Jelenleg a lakosság adóssága a bankok felé elérte a lenyűgöző 11 ezer milliárd forintos határt.
November végére a háztartások banki hiteltartozása átlépte a 11 ezer milliárd forintos lélektani határt, a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikái szerint. Fontos megjegyezni, hogy a lakosság teljes hiteltartozása ennél magasabb, hiszen szeptember végén már közel 13,5 ezer milliárd forintra rúgott, amelybe beletartoznak a nem pénzügyi vállalatoktól, külföldön vagy az államtól felvett hitelek is. A rekordmagas banki hiteltartozás hátterében az áll, hogy a lakosság tavaly novemberben több új hitelt igényelt, mint amennyit törlesztett. A háztartások zsinórban már a 21. hónapja nettó hitelfelvevők, novemberben pedig közel 64 milliárd forinttal haladta meg az újonnan felvett hitelek összege a meglévő kölcsönök tőketörlesztését.
Bár a lakáshitelek átlagos kamata enyhén csökkent, a kereslet a nyári hónapokhoz képest némileg visszaesett, amelyek a lakáspiac szezonalitása miatt általában a legaktívabb időszakoknak számítanak. Novemberben azonban a lakáshitelpiac továbbra is robusztus maradt, a szerződések összértéke 113,3 milliárd forintot tett ki, ami közel 70 százalékkal túlszárnyalja a tavalyi év azonos időszakának eredményeit. Ez azt jelenti, hogy az idei év első tizenegy hónapjában a bankok már összesen 1234,6 milliárd forintnyi lakáshitelt helyeztek ki, ami biztosra vehetően új rekordot állít fel a 2024-es lakáshitelezés terén. A 2022-es és a 2021-es évek kiemelkedő teljesítménye sem közelítette meg ezt a szintet a szerződések összegét tekintve.
Folyamatosan nő az átlagos hitelösszeg
A hitelfelvevők számában nem lesz rekord, tavaly havonta átlagosan 6290 lakáshitel-szerződést kötöttek, 2021-ben pedig 9 ezernél is jóval többet. Az átlagos lakáshitelek összege azonban megugrott időközben, és három év alatt 11,5 millió forint körüli összegről 19 millió forint fölé emelkedett. A felvett lakáshitelek mintegy negyede volt államilag támogatott kölcsön, döntő részben falusi CSOK vagy CSOK Plusz. A statisztikából az is látszik, hogy egyre gyakrabban használják a hitelt építkezésre, felújításra.
A személyi kölcsön iránti kereslet is meglepően magas volt.
Novemberben valamivel kevesebb személyi kölcsönt folyósítottak a bankok az októberi, 80,6 milliárd forintot meghaladó rekordhoz képest, de a 73,2 milliárdos szerződéses összeg is hatalmasnak számít, 58 százalékkal haladta meg a 2023-asat. Az év utolsó előtti hónapjában több mint 25 ezren vettek fel személyi kölcsönt, 20 százalékkal többen, mint egy évvel korábban. A kamatok is csökkentek, átlagosan 16,42 százalékosra, ami 2022 júliusa óta a legalacsonyabb szint.
A személyi kölcsönök terén a banki szektor egy rendkívüli évet zárhat, hiszen az elmúlt 11 hónap alatt 755 milliárd forintnyi hitelt folyósítottak, ami 301 ezer ügyfelet érintett. Érdekes megfigyelni, hogy a hitelszerződések száma alig változott: az első három negyedévben mindössze 876 ezer szerződést regisztráltak, ami csupán 26,8 ezerrel több az előző év végénél. Ez idő alatt azonban közel 248 ezer új szerződést írtak alá. A jelenség hátterében részben a korábbi hitelek lejárata, részben pedig a kiváltás folyamata állhat. Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője rámutat arra, hogy sokan a régi személyi kölcsönüket törlesztve új hitelt vesznek fel, melynek egy részét a meglévő tartozás rendezésére fordítják, míg a fennmaradó összeget más célokra használják fel.
A babaváró támogatás iránti kereslet folyamatosan erős és megbízható.
A babaváró hitelt novemberben 1907 házaspár vette fel, ez megfelel a korábbi hónapokban megszokottnak. Novemberben 20,8 milliárd forintnyi babaváró hitelszerződést írtak alá, ami azt jelenti egyúttal, hogy szinte minden igénylő a maximális 11 millió forintos hitelt kérte.
Az idei évben várhatóan emelkedni fognak a kamattámogatásos hitelt igénylő párok számai, mivel a kormány döntése értelmében a maximális életkor a feleségek számára 35 évre nőtt. Ez azt jelenti, hogy januártól olyan házaspárok pályázhatnak a hitelre, ahol a feleség még nem töltötte be ezt az életkort. Tavaly a korhatár még 30 év volt, és csak különleges körülmények között engedélyezték a magasabb korhatárt - hívja fel a figyelmet a Bank360.hu.