Sokan nem sejtik, de ez a különleges nő volt az, aki valódi boldogságot csempészett Kabos Gyula, a színészlegenda életébe.


Íme 10+1 egyedi és hasznos tipp a pollenszezonra, aminek köszönhetően sokkal kényelmesebbé válik a tavaszi időszakod: 1. **Tudd meg, mikor virágoznak a pollenszóró növények!** - Tartsd szemmel a helyi pollenjelentéseket, hogy felkészülhess a csúcsidőszakokra. 2. **Használj orvosi maszkot!** - Ha ki kell lépned a szabadba, egy egyszerű maszk segíthet csökkenteni a pollen mennyiségét, amely a légutakba jut. 3. **Zárd be az ablakokat!** - Tartsd zárva az ablakokat a nap legpollenesebb óráiban, főként reggel és kora délután, hogy minimalizáld a pollenek bejutását otthonodba. 4. **Tartsd tisztán a ruháidat!** - A szabadban töltött idő után cserélj ruhát, és zuhanyozz le, hogy eltüntesd a polleneket a bőrödről és a hajadról. 5. **Használj párásítót!** - A levegő párásítása segíthet csökkenteni a pollenek mennyiségét a lakásban, és enyhíti a száraz levegőt, ami irritálhatja a légutakat. 6. **Kerüld a szellőztetést a pollenszezonban!** - Ha lehetséges, inkább a légkondicionálót használd, mintsem nyisd ki az ablakokat. 7. **Válassz allergiabarát ételeket!** - Az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, mint a lazac és a dió, segíthetnek csökkenteni az allergiás reakciókat. 8. **Fektess be allergiás gyógyszerekbe!** - Kérd ki orvosod véleményét a megfelelő antihisztaminokról és orrspray-kről, hogy felkészülten vágj neki a szezonnak. 9. **Tartsd be a napi rutinodat!** - A rendszeres mozgás és a megfelelő alvás hozzájárulhat az immunrendszered erősítéséhez. 10. **Tudd meg, mi váltja ki az allergiádat!** - Ha még nem tetted meg, érdemes allergiavizsgálaton részt venni, hogy pontosan tudd, mire vagy érzékeny. +1. **Vezess naplót!** - Írd le, mikor és hol tapasztaltál allergiás tüneteket. Ez segíthet azonosítani a legproblémásabb időszakokat és helyszíneket, így még jobban felkészülhetsz a következő szezonra. Ezek a tippek segítenek abban, hogy a pollenszezon ne legyen kihívás, hanem inkább élvezetes tavaszi időszak!

Fejes Teri nevét szinte már senki sem emlegeti együtt Kabos Gyulával és a két Latabárral, pedig ő volt az a kivételes tehetség, akivel a legnagyobb magyar komikusok örömmel játszottak. Mégis, napra pontosan 29 évvel ezelőtt, szegényen és elfeledve hunyt el. Pedig ő volt az, akit Honthy Hanna is szívesen látott maga mellett a színpadon. Az élete nemcsak a nevetésről szólt, hanem egy drámai sorsról is, amely végül szinte a teljes társadalomtól való elzárkózáshoz vezetett.

Fejes Teri 1902-ben látta meg a napvilágot Torontáltordán, egy apró faluban, amely mára szinte teljesen feledésbe merült. Csak öt esztendős volt, amikor szülei elváltak, és édesanyja három kislányával együtt Budapestre költözött, hogy új lehetőséget találjon az életben. Az anya cselédként kereste a kenyerét, így Teri hamar ráeszmélhetett, hogy a színház világa lehet az ő menedéke. Egy váratlan találkozás révén, amikor egy színházi portás felfedezte tehetségét, a fiatal lány a Nemzeti Színház gyerekszereplői közé került, ami meghatározta további pályafutását.

