A magyar lakosság körében sokan küzdenek az öngondoskodás lehetőségeivel, mivel anyagi forrásaik gyakran nem elegendőek ahhoz, hogy megteremtsék a szükséges alapokat a jövőjük biztosításához. Az emberek többsége számára a mindennapi megélhetés kihívásai,

"A kiadások növekedésének üteme enyhült, de a magyarok túlnyomó többsége még mindig drágulást tapasztal a mindennapi megélhetés terén" - írta meg a 24.hu a K&H felmérésének eredményei alapján. Az adatok szerint 2023-ban még a megkérdezettek 92 százaléka vallott növekvő kiadásokról, 2024-ben és 2025-ben viszont 80 százalék körülire mérséklődött ez az arány.
A drágulást tapasztalók 49 százaléka jelentős mértékű, míg 31 százalék csak kisebb áremelkedésről számolt be. "A megélhetési költségek emelkedését legnagyobb arányban a magas és közepes jövedelműek említették: 88, illetve 82 százalékuk számolt be növekedésről, míg az alacsony jövedelműek körében ez az arány 71 százalék volt" - emelték ki a cikkben.
A kiadások növekedését érzékelők átlagosan havi 53 ezer forinttal költenek többet, mint egy évvel ezelőtt. Ezen belül az alacsony jövedelműek 49, a közepes jövedelműek 59, míg a magas jövedelműek 50 ezer forintos átlagos havi többletkiadásról számoltak be.
A háztartások kiadásainak alakulását nagymértékben befolyásolja, hogy él-e gyermek a családban. Gyermekes háztartások esetében a havi megélhetési költségek átlagosan 57 ezer forinttal emelkedtek az előző évhez képest, míg a gyermektelen háztartásokban ez az összeg 49 ezer forint. Ezen kívül a nemek közötti különbségek is észlelhetők: a nők havi többletkiadása 57 ezer forint, míg a férfiaké 49 ezer forint.