Kína bejelentette, hogy a Boeing által tervezett, vitatott űrhajó koncepciójából merítve egy új, lopakodó atomrakéta fejlesztésébe kezdett.


Kína egy olyan atomrakéta-hajtóművön dolgozik, amiben héliummal tudnák befolyásolni menet közben a sebességet, és akár teljesen láthatatlan is lehet az érzékelők számára - írja a Live Science.

Fontos megjegyezni, hogy fizikailag még nem tartanak sehol, nem épül a rakéta, csak modelleken tesztelték, hogy vajon működik-e a rendszer - és azok alapján azt állítják, igen. A kutatók szerint ha héliumot is használnak a hajtóműben, akkor sokkal hatékonyabb lesz úgy, hogy a "kipufogógáza" hűvösebb, mint a hagyományos hajtóműveké, ami megnehezíti, hogy védelmi rendszerek észre vegyék. Ehhez állítólag a rögös fejlesztési folyamat után sikeresen felszálló, majd problémák miatt az űrhajósokat a Nemzetközi Űrállomáson hagyó Boeing Starliner héliumszivárgásából merítettek ihletet. A Starlinerben azért volt hélium, hogy nyomásával az égéskamrába noszogassa a folyékony üzemanyagot.

A kínai tudósok legújabb kutatásukban egy innovatív hajtómű koncepcióját mutatták be, amely mikroszkopikus pórusokon keresztül pumpálná be a héliumot az üzemanyagba. Ez a megoldás – a Starlinerhez hasonlóan – lehetővé tenné, hogy az üzemanyag nagyobb nyomás alatt álljon, ami fokozza a reakció hatékonyságát, akár háromszoros sebességet is elérve, emellett csökkenti a szivárgás kockázatát is.

Emellett működhet olyan üzemanyaggal is, ami gáz és szilárd halmazállapotú anyagok keveréke, ami olcsóbbá tenné, mint a folyékony üzemanyagú rakétákat. A tervek szerint a hélium adagolása távolról szabályozható lenne, így a rakéta sebességén is lehetne csavarni repülés közben, így nehezebb követni vagy lelőni.

Ez a csapat korábban is bemutatott egy hasonló elképzelést, de akkor a rakéta hatékonyságának növelésére helyezték a hangsúlyt. Most viszont arra összpontosítanak, hogy a hajtómű révén az atomfegyverek észrevétlenebbé váljanak, mivel a hőalapú érzékelő rendszerek nem tudnák azokat kiszúrni.

Related posts