**Mi történt egy év alatt Budapesten a választástól a csődhelyzetig? - Videó** Az elmúlt egy év Budapesten izgalmas és ugyanakkor kihívásokkal teli időszakot hozott magával. A választások után a főváros életét számos esemény formálta, amelyek hatással vo


Szentkirályi véleménye szerint Karácsony a féltékenység akaratából döntött úgy, hogy megvásárolja Rákosrendezőt.

2024. június 9-én Budapest főpolgármesterét választották meg. A három jelölt közül az utolsó pillanatokban egy versenyző visszalépett. Szentkirályi Alexandra, aki korábban kijelentette, hogy nem fogja támogatni Vitézy Dávidot, végül meglepő döntést hozott, és mégis ő javára lépett vissza.

"Makacs ember ezért tudtam, hogyha változást akarunk, akkor nekem kell ebben a helyzetben egyet hátralépnem" - emlékezett vissza a Fidesz fővárosi frakcióvezetője. - "A politikát elrontja az, aki azt gondolja, hogy saját magáról szól. A politikus egy közvetítő, egy harcosa azoknak az elveknek, amiket mások is vallanak"

Karácsony Gergely úgy véli, hogy ebben az időszakban a Fidesznek egyetlen célja lebegett a szeme előtt: "megtanítani az embereket arra, hogy még az ördög is kedvezőbb választás, mint én." Ez a tanulság végül Vitézre sújtott le, akit azóta is kísér a kormánypárt támogatásával elért főpolgármesteri ambíciója, amely szinte a kezében volt.

"Egy közgyűlésen belül mondják el rólam, hogy én Fideszes vagyok, hogy Gyurcsányista vagyok, hogy Karácsonyista vagyok, hogy Tiszás vagyok. Éppen ez teszi bohózattá az egészet." - értékelte a helyzetet a Podmaniczky Mozgalom vezetője.

Nálunk is számos írás látott napvilágot arról, hogyan élesítik egymás nyelvét az ország legbefolyásosabb politikai személyiségei. Amikor megkérdeztük őket, hogy milyen lépéseket tesznek annak érdekében, hogy a városházi politizálás ne a belpesti kocsmák zűrzavarára emlékeztessen, mindenki lelkesen felsorolta, milyen intézkedésekkel igyekeznek előmozdítani a közbeszéd minőségének javítását.

Felmerül a jogos kérdés, hogy miként lehetséges, hogy minden politikus arra törekszik, hogy a közgyűlés diskurzusát kulturált keretek között tartsa, mégis a megszokott 2-3 órás ülések helyett maratoni, akár 10 órás találkozókra kerül sor a folyamatos odaszólogatások miatt. Szentkirályi Alexandra véleménye szerint ez a jelenség a politika lényegéből fakad:

A politika lényegéből fakad, hogy mivel a nyilvánosság szeme előtt folyik, a viták intenzívebbek és élesebbek, mint ha zárt ajtók mögött zajlanának.

A főpolgármester rendszerint minden egyes ülés előtt összehívja a frakciókat, ahol a beszélgetések állítólag sokkal konstruktívabbak, mint amit a kamerák kereszttüzében tapasztalhatunk. Ez a tapasztalat reményt ad számára, hogy a jövőbeni együttműködés eredményes lehet. Ezzel szemben Vitézy Dávid úgy véli, hogy éppen a vitákban rejlik az együttműködés igazi kulcsa.

"A számos kompromisszumkényszer végső soron egy merészebb közgyűlés kialakulásához vezet."

Azért is tapasztalhatunk ennyire heves összecsapásokat a helyi ügyek terén, mert a háttérben valójában sokkal nagyobb játszmák zajlanak. Sokan úgy vélik, hogy a városháza nem csupán a helyi politika színtere, hanem a 2026-os országgyűlési választások előszobája, ahol a Fidesz és a Tisza frakciói egymásnak feszülnek. A látszólagos helyi kérdések mögött tehát a nemzeti politikai érdekek összecsapása húzódik meg.

Karácsony Gergely és Vitézy Dávid viszonya egyetlen kifejezéssel jól körvonalazható: hullámzó. De mi áll ennek a dinamikának a hátterében, amikor a kapcsolatuk gyökerei egészen Zuglóig nyúlnak vissza? Emlékezzünk vissza azokra az időkre, amikor Vitézy Dávid a múzeum élén állt, míg Karácsony Gergely a kerület polgármestereként tevékenykedett. (Nem, nem a hírhedt, lapáttal való fenyegetőzésről van szó – azon már régen túlléptek). Az ő történetük tele van bonyolult érzelmekkel és szakmai kihívásokkal, amelyek formálták a köztük lévő köteléket.

"Közöttünk létezik egy lényeges eltérés: én megtaláltam a helyem, míg ő nem, ezért számomra egyszerűbb ezzel a helyzettel megbirkózni - magyarázta a főpolgármester. - Ebből a szituációból lehetőségem nyílik arra, hogy kedves gesztusokat tegyek."

Egy különleges jelképként értelmezhető az a lépés is, amikor legnagyobb ellenfelét választotta főpolgármester-helyettesnek. Ám ez a döntés csupán szimbolikus gesztus maradt, mivel még a saját frakciója, a Párbeszéd is elutasította az elképzelést.

"Novemberben volt a főpolgármester-helyettes választás. Azóta fel sem merült ez a kérdés egyszer sem. Utólag visszatekintve úgy látom, hogy Karácsony Gergely ezt soha sem gondolta komolyan. Csak egy üres gesztus volt, ha már így fogalmazott" - értékelte a helyzetet Vitézy Dávid.

