Egy különleges karácsonyi ajándék érkezett, amely nem más, mint egy varázslatos mese. Ez a történet tele van csillogó csodákkal, titokzatos lényekkel és szívhez szóló üzenetekkel, amelyek a téli esték meleg fényében kelnek életre. Ahogy a hópelyhek lassan


Egyedülálló esemény színhelyévé vált a Rimaszombati járásban található Balogiványi kultúrház, ahol különleges alkalomra gyűltek össze az emberek.

A Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesület 2014-ben jött létre azzal a céllal, hogy a magyar szövegfolklórral foglalkozók szakmai egyesületeként a magyar kulturális életben, valamint a hagyományok és értékek őrzésében és továbbadásában kiemelkedő szerepet töltsön be, és biztosítsa a szövegfolklórral foglalkozók érdekvédelmét, érdekképviseletét.

A „Szóljon a meseszó” elnevezésű kezdeményezésük fő célja, hogy népszerűsítsék az élőszavas mesemondás hagyományát és varázsát az ország minden szegletében.

Ennek érdekében a mesemondóik vándorbotot vesznek és az ország 7 régiójába elviszik az élőszavas mesemondást. Mesélnek könyvtárakban, iskolákban, művelődési házakban, idősek otthonában, kicsiknek, nagyoknak. Minden mesehalló fület megtalálnak.

Karácsony közeledtével, az advent varázslatos időszakában, egy különleges jótékonysági kezdeményezés indult el: "Mondj egy mesét ajándékba" címmel. E felhívás célja, hogy mesék segítségével örömet és melegséget vigyünk mások életébe.

Advent idején az emberek szíve különös módon kinyílik, és örömmel adnak ajándékot egymásnak. A mai rohanó, anyagias világban a legnagyobb kincs a másokra szánt minőségi idő és figyelem, amelyekből sajnos egyre kevesebb jut. Ezzel a jótékonysági meseprogrammal azt kívánjuk elérni, hogy a mesék varázsa révén nyugalmat és elcsendesülést tudjunk ajándékozni mindenkinek.

A felhívás keretében lehetőség nyílik arra, hogy a legnagyobb szükséggel bíró közösségek jelentkezzenek.

A Balogiványi Óvoda igazgatója, Kovács Enikő, lelkesen reagált a felhívásra, hogy különleges élménnyel ajándékozhassa meg a közösségét.

Kovács Enikő a Felvidék.má-nak elmondta: "Egy különleges karácsonyi beszéd megírására kaptam felkérést, amelyben kifejezhettem, hogy nálunk még sosem volt lehetőség mesemondókat fogadni. Nagyon vágytam arra, hogy a gyerekek számára egy ilyen különleges karácsonyi ajándékot kérhessek."

A pályázatának köszönhetően december 13-án valóra válhatott a Mesés karácsonyváró ünnepség a balogiványi kultúrházban. Az eseményre meghívást kaptak a cakói alapiskolás diákok és a pálfalai óvodások is, lehetőséget biztosítva számukra, hogy ők is átéljék az ünnepi varázst és részesüljenek az ajándékok örömében.

"Egyesületünk mesemondói minden évben az adventi időszakban önkéntes alapon járják be az ország különböző szegleteit, hogy meséikkel eljuttassák a varázslatos történeteket olyan rászoruló közösségekhez, ahova más módon nem érkezhetnének el. Nagy várakozással tekintettünk a jelentkezésekre olyan közösségektől és intézményektől, akik szívesen fogadnák meséinket és mesemondóinkat. Különösen boldoggá tesz minket, ha felnőtt közönségnek mesélhetünk, hiszen a mesék üzenete mindkét korosztály számára értékes. Most éppen a gömöri kisgyerekekhez látogattunk el Balogiványiban" - mesélte Fuchs Péter mesemondó, aki Rékával érkezett, és együtt három varázslatos mesét adtak elő.

Kiemelte, hogy a mese varázslatos közösségformáló képességgel bír, és különösen felejthetetlen élmény számukra, amikor a határokon átívelve is részt vehetnek az eseményeken.

Fuchs Péter 2003-ban fejezte be a Hagyományok Háza népi játszóház-foglalkozásvezető tanfolyamát, majd 2019-ben a Magyar népmese és hagyományos mesemondás képzésen is részt vett. Azóta rendszeresen mesél különböző fesztiválokon, iskolákban, óvodákban, valamint a Meseszó Egyesület számos eseményén. E rendezvényeken gyakran kézműves foglalkozásokat is tart, amelyek során mesével szórakoztatja a barkácsolásra vágyó fiatalokat. 2020 óta aktívan részt vesz a Meseszó Egyesület munkájában.

A budapesti Meseszó Egyesület tagjai között felvidéki mesemondók is megtalálhatóak. Örömmel jelenthetjük be, hogy elindult a Felvidéki Népmesemondók közösségi oldala, melynek célja, hogy információkat nyújtson a felvidéki magyar népmesemondók kiemelkedő eseményeiről és programjairól.

A Meseszó Egyesület két tiszteletbeli tagja, Varga Norbert és Agócs Gergely, mindketten a felvidéki néprajzkutatás elkötelezett képviselői. Ezen kívül az egyesület rendes tagjai között találjuk a losonci Dósa Annamáriát és a kisújfalusi Szénási Veronikát, akik mesemondóként hozzájárulnak a hagyományok ápolásához és a mesék varázslatos világának bemutatásához.

Ha szeretnék felfedezni az oldalt, ne habozzanak, kövessék nyomon, és osszák meg a hírt másokkal is!

Sajnálom, de nem tudom megnyitni vagy elemezni a megadott linket. Ha megosztasz velem egy szöveget vagy információt, szívesen segítek abban, hogy egyedivé tedd!

Related posts