Fejes Teri nem csupán tehetséges, hanem igazán karizmatikus színésznő volt, akit a sors kifejezetten a szórakoztatásra formált. Fiatal korában a Royal Orfeumban kezdte pályafutását, majd az Operettszínházban táncos komikusként tűnt fel, ahol gyorsan elnyerte a közönség és a szakma elismerését. Karrierje során számos neves művésszel dolgozott együtt, de talán a legmaradandóbb és legemlékezetesebb együttműködése Kabos Gyulával valósult meg. A két színész 16 éven át volt elválaszthatatlan pár a színpadon, közösen varázsolva mosolyt a pesti közönség arcára.

Kabos Gyuláról sokan tudják, hogy nem volt könnyű hozzáférni, ám Fejes Teri kivételt jelentett e tekintetben, és barátságuk valós alapokra épült. Az együtt töltött évek során mindketten felejthetetlen élményeket nyújtottak a közönségnek. Kapcsolatuk azonban nem csupán a színpadra korlátozódott; igazi barátságot is magában hordozott, amely a művészeten túl is mélyen összekapcsolta őket.

Ábrahám Pál varázslatos operettje, a "Zenebona", amely 1928-ban debütált a Fővárosi Operettszínház színpadán, felejthetetlen élményt nyújtott a közönség számára. A darabban Kabos Gyula brillírozott Silvestre szerepében, míg Fejes Teri Lia karakterét életre keltve elbűvölte a nézőket. A produkció lenyűgöző vizuális világát a színpadképek és a jelmezek gazdagsága tette még emlékezetesebbé. / Fotó: Wikipedia

A háború évei drámai fordulatokat hoztak az életében. 1939-ben Kabos Gyula, a tehetséges színész, kénytelen volt elhagyni Magyarországot, hogy elmeneküljön az egyre fokozódó politikai elnyomás elől, és Amerikába kerüljön. Sajnos, 1941-ben, szegénységben és magányban hunyt el New Yorkban, amely fájdalmát Fejes Teri sosem tudta teljesen feldolgozni. Bár szavai elmaradtak, a szívében hordozott fájdalom mindent elárult a veszteségről, amit átélt. Ekkoriban egy újabb, szívfacsaró családi tragédia is sújtotta: megszületett a régóta várt gyermeke, ám kiderült, hogy súlyos értelmi fogyatékossággal él. Teri tehát nem csupán a színpad világát, hanem egy rendkívül nehéz élethelyzetet is kénytelen volt vállalni, melyben a fájdalmakkal teli mindennapok mellett a szeretet és a kitartás erejét is meg kellett találnia.

Fejes Teri élete gyökeresen megváltozott, és a korábbi ragyogás lassan homályba merült. Az a vidámság, amely valaha elbűvölte a közönséget a színpadon, fokozatosan eltűnt, helyét egy szomorú, megtört nő foglalta el. A háború utáni időszak küzdelmei ellenére sem sikerült újra megtalálnia a helyét a színház világában, amely egykor otthona volt.

1966-ban, mindössze 64 éves korában, váratlanul érte a nyugdíjazás híre a Vidám Színpadon, ahol valaha a legnagyobb komikusokkal osztozott a színpadon. Teri azonban méltósággal fogadta ezt a váratlan fordulatot. Nem nyújtott kéregető kezet, hanem csendben távozott, és soha többé nem lépett a színház közelébe. Csekély nyugdíjából sikerült eltartania felnőtt, ám gondozásra szoruló gyermekét, de segélyért sosem folyamodott. 28 éven át élt a feledés homályában, magányosan, csendes békében.

Fejes Teri 1994-ben, 92 éves korában távozott az élők sorából. Halála kapcsán mindössze egy rövid nekrológ jelent meg a sajtóban, amelynek címlapján valószínűleg a rohanó emberek nem is álltak meg. Pedig egy igazi legenda távozott, akit nemcsak a pesti éjszakák közönsége, hanem az egész ország mélyen tisztelt. Bár az idő homályába merült, vigasztalhat minket a gondolat, hogy valahol ott fent újra találkozhat Kabos Gyulával és a régi barátokkal, egy színpadon, ahogyan azt egykoron tették.

Related posts