Miért ülnek hollywoodi hírességek egy frissen feljutott olasz középcsapat mérkőzésének lelátóján?

Hugh Grant, Anna Eberstein és Andrew Garfield a Como-Parma összecsapásán 2024. október 19-én - Fotó: Jacopo M. Raule / Getty Images a Como 1907 számára.
Mi a közös Jeff Goldblumban, Thierry Henryben, Terry Crewsban és Mark Strongban? Hát az, hogy mindannyian vasárnap a helyszínen követték figyelemmel, ahogy a Como hazai pályán 1-0-ra legyőzte a Torinót az olasz bajnokság keretein belül. Hát, mit is mondhatnánk, mondhatnánk, hogy kit érdekel, de mégiscsak szokatlan, hogy ilyen nagyágyúkat lehet látni a Stadio Giuseppe Sinigagliában, ahol a Serie A egyik újonca lépett pályára. Ráadásul ez a győzelem a csapat számára különösen fontos volt, hiszen ezzel a sikerrel a 13. helyre kapaszkodtak fel a tabellán.
De vajon mit csinálnak ott ezek az emberek?
Thierry Henry neve biztosan vonzó lehet, arról nem is beszélve, hogy ő a Como egyik kisebbségi tulajdonosa, és mivel karrierje végén négy évet húzott le Amerikában, nyilván ott is vannak kapcsolatai. A kulcs viszont nem ő, hanem az, hogy Como amúgy is régóta kedvelt célpont a legnagyobb sztárok körében, főleg a Comói-tó miatt. A csapat indonéz tulajdonosai pedig maximálisan ki is használják ezt és a festői környezetet, hogy összességében sokkal többet nyújtsanak az odalátogatóknak egy focimeccsnél.
A 1907-ben megalapított Como csapata gyorsan elérte az olasz futball csúcsait, de sosem vált meghatározó erővé Olaszország futballtörténetében. Érdekesség, hogy egy időszakban magyar edző irányította, aki nem más, mint Lukács Gedeon, aki játékosként az Atalantában töltött el két sikeres szezont. Kinevezése évében, az 1930/31-es idényben, veretlenül vezette a Comót a másodosztályba. A csapat általában nem a Serie A-ban szerepelt, vagy ha mégis, néhány év elteltével mindig visszaesett. Először 1949-ben sikerült feljutniuk az első osztályba, ahol négy évet töltöttek el, és 1951-ben, három mérkőzés után még a bajnokság éllovasai is voltak.
A Como a nyolcvanas évek második felében élte a fénykorát, amikor öt éven át megállás nélkül szerepelt az olasz élvonalban. Ezt követően a csapatnak voltak kisebb fellángolásai, például a 2002/03-as idényben újra sikerült feljutnia a Serie A-ba, de sajnos azonnal vissza is estek. Ezt követően a Como sorsa egyre inkább a lejtőre került, hiszen rövid időn belül, 2005-ben és 2017-ben is csődöt jelentett. A jövője kilátástalannak tűnt, és sokáig nem volt világos, miként tudna kilábálni a nehéz helyzetéből. Végül 2019-ben érkezett a megváltás, amikor a milliárdos Hartono fivérek átvették a klub irányítását. Az ő vezetésük alatt a Como 21 év után ismét visszakerült a Serie A-ba, ezzel új fejezetet nyitva a klub történetében.
Kezdjük a siker egyik legnyilvánvalóbb okának tárgyalásával: a pénz szerepével. Az indonéz testvérpár, aki megvásárolta a klubot, összvagyonát körülbelül 50 milliárd dollárra (kb. 18 ezermilliárd forintra) becsülik, így a Como mögött több anyagi forrás áll, mint bármely más olasz csapat mögött. A Hartono fivérek az aktuális szezonban ki is aknázták ezt a lehetőséget, hiszen tavaly nyár óta több mint 90 millió eurót fektettek be a keret megerősítésébe. Azonban nem lehet őket azzal vádolni, hogy vakon igazolnák a játékosokat. Az előző években szinte nem költöttek a játékoskeret bővítésére, helyette olyan futballistákat hoztak, akik nemcsak a pályán, hanem a klub brandjének építésében is fontos szerepet játszhattak.
Ilyen volt az Arsenal, a Barcelona és a Chelsea egykori legendája, Cesc Fàbregas is, aki 2022-ben a Monacóból érkezett a csapatba teljesen ingyen. A spanyol akkor azt mondta, a 2021-ben klubigazgatóvá kinevezett Dennis Wise meggyőzte őt arról, hogy ebben a projektben, aminek résztulajdonosa is lett, érdemes részt vennie. Fàbregas persze 35 évesen nem váltotta meg a csapatot, egy évvel később pedig vissza is vonult, pár hónappal később viszont a vezetőedzői pozícióban találta magát. Úgy, hogy csak az U19-es kerettel volt némi tapasztalata, és licence sem volt még.
Hivatalosan a walesi Osian Roberts vezette a Comót a Serie A-ba, ám az idei szezonra már ténylegesen rábízták a csapat irányítását, és az eddigi teljesítményük ezt egyértelműen alátámasztja. Természetesen nem elhanyagolható, hogy a klub olyan tehetségeket szerzett meg, mint Maxence Caqueret, Anastasios Douvikas és Assane Diao, akikre összesen 40 millió eurót fordítottak. Emellett érkezett Nico Paz is a Real Madridtól, aki azonnal a csapat egyik legkiemelkedőbb játékosává vált.
Eközben azonban továbbra is aktívan szerződtették a pályafutásuk végéhez közeledő, neves sportolókat is.
