énekes- és színművésznőről a Kárpáti Hiradó 1942. február 18-i számában.
A kassai rádióban, amikor egy bájos női szoprán hangja felcsendült, és egy különös, melankolikus ízű ruszin dal kezdett el szólni, Kárpátalján örömmel kapcsolták be a mikrofont. A ruszin nép csalogányaként ismert Ladányi Anna üzenetét küldte el a rádió hullámain keresztül, egyenesen a ruszin szívekhez.
- Az ének és a dal mindig is az életem szerves részét képezték - osztja meg gondolatait Ladányi Anna. - Gyerekkorom óta az volt a vágyam, hogy a ruszinság számára azt a jelentőséget képviseljem, amit Blaha Lujza a magyaroknak. Amikor énekeltem, nem csupán átadtam a dalokat; ha egy szívszorító melódiát adtam elő, gyakran elérzékenyültem, és a vidám dallamok is mosolyt csaltak az arcomra. Ma már az ének sokkal többet jelent számomra. Már nem csupán énekes vagy színész vagyok, hanem egy sokkal gazdagabb személyiség.
Színész. Micsoda könnyedén és egyszerűen mondja ki Ladányi Anna ezt a szót. Valahogy érzi, hogy joga van hozzá. Talán tudat alatt is benne él, hogy ő most a ruszin színésznők legelsője. Nemcsak színházi iskolázottsága jogosítja őt föl arra, hogy elsőnek tartsuk, hanem az a tehetség, amellyel csak nagyon kevesek rendelkeznek. Ladányi Anna igaz művésze a szavaknak és a hangoknak. Igaz művésze az arc leheletfinom játékainak és igaz művésze az egész ruszinságnak."
Ladányi Anna neve rendszeresen felbukkan a korabeli sajtóban. E hírek alapján értesülhetünk arról, hogy 1936 márciusában Ungváron megalakult Ruszin Nemzeti Színház egyik kiemelkedő tagjaként Zilahy Lajos "Süt a nap" című komédiájában ő alakította a postáskisasszonyt. Ezen kívül Kalabiska Emil "Folyik a Tisza..." című népi drámájában ő játszotta Máriát, a feleséget.
A fenti képen balról jobbra a második hölgy Ladányi Anna, aki színésztársaival állt kamera elé. A fotó Jevgenyij Nedzelszkij irodalomtudós, újságíró 1941-ben megjelent, a kárpátaljai színház történetét bemutató Угро-русскій театръ című könyvében maradt fenn.