Magyarország területén található Európa legjelentősebb aranysakál populációja.

A toportyán vagy nádi farkas néven is ismert aranysakál évtizedekkel ezelőtt még kihalt fajnak számított Magyarországon: az utolsó dokumentált példányt 1942-ben lőtték ki. Az 1990-es évek elejétől kezdve viszont a faj rohamos gyorsaságban telepedett vissza. A Dráva-vidéken megjelenő állományok gyorsan növekedtek, majd az ország más régióiban is feltűntek - emlékeztet a Boon.hu.
Filó Gábor, a Hangonyi Zöldmező Vadásztársaság elnöke a lapnak adott interjújában felhívta a figyelmet arra, hogy bár medvével még nem találkoztak, az aranysakálok jelenléte már többször is megfigyelhető volt a vadásztársaság tagjai körében. Ezt a kártékony ragadozót nem védi törvény, így akár el is pusztítható, de a vadász rámutatott, hogy a megszerzése nem egyszerű feladat: az aranysakálok rendkívül óvatosak és fürgék, ami megnehezíti a célba találást. Az elnök szavai alapján tehát érdemes résen lenni, ha valaki e rejtélyes állatot szeretné megfigyelni a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei erdőkben.
A portál hangsúlyozta, hogy
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szakértőinek megállapítása szerint az éves népességnövekedés mértéke 40 százalékra rúg, ami rendkívül figyelemre méltó adatnak számít.
A szakértők szerint az aranysakál terjedése több tényezőnek tudható be. A mezőgazdasági területek és a nem megfelelő hulladékgazdálkodás sokszor elegendő élelmet biztosít az állatoknak. Az enyhébb telek is kedveznek a ragadozónak. A kisemlősök és nagyvadak számának emelkedése elegendő zsákmányt biztosít számukra.
A vadászok évente több mint 12 000 aranysakált lőnek ki, de a kutatók szerint a teljes hazai populáció elérheti akár a 60 000 egyedet is.