A csapat új tagjai között olyan tapasztalt veteránok bukkantak fel, mint Raphaël Varane, Sergi Roberto, Pepe Reina és Andrea Belotti, valamint a januárban csatlakozott Dele Alli. Ráadásul a tavalyi évben még Francesco Totti visszatéréséről is felmerült a pletyka, hogy esetleg a Comónál folytatná pályafutását.
Oké, Varane azóta vissza is vonult, Sergi Roberto még mindig állandóan sérült - a Torino ellen a 72. percben beállt, a 83. percben pedig le is cserélték -, Dele Alli szerepe pedig még mindig kérdéses. A 48 éves Tottiról meg ne is beszéljünk. De ezek mégis olyan nevek, amikre mindenki felkapja a fejét, és ennek nagy a jelentősége a Como-projektben, ami az indonéz tulajdonosoknak azért elsősorban üzlet. Az már csak a hab a tortán, hogy a Como jól játszik, sőt, meccseket nyer.
Ezáltal ismét elérkeztünk az alapvető kérdéshez: de vajon miért ül ott annyi híresség a lelátón?
A Gazzetta tavaly decemberi cikkében olvashatjuk, hogy Hugh Grant, Andrew Garfield, Keira Knightley, Kate Beckinsale és Adrian Brody, bár nem éppen Como-drukkerek, a gyönyörű tó körüli látványosságokat kihasználva könnyen rávehetők egy meccsre való ellátogatásra. A Comói-tó régóta vonzza a hírességeket, tele van festői városokkal és olyan ikonikus helyszínekkel, amelyeket többek között az Ocean's Twelve, a Star Wars: A klónok háborúja, és a Casino Royale is megörökített. Ráadásul George Clooney is itt birtokol egy villát, ami nem csupán pompás lakóhely, hanem egyfajta szuper ajánlólevél is a hely varázsához.
A tulajdonosok valójában nem csupán annyit üzennek egy hírességnek, vagy bárkinek, hogy "hé, látogass el egy meccsre", hanem sokkal inkább azt, hogy "hé, fedezd fel Olaszország egyik legkiemelkedőbb és legexkluzívabb helyszínét, a varázslatos Comói-tó partján, ahol felejthetetlen élmények várnak rád, és persze, elmehetsz egy izgalmas focimeccsre is." Ennek megvalósulásáért Mirwan Suwarso, az indonéz klubelnök felel, aki a Gazzettának nyilatkozva hangsúlyozta, hogy céljuk több, mint csupán a futball: olyan élményeket szeretnének kínálni, amelyek minden korosztály számára, a legkisebbektől a felnőttekig, a lelkes szurkolóktól a laikus érdeklődőkig maradandó értéket képviselnek.
Így talán nem meglepő, hogy Suwarso arra a kérdésre, hogy ki a kedvenc játékosa, annyit mondott, hogy a Comói-tó - az mindig ott lesz, sosem hagyja el őket, és ami a legfontosabb, fel lehet rá húzni egy üzletet. Ennek az üzletnek pedig a focicsapat a kabalája, minden, amit árulnak, erre van felhúzva. Suwarso szerint a projekt értéke mindennel együtt hamarosan elérheti az egymilliárd eurót, a Calcio e Finanzának pedig nemrég arról beszélt, ha minden jól megy, a meccsekre újonnan kilátogatók 60 százaléka olyan turista lesz, akik nem is tudták, hogy focicsapat is van a városban.
Suwarsóék ambiciózus célja, hogy Comót a világ legvonzóbb futballturisztikai desztinációjává varázsolják. Azonban ezt csak úgy érhetik el, ha a csapat nem a monoton bunkerfocival operál, hanem a futball igazi szépségét mutatja be a pályán. Ebben a törekvésben kiváló partner lehet Fàbregas, aki elutasítja a modern technológiák által generált robotjátékosokat, és inkább a kreativitásra és a látványos játékra helyezi a hangsúlyt. Nem véletlen, hogy az utóbbi időszakban számos topcsapattal szóba hozták, és Claudio Ranieri, a Roma vezetője is úgy véli, hogy nemsokára Európa egyik legkiemelkedőbb edzőjévé válhat. A Comónál azonban bíznak abban, hogy Fàbregas a klubnál marad, hiszen ő is résztulajdonos, így ennek a hiedelemnek valóban van alapja.
Arról nem is beszélve, hogy a tulajdonosok már megmutatták, hogy hajlandóak költeni azokra a játékosokra, akik illeszkednek a spanyol edző rendszerébe, és állítólag topjátékosokra is simán tesznek ajánlatokat. Emellett pedig az ikonikus, tóparti stadion felújítása és kibővítése is folyamatban van. A csapat Fàbregasnál amúgy öt évvel idősebb kapusa, Pepe Reina az Athleticnek azt mondta, az ambíciók tulajdonosi részről abszolút megvannak, a játékosok pedig szeretnének évről évre fejlődni és belátható időn belül az európai kupákban is szerepelni a csapattal.
A projekt folytatásához elengedhetetlen, hogy a Como megőrizze helyét az élvonalban. Jelenleg, hét fordulóval a bajnokság vége előtt, a csapat remek helyzetben áll. Sergi Roberto véleménye szerint akár a tizedik pozíció is elérhető számukra a húszcsapatos ligában, ami valóban figyelemre méltó teljesítmény lenne. "Itt vagyunk mi, a tapasztalt öreg rókák, de mellettünk olyan ambiciózus fiatal tehetségek is játszanak, akik készen állnak arra, hogy meghódítsák a világot. Fàbregas és a klubvezetés komoly célokat tűztek ki maguk elé, és jó úton haladunk afelé, hogy még feljebb lépjünk, hogy mindenki a Comóról beszéljen" - mondta a spanyol középpályás.