Kézilabda-Európa-bajnokság: A magyar-svéd összecsapás kimenetele nemcsak a reváns szempontjából fontos, hanem számos egyéb tényező is befolyásolhatja a végeredményt.
Este izgalmas összecsapás vár ránk, hiszen a magyar női kézilabda-válogatott a Európa-bajnokság keretein belül a svédekkel mérkőzik meg. Ha a lányoknak sikerül felülkerekedniük ellenfelükön, komoly esélyük nyílik arra, hogy bejussanak a legjobb négy közé.
A csütörtöki nyitónapon a magyar válogatott 30-24-es győzelmet aratott az Európa-bajnoki újonc Törökország ellen Debrecenben, míg a svédek 28-18-ra legyőzték az észak-macedón csapatot. A Golovin Vlagyimir által irányított magyar együttes figyelemmel kísérte a svédek első félidős teljesítményét, majd videóelemzéssel áttekintette a mérkőzés egészét, valamint a legutóbbi találkozóikat is. "Nem értek minket komoly meglepetések. Az egyedüli furcsaság, hogy nem játszottak hét a hat ellen, és ez nem csupán az előző meccsükre igaz, hanem a legutóbbi két találkozójukra is. Pedig tudjuk, hogy Tomas Axnér, a svéd szövetségi kapitány, nagyon kedveli ezt a taktikát, így valószínű, hogy ellenünk is elő fogja venni, és erre mi is fel fogunk készülni" - nyilatkozta Golovin pénteken az MTI-nek.
A két csapat jól ismeri egymást, az elmúlt egy évben most játszanak majd egymás ellen a negyedik alkalommal. Egy éve a vb középdöntőjében a svédek nyertek 26-22-re, az áprilisi olimpiai selejtezőtorna viszont a magyarok 28-25-ös sikerét hozta. A párizsi játékokon a legjobb nyolc között aztán megint a svédek nyertek, méghozzá drámai körülmények között. Az utolsó perc 28-28-as döntetlennel indult, majd magyar időkérés után, 15 másodperccel a lefújás előtt Vámos Petra gólt lőtt. Erre a svédek is szünetet kértek, Nina Koppang pedig kiegyenlített. A hosszabbításban a mieink már nem tudták tartani a lépést, a svédek négygólos előnnyel behúzták a meccset, és továbbléptek az elődöntőbe. Van tehát miért visszavágni.
Axnér csapatából három kulcsfontosságú játékos nem vehet részt a tornán sérülés miatt. Közülük Koppang állapota a legszembetűnőbb, hiszen ősszel térdműtéten esett át. Mellette Daniela de Jong és Anna Lagerquist is a hiányzó játékosok között szerepel, így a csapatnak komoly kihívásokkal kell szembenéznie.
Golovin – ennek fényében – úgy véli, hogy a svédek játékstílusa nem fog jelentősen változni a megszokottakhoz képest. "Nem hiszem, hogy taktikailag bármilyen váratlan fordulat vár ránk. Persze, Nina Koppang hiánya érezhető, de a csapat többi tagja változatlan" – fogalmazott.
Ezzel együtt kemény találkozóra számít a szakvezető: "Nem hiszem, hogy tíz góllal tudunk nyerni. Nagyon nehéz mérkőzés lesz, de abból indulunk ki, hogy az ő játékuk valamilyen szinten passzol nekünk. Arra számítok, hogy ugyanolyan mérkőzés lesz, mint az olimpiai selejtezőn."
Tomas Axnér a mérkőzés előtt kifejtette, hogy a magyar csapat rendkívül erős és támadószellemű, tele tehetséges játékosokkal, akiket mélyen tisztelnek. "De tisztában vagyunk vele, hogy hazai környezetben lépnek pályára, és ez óhatatlanul nagy nyomást helyez rájuk, hiszen az elődöntőbe szeretnének eljutni. Mi már számtalanszor megéltük ezt a szituációt, és jól tudunk birkózni ezzel a teherrel." Szavai mögött komoly tapasztalat áll: a svéd válogatott az elmúlt 14 év során már kétszer szerepelt az olimpián, valamint a világ- és Európa-bajnokság legjobbjai között is ott voltak.
A szövetségi kapitány azt is hozzátette, hogy bár az európai szövetség erősorrendjében megelőzik riválisukat - a svédek a negyedik, a magyarok az ötödik helyre kerültek -, most mégis esélytelenebbnek érzik magukat.
A torna előtt néhány nappal Per Johansson, a Győri ETO svéd vezetőedzője, nyilatkozott a magyar és svéd válogatott helyzetéről. Az Aftonbladet cikkében kifejtette: "Vannak olyan kulcsszereplők, akik szeretnék, hogy a magyar csapat sikeresen szerepeljen az Európa-bajnokságon. Magyarország nagyszerű kézilabdás hagyományokkal bír, és a sportág iránti érdeklődés is folyamatosan növekszik, miközben a gazdasági háttér is stabilan fejlődik. Meggyőződésem, hogy a mérkőzés győztese bejut az elődöntőbe."
Amikor arról kérdezték, mit ért meghatározó erők alatt, és hogy a svéd csapatnak esetleg a játékvezetők miatt kellene-e aggódnia, így válaszolt: "Ők irányítják az Európa-bajnokságot, és a kézilabda-kultúrájuk rendkívül erős, sok külső tényező befolyásolja a helyzetet. Azt mondanám, hogy Debrecenben szinte lehetetlen győzni. Ez az egyik legnehezebb helyszín, ahol jól kell tudni kezelni a nyomást. Itt nemcsak a játékvezetőkre, hanem a többi hivatalos személyre is gondolok. A magyar kézilabdának régóta van egy nagy álma, hogy újra eljusson az elődöntőbe, ez rendkívül fontos számukra, így sok minden forog kockán" - fejtette ki a Győr vezetőedzője a Nemzeti Sport elemzése szerint.
Ha sikerülne legyőznie a svédeket, aztán a papírformát érvényesítve átlépnie az észak-macedónokon, a magyar válogatott csoportelsőként jutna tovább a középdöntőbe. A debreceni ág mezőnyét az A, a B és C csoport első két helyezettje, összesen hat csapat alkotja, amelyek közül a két legjobb folytathatja az elődöntőben, a harmadik pedig az ötödik helyért meccselhet majd Bécsben.