Ahhoz, hogy jogosult legyél az 50 milliós államilag támogatott hitelre, legalább 500 ezer forint éves jövedelmet kell elérned. Ez a minimum összeg biztosítja, hogy a hitelfelvétel során a pénzintézetek lássák, hogy képes vagy a törlesztések teljesítésére,

Legalább 500 ezer forintos, de inkább ennél magasabb igazolt nettó jövedelemre van szükség ahhoz, hogy az első lakást vásárlók teljesen ki tudják használni a szerdán bejelentett, államilag támogatott lakáshitel maximális összegét, ami 50 millió forint. Kisebb hitelösszegnél alacsonyabb a törlesztő, így alacsonyabb jövedelem is elegendő lehet. A támogatott hitel a tervek szerint szeptembertől lehet elérhető. Az ingatlanpiacon ismét áremelkedést idézhet elő a növekvő kereslet - első körben várhatóan a városi, kisebb alapterületű lakások drágulnak majd.
A maximálisan igényelhető 50 milliós hitel esetén a havi törlesztőrészlet 237 ezer forintra rúghat, ha az államilag támogatott, első lakás vásárlására szánt kölcsönt vesszük figyelembe. Ezt a számítást a BiztosDöntés.hu pénzügyi portál végezte el. A hitel 3%-os fix kamattal és 25 éves futamidővel érhető el mindazok számára, akik eddig nem rendelkeztek és jelenleg sincsenek 50%-ot elérő tulajdoni hányaddal ingatlanban. Ezt a tájékoztatót szerdán tette közzé Orbán Viktor miniszterelnök.
A Portfolió számítása szerint 50 milliós hitelösszeg igénylése esetén a támogatás 100 ezer forint kamatkedvezményt jelentene havonta - vagyis a teljes, 25 éves futamidőre összesen 30 millió forintos kamattámogatást kapna az a hitelfelvevő, aki 50 millió forintos hitelt vesz fel első lakására. A számítás a jelenlegi kamatokon alapul, amelyek 6,5 százalék körül mozognak. A 3 százalék és a 6,5 százalék közötti különbséget fogja fedezni az állami támogatás.
Az eltérő banki követelmények kulcsszerepet játszanak a nagyobb összegű hitelek törlesztésénél. Fülöp Norbert Attila, a Bankmonitor pénzügyi elemzője a Magyar Hangnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a jogszabályok szerint, ha valakinek az igazolt nettó jövedelme 600 ezer forintig terjed, akkor a törlesztőrészlet nem haladhatja meg a jövedelem felét. Amennyiben a jövedelem eléri vagy meghaladja a 600 ezer forintot, úgy a törlesztőrészlet aránya 60 százalékra emelkedik.
A támogatott hitel maximális, 50 millió forintos igénybevételéhez legalább 500 ezer forint igazolt nettó jövedelem szükséges. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ez csupán a minimális követelmény. A pénzintézetek gyakran magasabb jövedelmet várhatnak el a hiteligénylőktől. Érdemes figyelembe venni, hogy bankonként jelentős eltérések mutatkozhatnak a megélhetési költségek számításának módszertanában, amelyről a bankok általában nem tesznek közzé részleteket.
Fülöp Norbert Attila kiemelte, hogy bár valaki teljesíti a támogatott hitelhez szükséges jogosultsági kritériumokat, ez még nem garantálja, hogy megkapja a kívánt hitelt. Ennek oka, hogy a bankok szigorú hitelképességi feltételeket támasztanak, amelyeknek szintén eleget kell tenni. Például a hitelhez általában legalább 3-6 hónapos folyamatos munkaviszony szükséges. Továbbá, bizonyos tényezők megnehezíthetik vagy akár meg is akadályozhatják a hitelfelvételt, mint például a készpénzes jövedelem, a külföldről származó bevételek, illetve a szerencsejátékokkal kapcsolatos kiadások. A vállalkozóknak ráadásul szigorúbb követelményeknek kell megfelelniük, mint azoknak, akik alkalmazotti státusszal rendelkeznek.
