Ukrajna számára aggasztó időszak következhet: Washington reális megközelítést ajánl a határok kérdésében.


Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter pénteken Varsóban, a lengyel hivatali partnerével közösen tartott sajtóértekezlet keretében hangsúlyozta, hogy az ukrán határok kérdését illetően minden opciónak van helye, de a béketárgyalásokhoz reális megközelítést kell alkalmazni.

A Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszterrel folytatott tárgyalások után tartott sajtókonferencián Hegseth újságíró kérdésére reagálva "rendkívül valószínűtlennek" minősítette Ukrajna 2014 előtti határainak visszaállítását, valamint az amerikai katonák ukrajnai jelenlétét és Ukrajna NATO-tagságának kérdését.

Megjegyezte egyúttal: az ő feladata az, hogy "egy adag realizmust vigyen" a tárgyalásokba, "soha nem korlátozná viszont azt", amit Donald Trump elnök "kész elérni Oroszország és Ukrajna szuverén vezetőivel folytatott tárgyalásokon".

"Azt gondolom, hogy bármi lehetséges" - mondta Hegseth, kiemelve, hogy a tárgyalások egy szakaszát az amerikai, ukrán és orosz elnökök részvételével bonyolítják le, és "valószínű, hogy Európa is aktívan részt vesz ebben a diskurzusban".

Az amerikai védelmi minisztert arról is faggatták, hogy mennyire bízik abban, hogy Vlagyimir Putyin, az orosz elnök, valóban tiszteletben tartja a várható békemegállapodást. Emellett arra is rákérdeztek, hogy a NATO reakciója esetleg ösztönözheti-e őt egy újabb támadás indítására a jövőben.

"Nem hiszem, hogy a tárgyalások eredménye bátorítaná Putyint, ő tudatosítani fogja, hogy a NATO elrettentő képessége erős" - válaszolt Hegseth. Ebben az összefüggésben fontosnak nevezte, hogy a NATO növelje védelmi kiadásait.

Putyin a béketárgyalások eredményétől függetlenül győzelmet hirdet majd - folytatta. "Az ukránok bátorságának és a szövetségesek támogatásának köszönhetően" viszont a háború elején sikerült megakadályozni, hogy Oroszország elérje a célját. Ezért most "határozottabb a frontvonal" - szögezte le az amerikai miniszter.

Hozzáfűzte, hogy a tárgyalások alatt nem elengedhetetlen a másik félbe vetett bizalom. Ronald Reagan egykori amerikai elnök szavait idézve hangsúlyozta: "Ha nem bízol valakiben, akkor ellenőrizni kell őt." "Hitelesítési lépéseket fogunk tenni, és biztosítani fogjuk, hogy a béke tartós maradjon" - tette hozzá Hegseth.

A lehetséges fegyverszünet kapcsán Donald Trump hangsúlyozta, hogy fő törekvése "az öldöklés, az erőszak és a halál megakadályozása". Ezen kívül kiemelte, hogy a fegyverszünet a békefolyamat kezdeti lépése lehetne.

Valószínűtlennek tartotta, hogy az amerikai katonák ukrajnai jelenléte a béketárgyalások témái között szerepelne. "Azt gondolom, Trump elnök nem ezt kívánja, a problémát inkább az európaiaknak kéne rendezniük" - fejtette ki véleményét.

Felszólalásában "példaértékű európai szövetségesnek" nevezte Lengyelországot. Ennek kapcsán utalt a lengyel védelmi kiadásokra.

Hegseth hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a "kemény erő" megléte. A "puha erő", amely magában foglalja a diplomáciát és a tárgyalásokat, szintén kiemelkedő jelentőséggel bír, azonban végső soron a tankok, lőszerek és helikopterek képviselik a valódi erőt; a "kemény erő" a legfontosabb tényező.

Related posts