Most tényleg a kihalás szélén áll a világ?


Jelenleg a világ népessége háromszorosa a 20. század közepén regisztrált számoknak, és 2022-re a globális emberi populáció már 8 milliárd főt is meghaladta. De a fejlődés itt nem ér véget: az ENSZ előrejelzései szerint 2050-re a népesség elérheti a 9,7 milliárdot, és a következő három évtizedben várhatóan további 2 milliárd ember csatlakozik a Föld lakóinak sorához.

A drámai növekedés hátterében több tényező is áll: az életkörülmények javulása, az élettartam növekedése, a városiasodás folyamata, valamint a folyamatosan felgyorsuló migráció. Ezen kívül a termékenységi ráta jelentős ingadozásai is hozzájárulnak az emelkedéshez.

Kína és India, mindkettő 1,4 milliárd lakossal, továbbra is a bolygónk legnépesebb államai. Azonban a legfrissebb népszámlálási adatok alapján India már nemcsak hogy elérte, hanem túl is lépte Kína népességét. Kína népessége 2022 óta folyamatosan csökken, ami magyarázza, hogy a termékenységi ráta csupán 1,0-1,3 gyermek/nő körüli értéket mutat. Ez a tendencia különösen figyelemre méltó, hiszen a világ népességének alakulására is jelentős hatással bír.

A Föld kontinensei közül Afrikában tapasztalható a legdinamikusabb népességnövekedés, amely várhatóan 2050-re az eddigi 1,46 milliárd lakost közel megkétszerezi. A termékenységi ráta, ami az egy nőre jutó születések számát jelenti, jelentős variációt mutat a különböző területeken és országokban, átlagosan 2,3 és 6,9 között alakul.

Természetesen nem minden országra alkalmazható egyetlen növekedési minta, hiszen 61 ország népessége számottevő csökkenést mutat a 2050-es évig. Például Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Magyarország, Japán, Lettország, Litvánia, Románia és Szerbia lakossága várhatóan 15%-kal fog zsugorodni. Jelenleg a termékenységi ráta szinte minden európai országban alatta van a népesség hosszú távú fenntartásához szükséges szintnek, amely körülbelül 2,1 gyermek/nő arányt jelent. Ezt a megállapítást egy érdekes Reddit posztban olvashatjuk.

A 2024-es országonkénti születési arányokat az Egyesült Nemzetek Népesedési Alapja szerint.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: "byu/NikaNExitedBFF a térképek világában" Ha szeretnél valami mást is, vagy további részleteket, csak szólj!

A legkritikusabb helyzet az európai országok között Olaszországban, Spanyolországban, Ukrajnában és Bosznia-Hercegovinában figyelhető meg, ahol a nőkre jutó gyermekek átlagos száma mindössze 1,0-1,3 között mozog.

Egy hajszálnyival kedvezőbb helyzetben van Horvátország, Ausztria, Németország, Lengyelország, Szerbia, Görögország és Magyarország, ahol a termékenységi ráta 1,4-1,6 gyermek/nő körüli értékeket mutat. Ez a tendencia szintén megfigyelhető Oroszország, Kanada, Norvégia, Finnország és Albánia lakosságának esetében.

Dél-Korea jelenleg a legalacsonyabb születési arányokat mutatja, ahol egy nőre átlagosan mindössze 0,5-0,9 gyermek jut. Az ország évtizedek óta harcol az elöregedő népességből adódó problémákkal, de ezek a kihívások elsősorban a jövő generációkra gyakorolják majd a legnagyobb hatást.

A jövőbeli népességnövekedés szorosan összefonódik a termékenység alakulásával. A World Population Prospects 2022-es felülvizsgálata alapján, a jelenlegi trendek figyelembevételével, a globális termékenységi ráta, amely 2021-ben átlagosan 2,3 gyermeket jelentett nőnként, 2050-re várhatóan 2,1-re csökken. Ez a csökkenés jelentős hatással lesz a népesség alakulására a következő évtizedekben.

Related posts