"Kilépünk, mint ahogyan a Fidesz tette a Néppárttal" – feszültek az indulatok a héten.


A háború, az uniós kilépés lehetősége és az ukrán dróntámadás híre is felkorbácsolta a kedélyeket a héten. A kommentelők nem kímélték sem Orbán Viktort, sem Oroszországot, de Ukrajnát sem.

A közéleti diskurzus hullámzásai továbbra sem csillapodnak, és az elmúlt héten is számos esemény váltott ki élénk reakciókat követőink körében. A "Beszóltam a Facebookon" című rovatunkban minden héten bemutatjuk, mely posztjaink – és így cikkeink – keltették a legnagyobb visszhangot a Klasszis Médiához tartozó Mfor és Privátbankár Facebook-oldalain. Ez egyfajta visszajelzés arról, hogy mi foglalkoztatta leginkább olvasóinkat. Fontos hangsúlyozni, hogy ezek az ő véleményeik, nem pedig a szerkesztőség hivatalos állásfoglalásai.

Nem meglepő, hogy amikor a miniszterelnök nyilvánosságra hoz egy véleményt, az széleskörű reakciókat vált ki. Orbán Viktor a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumán kifejtette, hogy a térség magyarságának legnagyobb kihívását a háború és a brüsszeli politikai irányvonal jelenti, amely nem csupán a jövőt fenyegeti, hanem az energiaköltségeket is megemelte, valamint elvonja a fejlesztésekhez szükséges forrásokat. Megjegyezte, hogy az Európai Unió már nem az a béke és jólét szimbóluma, amelyhez Magyarország egykor csatlakozott. Közben Menczer Tamás kritikával illette Ruszin-Szendi Romuluszt, akit ukránpárti és háborúpárti nézetekkel vádolt meg. A volt vezérkari főnök, aki a Tisza Párt tagja lett, elmondta, hogy a minősített adatok miatt nem tudja kellőképpen megvédeni magát, mivel sok információt nem hozhat nyilvánosságra. Az Mfor Facebook-oldalán ezen a héten ez a cikk generálta a legtöbb kommentet.

György egy sajátos megközelítéssel válaszolt a kormányfő kijelentésére: "Ez már nem az a Magyarország, amely 2004-ben belépett az Európai Unióba! Igen, ez helyénvaló."

"Itt csak a népnek van joga kilépni vagy bent maradni. Te nem dönthetsz a fejünk felett azért, hogy mentsd a vagyonodat" - fogalmazott Edit.

Sándor egy hasonló gondolatot osztott meg: "Az EU-ba való belépés nem Orbán döntése volt, hanem a magyar nép szavazataival valósult meg. Így hát természetes, hogy a kilépés kapcsán is a népnek kellene kifejeznie akaratát. Érdekes, hogy az angolok már megbánták a Brexitet. Orbán V. a korrupció vezére, aki retteg a felelősségre vonástól, amikor az uniós támogatások felhasználásáról van szó."

Tamás határozottan lezárta a vitát: "A magyar nép népszavazáson döntött az uniós csatlakozás mellett, így véleményem szerint nincs értelme tovább ragozni a dolgot."

Úgy tűnik, Éva is aggasztónak találja az esetleges kilépést: "A lehetséges távozásról mindenképpen be kell vonni a magyar embereket a döntéshozatalba! Mielőtt mások helyett döntenének! Ezt a jogot NEM adtuk át a jelenlegi kormánynak!"

Julianna egy sajátos ötlettel állt elő a kilépés kapcsán: "Úgy fogunk 'kilépni', mint ahogy a Fidesz tette, amikor elhagyta a Néppártot – épp három másodperccel azelőtt, hogy kirúgnának minket..."

