Putyin Moszkvában rejtegeti elbukott szövetségesét - Helló Magyar!
A kép csak illsuztráció. Moszkva, Oroszország. Legfelsőbb Eurázsiai Gazdasági Tanács ülése. Fotó: MTI/EPA/Kirgiz elnöki hivatal sajtószolgálata/Doszalijev Szultan
Orosz hírforrások jelentései szerint Bassár el-Aszad és családja Moszkvába látogatott.
Bassár el-Aszad, a megbuktatott szíriai elnök, valamint családja Moszkvában tartózkodik – számoltak be orosz hírügynökségek egy Kremlhez közeli forrásra hivatkozva vasárnap este. Ez az esemény néhány órával azután zajlott le, hogy Aszad elhagyta Szíriát, miközben az iszlamisták vezette lázadók már bevonultak Damaszkuszba – írja a Meduza.
A bejelentés időpontja különös jelentőséggel bír, hiszen Oroszország, Aszad egyik legfontosabb támogatója, rendkívüli ülést hívott össze az ENSZ Biztonsági Tanácsában a háború által sújtott országban zajló gyors változások miatt. "Aszad és családtagjai Moszkvába érkeztek" - tájékoztatott egy forrás a TASZSZ és a Ria Novosztyi hírügynökségeknek. "Oroszország humanitárius megfontolásokból biztosított számukra menedékjogot" - tette hozzá a forrás.
Az AFP Kremlhez közel álló forrásai arról számoltak be, hogy az Aszadot gyors offenzívával leváltó lázadók "biztosították az orosz hadsereg létesítményeinek és a Szíriában működő diplomáciai képviseleteknek a védelmét". Amikor arra a kérdésre kerestek választ, hogy Aszad valóban Moszkvában tartózkodik-e, egy nyugati tisztviselő megjegyezte, hogy ennek valószínűsége magas, és nincs okuk megkérdőjelezni Moszkva kijelentését.
"Oroszország mindig is a szíriai válság politikai megoldását támogatta. Kiindulópontunk az ENSZ égisze alatt folyó tárgyalások újrakezdésének szükségessége" - tette hozzá a Kreml-forrás. Oroszország ENSZ-képviselője bejelentette, hogy Moszkva hétfő délutánra kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli, zárt ajtók mögötti ülésének összehívását a szíriai helyzetről. "A [szíriai események] következményeit erre az országra és az egész régióra nézve még nem mérték fel" - közölte a tisztségviselő a Telegramon.
Oroszország, amely Irán mellett Aszad egyik legfontosabb támogatója, stratégiai haditengerészeti támaszponttal rendelkezik Tartuszban, valamint katonai repülőtérrel Khmeimimben. Moszkva hadereje 2015-ben lépett be aktívan a szíriai konfliktusba, amikor is az Aszad-rezsimet támogatta az ellenzéki erők legyőzésében a véres polgárháború során.
Bár az orosz hadsereg bázisait állítólagos támadásoktól védik, a szíriai lázadók sikeresen elfoglalták Dzsableh városát, amely a Hmeimim légi támaszpont közelében található - számoltak be szemtanúk a TASZSZ orosz állami hírügynökségnek.
Egy friss jelentés alapján a lázadók vasárnap sikeresen bejutottak a város szívébe, ahol lövéseket adtak le a levegőbe, azonban a helyzet mára "megnyugodott". A forrás információi szerint az orosz erők továbbra is a Khmeimim bázison tartózkodnak, és eddig nem léptek közvetlen összecsapásba a lázadókkal.
A háborúpárti Fighterbomber Telegram-csatorna, amely szoros kapcsolatban áll az orosz légierővel, felhívta a figyelmet arra, hogy Dzsablehben található az orosz légibázis ellenőrzőpontja. A csatorna információi szerint a lázadók "a helyszínhez közelítettek, tüzet nyitottak, majd elhúzódtak", ahogyan azt a Meduza is jelentette. Az orosz erők, akik a bázison állomásoznak, állítólag december 9-én tervezik a kivonulásukat. Ezen kívül más háborúpárti orosz Telegram-csatornák is arról számolnak be, hogy az orosz csapatok kivonása zajlik a Khmeimim légibázisról, valamint a szíriai Tartusz kikötőből is.
Közben a Khmeimim légibázison továbbra is aktívan üzemelnek az orosz légierő repülőgépei. A Flightradar24 adatai alapján december 8-án egy An-124-es teherszállító repülőgép hagyta el a bázist, és aznap este már Moszkvában landolt.
Az Al Jazeera híradása szerint a szíriai lázadók már elérték Tartusz város határait. OSINT elemzők megfigyelései alapján a december 6-i műholdfelvételek arra utalnak, hogy a városban állomásozó hat orosz hadihajóból kettő – az Admiral Gorszkov fregatt és a Jelnya segédhajó – nem tért vissza a kikötőbe. Az orosz védelmi minisztérium korábban azt nyilatkozta, hogy ezek a hajók a Földközi-tengeren zajló hadgyakorlatok miatt indultak útnak.
Az ukrán fő hírszerzési igazgatóság információi szerint az orosz erők hajókat vonnak ki Tartuszból, miközben légi úton fegyverzetet és katonai eszközöket szállítanak a Khmeimim légitámaszpontra. Az ukrán hírszerzés jelentése alapján az orosz Fekete-tengeri Flotta Admiral Grigorovics fregattja, valamint az Északi Flotta Inzsener Trubin teherhajója december 8-án hagyta el a tartusi kikötőt.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője elmondta, hogy Oroszország álláspontját a külügyminisztérium vázolta fel, írja a Moscow Times.
A szíriai orosz nagykövetség tájékoztatása szerint, az állami TASZSZ hírügynökségnek adott nyilatkozatukban megerősítették, hogy az offenzívát követően minden munkatársuk biztonságban van. "Jól érezzük magunkat" - nyilatkozta a nagykövetség egyik képviselője a TASZSZ-nek, hozzátéve, hogy nem kívánnak további részleteket megosztani az aktuális helyzetről.
Konsztantyin Koszacsov szenátor véleménye szerint Moszkva számára elsődleges fontosságú, hogy biztosítsa a Szíriában tartózkodó orosz állampolgárok védelmét.
"Amennyiben a szíriai népnek továbbra is szüksége van a segítségünkre, természetesen készen állunk arra, hogy támogassuk őket. Ugyanakkor nem valószínű, hogy ez egy átfogó polgárháború kereteire vonatkozna. Ezt a kérdést a szíriaiaknak maguknak kell megoldaniuk" - nyilatkozta Koszacsov.
"Nekünk, orosz állampolgároknak az a legfontosabb feladatunk, hogy garantáljuk honfitársaink és a civilek védelmét, ideértve a diplomatákat és családjaikat, továbbá természetesen a katonai személyzetet is, akik Szíria érdekében végzik tevékenységüket" - emelte ki, utalva a szíriai orosz katonai bázisokon szolgáló állományra is.