- Az ilyen támogatások a tapasztalatok szerint mindig növelték valamennyire az ingatlanárakat - mondta a várható ingatlanpiaci hatásokról Fülöp Attila. Az ingatlanpiac az utóbbi időben éppen konszolidáció előtt állt, mert kifutott az az ingatlanvásárlási hullám, amelyet a lejáró államkötvények után kifizetett összegek okoztak - ezek nagy részét ingatlanba fektették. Ezek után azt lehetett várni, hogy a befektetők számának csökkenésével megnyugszik a piac, de a támogatott hitellel első lakást vásárlók ismét lökést adhatnak majd az ingatlanpiacnak.
Az elemző véleménye szerint a közeljövőben először az alkuk mértéke várhatóan csökkenni fog, ezt követően pedig áremelkedésre számíthatunk. Ez különösen érintheti a városi környezetben, munkahelyek közelében elhelyezkedő, kisebb alapterületű ingatlanokat, amelyek gyakran az első lakás vásárlására szolgálnak.
Balogh László, az Ingatlan.com vezető elemzője kifejtette, hogy az Otthon Start program sokkal kedvezőbb feltételeket kínál, mint azt korábban várták. A kormány arra törekedett, hogy támogassa az első lakást vásárló fiatalokat, de most már életkorra való tekintet nélkül lehet igényelni a támogatott hitelt. Ez a program különösen fontos azok számára, akik eddig nem tudtak élni a gyermekvállaláshoz kapcsolódó támogatásokkal, mivel nem volt elegendő önerőjük, és a hitelkamatok is túlságosan magasak voltak. Balogh László a Magyar Hangnak elmondta, hogy az első lakás vásárlásán gondolkodó fiatalok sokszor úgy érezhették magukat, mint egy mesehős, akinek egy távolban lógatott répa csábítja el. Míg ők takarékoskodtak, a kamatok és az ingatlanárak folyamatosan emelkedtek, utóbbiak például 2015 óta három és félszeresükre nőttek. A mostani 3%-os kamat viszont közelebb hozza az ingatlantulajdonhoz való jutást, így valószínű, hogy minden olyan fiatal, aki eddig nem rendelkezett ingatlannal, elkezd elgondolkodni az első lakás megvásárlásán.
- A feltételeknek megfelelő lakások köre még Budapesten is viszonylag széles, több mint 12 ezer eladó ingatlan van jelenleg, amelynek az ára legfeljebb 100 millió forint, és négyzetméterenként nem kerül többe 1,5 millió forintnál - mondta a szakértő. Ez a viszonylag nagy kínálat találkozhat a növekvő kereslettel; Balogh László szerint akár tízezres nagyságrendű is lehet azoknak az első lakás vásárlása előtt álló vevőknek a száma, akik korábban a fenti okokból kiszorultak az ingatlanpiacról.
A megnövekedett kereslet Balogh László szerint is vezethet áremelkedéshez. - Szeptember-októberben havi szinten egy-két százalékkal nagyobb áremelkedés lehet a szokásosnál, ez száz milliós ingatlannál egy-két millió forintos extra áremelkedést jelent - mondta.
Balogh László szerint ugyanakkor kérdéses, hogy ez az áremelkedés mennyire lesz általános, mert a tipikusan első lakást vásárló 18-35 éves korosztály az összes vevőnek csak harmadát-negyedét teszi ki. Az általuk generált kereslet nagy lesz, de összességében az elemző úgy véli: nem okoz majd mindent elsöprő hullámot a piacon. Az első lakásvásárlók tipikusan az olcsóbb ingatlanokat keresik, főleg Budapesten és a nagyvárosokban. A száz milliós értékhatár ellenére nem valószínű, hogy a többségük 90 miliós ingatlanokat vásárol majd, hiszen ezek megvásárlásához nagyobb önrészre van szükség. Budapesten valószínűleg nem a belváros lesz leginkább érintett, hanem a külső kerületek, ahol alacsonyabbak az árak. Ezen belül is a 30-50 négyzetméteres, kisebb alapterületű ingatlanok lehetnek az Otthon Start fő célpontjai.
