A kórházban tartózkodó babák többségéről a szüleik nem mondtak le.


Egyre inkább valószínű, hogy a gyámhatóság megnehezítheti a legtöbb kórházban tartózkodó baba hazaengedését.

Egyre valószínűbb, hogy a kórházban rekedt kisbabák többségéről nem is mondtak le a szüleik, csupán a gyámhatóság akadályozza meg hazavitelüket. Boros Ilona a TASZ esélyegyenlőségi és önrendelkezési programjának vezetője a Népszavának elmondta, hogy tavaly nyár óta csak 59 újszülöttet, csecsemőt nyilvánítottak örökbe fogadhatónak. Eközben júliusban a kormány bevezetett egy új, gyorsított, a szakemberek által sok ponton kifogásolt örökbefogadási rendszert.

Az örökbefogadásra való alkalmasság hivatalos megállapítása.

a gyorsítás ellenére "a többi 240, vagy még több kisbaba esetében (...) azért nem történt meg, mert a szüleik valójában nem hagyták el, hanem szeretnék hazavinni őket" - nyilatkozta Boros. Az új szabály szerint olyan, kórházban maradt baba adható örökbe, akiért 6 hét után a szülő vagy a gyermek más hozzátartozója nem jelentkezik. A kórházban töltött hosszú idő miatt

A TASZ álláspontja szerint felmerül a gyanú, hogy - az 59 kisbaba kivételével - az újszülöttek többségét szeretnék látogatni és haza vinni, azonban ebben a szándékukban akadályoztatva vannak.

Egy konkrét ügyet most, fél év elteltével, napjainkban végre elővettünk.

sikerült végre lezárni. Mariannától a szülés után, hazaadás helyett elválasztották a gyerekét, nem engedték, hogy hazavigye. A hatóságok arra hivatkoztak, hogy Marianna "túlzottan aggódik a koraszülött gyerekéért", "lelkileg labilis", és nem volt "elég együttműködő" a gyermekvédelmi szakemberekkel.

A Népszava érdeklődésére az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat válaszolt, hogy jelenleg hány újszülött és csecsemő tartózkodik kórházi ellátás alatt, mivel a gyámhatóság nem engedte őket haza. A kérdéskör kiterjedt arra is, hogy milyen kritériumok és szempontok alapján hoznak döntéseket ezekben az esetekben, valamint hogyan ellenőrzi a gyámügyi szakember, hogy a felmerült gyanúk valóban indokoltak-e.

Related posts