Idén is megvannak a Magyar Bor Nagydíj győztesei! Összesen 12-12 fehér- és vörösbor érdemelte ki a rangos elismerést, kiemelve a hazai borászatok kiváló munkáját.

Egymást követik a hazai és nemzetközi borversenyekről szóló hírek, és talán már a borkedvelő laikusok is tisztában vannak azzal, hogy az aranyérem egy borversenyen más jelentőséggel bír, mint a sport világában. A Magyar Borszakírók Köre minden évben egy exkluzív toplistát állít össze, amelyen 12 fehér- és 12 vörösbor szerepel. Ezeket vakteszten értékelve ítélik oda a Magyar Bor Nagydíjat fehér- és vörösbor kategóriában.
Már az is jelentős elismerést hoz a borászok számára, ha a neves listára kerülnek, hiszen ez a szakma egyik legnagyobb presztízsű díját tükrözi. Az igazi kiválóságot pedig az jelenti, ha valaki a legjobbak között az első helyet hódítja el, amely egyedülálló teljesítményt feltételez.
Az idei évben a fehérborok mezőnyében a Tokaj régió büszkesége, a Bott Pince Csontos 2021 érdemelte ki a nagydíjat, míg a vörösborok versenyében az egri St. Andrea Szőlőbirtok Agapé 2019 aratott diadalt.
A toplistás borok tekintetében a legnagyobb részesedést a Pannon borrégió képviseli, ahol a Villány, Szekszárd, Tolna és Pécs borai dominálnak. E régióból hat bor került a legjobbak közé, akárcsak a Balatoni borrégióból, mely a Balaton körüli hat borvidék kínálatát vonultatja fel. Ezt követi a Felső Pannon borrégió, amely Sopron, Mór, Etyek, Neszmély és Pannonhalma borait hozza el, összesen öt tétellel. Tokaj, a híres borvidék, négy borral szerepel a rangsorban, míg a Felső-Magyarország borrégió (Eger, Mátra és Bükk) három borral képviselteti magát a listán.
A Magyar Borszakírók Köre 2022-ben elhunyt Kosárka József emlékére létrehozott Kosárka Emlékdíjat minden évben az a borászat nyeri el, amely a legtöbb jelölést kapja a szakíróktól. Az idei évben érdekfeszítő holtverseny alakult ki, ami miatt a vakkóstolás után újabb szavazásra volt szükség. Ennek eredményeként a 2024-es díjat a híres egri Kovács Nimród Borászat vehette át. Ezzel a díj már harmadik alkalommal találta meg otthonát egy egri borászatnál, hiszen korábban a Thummerer Pincészet (2022) és a St. Andrea Szőlőbirtok (2023) érdemelte ki az elismerést.
A Nagy Fehérvári Bormustra keretein belül rendezték meg a díjátadó ünnepséget, amely a székesfehérvári Mercure Hotel elegáns falai között zajlott. A rendezvény során a látogatók egy sétáló kóstoló keretében felfedezhették 40 különböző borászat több mint 150 kiváló borát. A két nagydíjas, Bott Judit (Bott Pince) és dr. Lőrincz György (St. Andrea Szőlőbirtok), mesterkurzus keretében osztották meg tapasztalataikat és bemutatták győztes boraikat, ezzel gazdagítva a résztvevők tudását és élményeit.
A lista létrehozása és a díjak kiosztása egy többlépcsős szavazási folyamatban zajlik. Minden borszakíró három-három kiemelkedő fehér- és vörösbort jelöl meg az adott év terméséből. Ezt követően egy átfogó szavazás révén alakul ki a végső lista. Fontos szabály, hogy senki sem voksolhat a saját általa javasolt borokra, és a döntés végső formája egy pontrendszer alapján kerül meghozatalra.
A Nagy Fehérvári Bormustrán az elismeréseket Szabó Edit, a Borsmenta főszerkesztője és a Magyar Borszakírók Köre frissen megválasztott elnöke adta át. A díjakat Bodó Judit (Bott Pince), Boros Barna (St. Andrea Szőlőbirtok) és Doros Judit (Kovács Nimród Borászat) vették át. A rendezvényen a díjnyertes borokat is meg lehetett kóstolni, a Bott Pince és a St. Andrea Szőlőbirtok pedig külön mesterkurzuson mutatta be boraikat.