Rákosrendező rozsdaövezet egy köpésre a Hősök terétől. Ha egy éve említjük ezt a szót az utca emberének, vélhetően semmit nem tudott volna róla, ám mára a hazai közélet központi elemévé vált. Leegyszerűsítve a története arról szólt, hogy az állam által kijelölt arab befektető vagy a főváros kezére juthat Budapest egyik legfontosabb területe.

Végül 51 milliárd forintért jutott Budapesthez a projekt, ám ezt több részletben kell majd teljesíteniük. Szentkirályi Alexandra véleménye szerint a szükséges források hiányozni fognak, és a vasúti sínek környezetét továbbra is egy szeméttelep fogja árnyékolni.

"Ebben egy nagyadag irigység volt a főváros részéről. Az a helyzet, hogy most jött volna valaki, aki csinál is valamit és nagyon rossz kép lett volna, ha Karácsony Gergelyék 6 éves teljesítménye mellett kinő itt valami, ami jól néz ki" - összegezte véleményét a Fidesz fővárosi frakcióvezetője.

Karácsony Gergely és Vitézy Dávid viszont úgy gondolják, hogy remek befektetés volt a vásárlás és egy Bécshez hasonló, szociális bérlakásokkal tűzdelt terület jöhet létre, mire nyugdíjba mennek. Ebbe a tervbe szólt bele az általuk megszavazott költségvetés és a kormány inkasszója.

Tíz milliárd forintot vettek le a főváros számlájáról szolidaritási hozzájárulás néven. Ez körülbelül akkora összeg, amennyit be kell fizetniük Rákosrendező következő részletéhez. Azóta a főváros elkezdett tárgyalni a kormánnyal, hogy kapják vissza a leemelt összeget. Mikor a Podmaniczky Mozgalom vezetőjét kérdeztük arról, lesz -e pénzük a következő részletfizetésre, így válaszolt:

Amikor elérkezünk ahhoz a ponthoz, hogy a következő részletet Rákosrendezőnél be kell fizetnünk, valószínűleg nem ez lesz a legfőbb aggodalmunk, ha a kormányzati tárgyalások nem hoznak eredményt. Úgy vélem, hogy a nagy állami vagy államhoz közel álló vállalatoknak világossá kell tennünk, hogy nem fogunk számlákat rendezni. Innentől kezdve a kormány döntése lesz, hogy elzárja-e a villanyt a metróban, vagy leállítja-e a gázolajszállítást a buszokhoz. De nem fogja megtenni! Hiszen ha megáll a villamos közlekedés, az világszerte hírt kelt. A CNN címlapján is ott lesz, és a kínai hírügynökségek is beszámolnak róla.

2025-ben újabb fejezetet írt a parkolási maffia botránya, amely továbbra is hullámokat vetett a főváros vezetésében. Ács Dániel cikke révén Bolla Tibor, a botrány egyik kulcsszereplője, akit több érintettel közös fotók is összekötöttek ázsiai nyaralásán, menesztésre került. Ez az eset lavinát indított, amely elsodorni látszik a budapesti cégek vezetőit. A pulykás beszédéről elhíresült, és a BudapestGO-ról is ismert BKK vezérigazgató, Walter Katalin, a kialakult stresszhelyzetet már nem bírta elviselni, így lemondásra kényszerült.

"Megértem, hogy Walter Katalin rosszul élte meg ezt az egészet. Erős fenntartásaim voltak az ő BKK-s cégvezetésével kapcsolatosan, de, ha a pályázaton ő bizonyult volna a legalkalmasabbnak, szóba jöhetett volna az is, hogy maradjon a helyén."

Nem csupán Walter Katalin ügye kapcsán, hanem a korrupcióval kapcsolatos esetekben is előszeretettel hárítanak a politikai szereplők. Egymásra mutogatás közepette igyekeznek felgöngyölíteni egy olyan összetett botrányt, amelynek gyökerei a Tarlós-féle időszakra vezethetők vissza. Külön figyelmet érdemel Bolla Tibor ügye, amely már hat éve kavarja a port a Karácsony Gergely irányította fővárosi önkormányzat környékén.

Egy kemény választási időszak és fél évnyi közös munka után arra kértük a három ma is politizáló főpolgármester jelöltet, hogy meséljék el, ők hogyan élik meg a mindennapokat.

"Sokszor egész napokat dolgozunk át úgy, hogy nem jutunk dűlőre. Ilyenkor hazamegyek este fáradtan és azt érzem, hogy százszor többet tudnék tenni külföldön, de mégiscsak ez az én városom és reggel már butaságnak tűnnek az esti gondolatok." - mondta Vitézy Dávid.

Szentkirályi Alexandra véleménye szerint a politikai pályát választó emberek általában nem a politika iránti szeretetük miatt lépnek erre az útra, hanem azért, mert a politika számukra egyfajta eszközként szolgál. Ő maga is ezt az eszközt kívánja felhasználni arra, hogy a saját otthonát, ahol él és ahol kislányát neveli, egy jobb hellyé alakítsa.

"15 éve vagyok ellenzéki politikus. Gyurcsány Ferenc volt az egyetlen, aki végigcsinálta ezt a 15 évet, de már ő sincs a politikában. Nem azt mondom, hogy szokva vagyok ilyen kihívásokhoz, mint amilyen a magyar közélet, mert azt mondom, hogy az ember ezt ne szokja meg. Az az igazság, hogy református vagyok és hiszek a predesztinációban. Ha a sors úgy rendezte, hogy mindezen át kell mennem, akkor át kell mennem" - zárta gondolatait Karácsony Gergely.

Related posts