A mesterséges intelligencia forradalmasíthatja a mellrák korai diagnózisát.


Az Edinburghi Egyetem egy innovatív megközelítést próbál ki a mellrák diagnosztizálására. A mesterséges intelligenciára épülő felfedezésük potenciálisan átformálhatja a mellrák korai felismerésének és kezelésének módját.

Az innovatív teszt első lépése a páciens vérplazmájának lézersugárral való megvilágítása, amelyet követően mesterséges intelligencia elemzi az adatokat. Ennek a folyamatnak köszönhetően képesek feltérképezni a sejtek és szövetek kémiai összetételében bekövetkezett finom változásokat, a legújabb pilot projekt eredményei pedig lenyűgöző pontosságot mutatnak.

A vizsgálat további előnye, hogy nem invazív, így sokkal kisebb megterhelést jelent, mint a jelenleg rendelkezésre álló lehetőségek. Az Edinburghi Egyetem kutatói kifejezetten a legkorábbi stádiumban lévő betegségre koncentráltak. A mesterséges intelligencia az 1a stádiumban fellépő finom változásokat keresi a véráramban. A kísérleti vizsgálatban 12 emlőrákos betegektől vettek mintát és 12 kontrollmintával dolgoztak, így kimutatták, hogy a teszt 98 százalékos hatékonysággal azonosította a mellrák 1a stádiumát.

Ezek a változások nem észlelhetők a most elérhető tesztekkel. A csapat szerint új módszerük javíthatja a betegség korai felismerését, és megnyithatja az utat a rák többféle formájának szűrővizsgálataihoz.

A kihívás abban rejlik, hogy a rákos megbetegedések többsége késői diagnózis következtében végződik tragikus módon. Az orvosok gyakran csak akkor észlelik a problémát, amikor a tünetek már egyértelműen megmutatkoznak. A korai felismerés rendkívül fontos ahhoz, hogy a betegek esélyei javuljanak, és hosszú távon sikeresen megküzdhessenek a betegséggel.

Jelenleg az emlőrák-tesztek fizikai, röntgen- vagy ultrahangvizsgálatot, esetleg sejtek kinyerését, vagyis biopsziát foglalnak magukban. A korai felismerés pedig a veszélyeztetett csoportokba tartozó személyek szűrésén múlik.

A kutatásban részt vevők egyöntetűen hangsúlyozták, hogy noha a mostani eredmények kiemelkedőek, elsődlegesen az adatbázisok kiépítésére van szükség. Ezen kívül az adatok alapos elemzése is elengedhetetlen, mielőtt a megújult módszert más ráktípusokra is kiterjesztenék.

Jelenleg a teszt képes a mellrák négy fő altípusának azonosítására, több mint 90%-os pontossággal. Ez a fejlesztés lehetővé teszi a betegek számára, hogy a jövőben célzottabb és hatékonyabb kezelési lehetőségeket kapjanak.

Related posts