Elcapták a mi rendszerünkben száguldó csillagközi utazót.


Nemzetközi Gemini Obszervatórium/NOIRLab/NSF/AURA/K. Meech (IfA/U. Hawaii), Képfeldolgozás: Jen Miller és Mahdi Zamani (NSF NOIRLab)

Friss információk szerint újabb lenyűgöző fénykép készült a 3I/ATLAS jelzésű égitest kapcsán – számolt be róla a Space.com. Ez az égi jelenség különösen figyelemre méltó, mivel egy távoli, idegen csillagrendszerből érkezett, ezzel pedig a harmadik csillagközi látogatóvá vált, amelyet a Naprendszerünkben észleltek.

A hawaii Gemini North teleszkóp rögzítette ezt az objektumot, miközben az 465 millió kilométeres távolságban haladt a Földtől.

A 3I/ATLAS-t július 1-jén észlelte az ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), amely később megerősítette, hogy a tárgy csillagközi eredetű.

Martin Still, az Amerikai Tudományos Alap szakértője és a Gemini Obszervatórium programigazgatója kiemelte, hogy a csillagvizsgáló érzékeny műszerei és rugalmas időbeosztása segített abban, hogy korán be tudják azonosítani az objektumot. A tudósok lelkesedéssel várják a következő adatokat, amelyek további betekintést nyújthatnak a felfedezésbe.

A 3I/ATLAS-hoz hasonló csillagközi vándorok távoli csillagrendszerekből indulnak el, hogy felfedezzék a csillagközi tér végtelenjét. Ezeknek a különleges objektumoknak a tanulmányozása páratlan lehetőséget kínál az idegen világok kémiai összetevőinek és tulajdonságainak megértésére.

Ezen égitest mellett eddig csupán két idegen objektumot találtak rendszerünkben: 2017-ben a vitatott besorolású 1I'Oumuamuát, majd 2019-ben az üstökösként kategorizált 2I/Borisovot. A feltételezések szerint rendszeresen jelennek meg csillagközi látogatók a Naprendszerben, egyelőre azonban nem elég kifinomultak a műszereink a gyakori detektáláshoz.

A 3I/ATLAS becsült 20 kilométeres átmérője messze felülmúlja korábbi rokonait. Ez a jelentős méret lehetővé teszi, hogy sokkal részletesebb és pontosabb megfigyeléseket végezhessünk.

Az objektum kétségtelenül egy üstökös, és a Gemini North legújabb megfigyelései szerint kompakt kómával rendelkezik - ez a gáz- és porfelhő veszi körül a jeges magot. A korábbi kutatások alapján ez az égitest valószínűleg a legősibb üstökös, amelyet valaha is felfedeztek, és valószínű, hogy a Tejútrendszer külső, vastag korongjából származik.

A 3I/ATLAS október 30-án éri el legközelebbi pontját a Naphoz, amikor is 210 millió kilométer távolságra kerül csillagunktól. Ezt követően a kométa elindul a világűr mélye felé, és pályájának sajátosságai miatt valószínűtlen, hogy valaha is visszatérne a Föld körüli rendszerünkbe.

Ebben a cikkben részletesen foglalkozunk a csillagközi látogatók felfedezésének izgalmas világával és azok jelentőségével.

Related posts