A VOSZ egy figyelemre méltó kiáltványban állt ki a vendégmunkások jogaiért és érdekeiért, hangsúlyozva a társadalmi méltányosság és a foglalkoztatási igazságosság fontosságát. Az elemzés során a szervezet arra hívja fel a figyelmet, hogy a vendégmunkások


Olyan feladatokat látnak el, amelyeket a helyiek már nem kívánnak vállalni. Ha a munkájuk folytatását megnehezítik, az magyar munkavállalók állásai is veszélybe kerülhetnek. A magyar gazdaság jelenlegi állapotában nélkülözhetetlen szereplők, akiknek a fontosságát hangsúlyozzák. Figyelmeztetnek: mindenki kárát látja, ha korlátozzák jelenlétüket.

A vendégmunkások tényleg elveszik a magyarok munkahelyeit? - kérdezi a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ), majd a piaci tapasztalatkora hivatkozva meg is válaszolják,

Pont az ellenkezője igaz: a vendégmunkások foglalkoztatása révén számos új beruházás valósulhat meg, ami számos (és minőségi) munkahelyet teremt a magyar munkavállalók számára! Ha viszont adminisztratív korlátozásokkal tovább nehezítjük a vendégmunkások alkalmazását, akkor komoly veszteségek érhetik a magyar munkaerőpiacot, és sok munkahely szűnhet meg!

A VOSZ nyilvánvalóan a kormányzati intézkedésekre célzott, amelyek miatt a vendégmunkások már eleve nem érezték magukat komfortosan Magyarországon. Ezen intézkedések szigorítása pedig az Orbán-kormány gazdaságpolitikai kudarcának beismerését is jelzi.

A VOSZ hangsúlyozza, hogy a magyar gazdaság fejlődése szempontjából elengedhetetlen a vendégmunkások bevonása. Számos munkaadó keres olyan munkatársakat, akiket a hazai munkaerőpiacon nem tudnak pótolni, ami megnehezíti a vállalkozások működését és a növekedést.

Ezek jellemzően a "kékgalléros" munkakörök - vagyis alacsonyabb képzettséget igénylő, betanított fizikai állások -, és ha az érintett vállalkozások, nem jutnak külföldi munkaerőhöz, akkor szűkítik a tevékenységüket, vagy akár át is helyezik olyan országba, ahol könnyebben tudnak ilyeneket alkalmazni. Ebben az esetben elvész a magyarok által elfoglalt munkahelyek egy része is - állapítják meg.

Szerintük az is tévhit, hogy a vendégmunkások alacsony bére szorítja le a magyar béreket, vagy hogy magasabb bérköltséggel itthon is lehetne munkaerőt találni. Szerintük ezekre a helyekre még úgy is vendégmunkásokat vesznek fel, hogy az alkalmazás összes költsége akár 30-50 százalékkal is magasabb, mint hazaiak esetében lenne. A sikeres integráció érdekében ugyanis a cégeknek további költségeket kell vállalniuk, mint a lakhatásra, képzésre, utazásra költött összegek. Ráadásul a munkavégzésre rendelkezésre álló 2-3 év végeztével, és az újak érkezésével ismét felmerülnek ezek a költségek.

Fontos hangsúlyozni, hogy a vendégmunkások bérezésének a magyar munkavállalókéhoz kell igazodnia, ahogy azt a Munka Törvénykönyve előírja. Ezen kívül a korábban említett költségek is ránehezednek a helyzetre.

A VOSZ elemzésében külön figyelmet szentel a motivációknak is, és arra a következtetésre jut, hogy...

vannak olyan munkakörök, amelyeket 2-3 évig a külföldi munkavállaló - az otthoni boldogulásának megalapozása, otthon maradt szerettei támogatása érdekében - tud és akar is végezni, de a magyar, itt élő honfitársunk nem kész erre, mert szabadidejük értéke lényegesen magasabb, mint az ideiglenesen itt dolgozóké.

Figyelmeztetnek: "ez nem értékítélet, nem jó és rossz munkásról van szó", csak arról, hogy más az élethelyzet, mások a preferenciák, és magasabb a magyar életszínvonal. "Így szembe kell azzal nézzünk, hogy az elért fejlettségünk szintje már "kitermel" olyan munkaköröket, amelyekre nem érkezik magyar munkaerő kínálat". Ezeket kell szerintük átmenetileg külföldi munkaerővel pótolni, mint teszik azt a nyugat-európai országok, vagy akár az USA.

Mindez azonban a gazdasági körülmények változásával, és a technológia fejlődésével visszaszorulhat, hosszabb távon a VOSZ is a vendégmunkások iránti kereslet csökkenésére számít, de figyelmeztetnek:

Addig is mindent meg kell tennünk, hogy a gazdasági fejlődés során legalább a felesleges adminisztratív akadályokat ne állítsuk fel, mert ez a magyar gazdaságra és társadalomra nézve is hátrányos következményekkel járhat!

Árnyalja ugyanakkor a képet a GKI keddi elemzése, amiben pont arra figyelmeztettek hogy az államilag támogatott nagyberuházások helyének meghatározásakor pont azok maradtak ki, ahol még lehetett volna munkaerőtartalék.

Related posts