Ez arra szóló utalás, hogy a Fidesz 2021. március 3-án lépett ki az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciójából, miután a frakció kétharmados többséggel elfogadott egy szabálymódosítást, amely lehetővé tette volna egy teljestag-delegáció felfüggesztését. A Fidesz ezt a lépést a saját EP-képviselői elleni támadásként értelmezte, és azonnal bejelentette távozását. Később, március 18-án a párt alelnöke, Novák Katalin hivatalos levélben közölte, hogy a Fidesz a pártcsaládból is kilép. Indoklásuk szerint az EPP már nem képviseli a korábbi jobboldali értékeket, és nem áll ki eléggé a nemzeti szuverenitás mellett. A döntés hátterében hosszabb ideje fennálló feszültségek álltak, különösen a migráció, a jogállamiság és az uniós források felhasználása kapcsán. A Néppárt már 2019-ben felfüggesztette a Fidesz tagságát vitatott kampányai és politikája miatt.

A Privátbankáron az elmúlt hetek egyik legfontosabb, az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos fejleménye szólította meg leginkább olvasóinkat. Ukrajna a saját értékelése szerint vasárnap hajtotta végre a háború legnagyobb oroszországi támadását: az SBU "Pókháló" műveletében 117 drónnal négy katonai repülőteret támadtak, 40 repülőgépet elérve. A drónokat rejtve, teherautókból indították. Az ukrán fél 7 milliárd dollárra becsüli a kárt, de ezt független forrás nem erősítette meg. Közben Oroszország is nagyszabású támadást indított, 472 drónnal és rakétákkal, legalább 12 helyszínt eltalálva. Harkivban hat civil, egy kiképzőközpontban 12 katona halt meg. A béketárgyalások új fordulója Isztambulban kezdődött. Részleteket itt olvashat.

"Óriási siker, persze ha figyelembe vesszük, hogy mekkorát fognak visszaütni, már nem tűnik jó ötletnek. Valószínű, ez sem visz közelebb a békéhez. Ember van bőven, hadd pusztuljanak" - írta Józsi.

"Benedek szerint az orosz reakció rendkívül határozott lesz, ezt mindenki biztosan tudhatja. Akár egy Oresnyik rakéta is szóba jöhet."

Az Oresnyik egy innovatív, közepes hatótávolságú orosz ballisztikus rakéta, melyet tavaly alkalmaztak először Dnyipró ellen. Noha a kilőtt rakéták nem tartalmaztak robbanóanyagot, a rendszer képes 36 különböző célpontot elérni, köszönhetően a MIRV-technológia alkalmazásának, amely lehetővé teszi több robbanófej egyidejű szállítását. A szakértők véleménye szerint az Oresnyik önmagában nem hozza el a paradigmaváltást az erőviszonyokban, de egyértelműen jelzi, hogy Oroszország újabb nukleáris fegyverkezési versenybe lépett, ami globális instabilitáshoz vezethet. A Privátbankár korábban részletesen kifejtette, milyen képességekkel rendelkezik az Oresnyik, és milyen következményekkel járhat ez az orosz hadviselés szempontjából.

Most két idézett kommenttel kell beérnünk, mivel a többi sajnos nem felel meg a közízlésnek. Nem annyira a megfogalmazásuk a probléma, inkább a tartalmuk, ami elgondolkodtató. A felfokozott közhangulatban úgy tűnik, néhányan elfelejtették, hogy a háború a halál szinonimája. Rakétákra, bosszúra vágyakozni, kárörvendeni vagy ironikusan reagálni egy ilyen tragikus helyzetben felelőtlen és ízléstelen. Ezt érdemes lenne figyelembe venni.

Az ukrán erők a vasárnapi támadás során kevesebb orosz bombázót semmisítettek meg, mint amit korábban állítottak, ám ennek ellenére jelentős csapást mértek az orosz légierőre. Tom Cooper elemzése szerint a megsemmisült nyolc Tu-95-ös bombázó akár az egész bevethető flotta jelentős részét is képviselhette. Ezek a gépek pótolhatatlanok, így stratégiai szempontból kiemelkedő fontossággal bírnak. Az akció során használt drónok, amelyek részben mesterséges intelligenciával működnek, a repülőgépek legsebezhetőbb pontjait célozták meg. Ez a művelet a precíziós drónháború új dimenzióját tükrözi, amely komoly kihívások elé állíthatja az orosz légierőt. Ha további részletekre kíváncsi, érdemes elolvasnia a Privátbankár alapos elemzését.

Related posts