Az elemző hangsúlyozta, hogy ha egy ezres léptékű új vásárlói réteg lép be a piacra, akkor ez elindíthat egy láncreakciót. Az első lakásvásárlások következtében négy-öt ingatlan eladása is várható, mivel azok, akik az első lakást értékesítik, lehetőséget kapnak arra, hogy tovább lépjenek saját ingatlanpiaci terveikben. Ez a folyamat újabb adásvételekhez vezet, fokozva a keresletet és növelve az ingatlanpiac aktivitását, ami végső soron az árak emelkedését is magával hozhatja. Az elemző véleménye szerint az Otthon Start program kedvező hatással lehet a lakásárak alakulására, de ennek a hatása várhatóan csak 2026-ban fog megmutatkozni. A támogatott hitellel első lakást vásárlók által kiváltott hirtelen keresletnövekedés a szakértő szerint 2026 tavaszára érheti el a csúcspontját.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón úgy fogalmazott, hogy csak az lesz kizárva a programból, akinek 50 százaléknál nagyobb tulajdona van vagy volt ingatlanban, vagyis akinek 50 százalékos tulajdona van ingatlanban, ez alapján még igényelhetné a hitelt. A kérdésre a jogszabály pontos szövege adhat majd választ, de a fenti esetben elképzelhető, hogy olyanok is igénybe vehetnék a hitelt, akik korábban már megvásárolták - valaki mással közösen - az első saját ingatlanukat.
A 3 százalékos támogatott lakáshitel bevezetése egy új fejezetet nyit az Orbán-kormányok otthonteremtési politikájában, mivel ez az első alkalom, hogy gyermekvállaláshoz kapcsolódó feltételek vagy kedvezmények nélkül kínálnak támogatást. A rendelkezésre álló információk alapján úgy tűnik, hogy a támogatott hitel nem biztosít olyan juttatásokat, mint a munkáshitel, amely esetében a gyermekvállaláskor a tartozás egy része vagy egésze elengedésre kerül.
Orbán Viktor miniszterelnök pénteki Kossuth Rádiós interjújában részletezte a támogatott hitel bevezetésének hátterét. Elmondása szerint a 40 év felettiek körében a lakosság 80%-a saját tulajdonú ingatlanban él, míg a fiatalabb generációk esetében ez az arány mindössze 40%. Az intézkedés elsődlegesen a fiatalokat célozza meg, ugyanakkor úgy tűnik, hogy életkori korlátozások nem vonatkoznak a hitelfelvételre. A politikai döntéshozók eddig nem jelezték, hogy a támogatott hitel kizárólag új lakásokra lenne érvényes, így a használt ingatlanok vásárlása is lehetséges opció.
Jelenleg egyedül a két éves TB-jogviszony és az az előírás ismert, hogy az igénylőnek sem a kérvény benyújtásakor, sem korábban nem lehetett 50 százalékot meghaladó részesedése ingatlanban. A támogatott hitelkeret, amely legfeljebb 50 millió forintot jelent, kizárólag első lakás vásárlására használható, és a futamidő végéig fix, 3 százalékos kamattal kerül megállapításra, míg az önrész mértéke 10 százalék. A hitel maximális összege 50 millió forint lehet, 25 éves futamidővel. Ebből a kedvezményes hitelből legfeljebb 100 millió forint értékű lakás vásárolható, amelynek négyzetméterára nem haladhatja meg az 1,5 millió forintot.
A jövőbeli hitelkamatok alakulása kulcsfontosságú tényező lehet a költségvetésre gyakorolt hatás szempontjából, különösen a kamattámogatás költségeit tekintve. Ezen kívül a kamattámogatás mértéke szorosan összefonódik az igénylések számával is. A Portfolio.hu gazdasági portál becslései alapján az államháztartásnak évi 50-150 milliárd forintos kiadással érdemes számolnia a közeljövőben.