A fehérgalléros munkavállalók körében egyre nő az érdeklődés a munkahelyváltás iránt.
Idén a fehérgalléros szakemberek béremelése jellemzően 6-10 százalék között mozgott, ám a Grafton Recruitment toborzócég előrejelzése szerint jövőre 5-8 százalékos emelkedés várható. A Salary Guide adatai alapján a munkavállalók egyre nyitottabbak a váltásra, ami azt jelenti, hogy a következő évben sokan fognak új munkahelyet keresni. A felmérés rávilágított arra is, hogy a munkaadók idén figyelembe vették a dolgozók igényeit, és ennek következtében egyre több cég kínál egészségbiztosítást és más juttatásokat.
Idén a legtöbb fehérgalléros munkavállaló 6-10 százalék közötti fizetésemelést kapott, egyes területeken azonban kiugró mértékű növekedés látható - derült ki a Grafton Salary Guide kiadványaiból.
Az üzleti szolgáltatóközpontokban 8-10%-os bérnövekedést tapasztaltunk, miközben az IT-szektor stagnálásra kényszerült. Itt csupán a magasan képzett munkavállalók keresete emelkedett, míg a többiek bére szinte helyben toporgott. A gyártási szektorban, különösen az autóiparban, a válság hatásai érezhetőek, ami jelentős leépítésekhez vezetett a járműgyártás területén. Az IT-szakemberek bére azonban továbbra is figyelemre méltó, még akkor is, ha az idei évben nem tapasztaltunk számottevő bérnövekedést ezen a területen.
A legújabb Salary Guide elemzése alapján
Idén csupán azok a munkavállalók tudtak 15-20 százalékos béremelést kiharcolni, akik új munkahelyet kerestek.
Felmérésünk eredményei alapján a munkavállalók 70%-a nyitott a váltás lehetőségére. A legfőbb ok továbbra is a jövedelem, azonban egyre inkább előtérbe kerül a munka és a magánélet közötti egyensúly, amely magában foglalja a cégek által biztosított otthoni és hibrid munkalehetőségeket is. Vannak olyanok, akik a karrierépítési lehetőségek és a szakmai kihívások miatt döntenek a váltás mellett, míg mások a közvetlen felettesük vagy a rossz munkahelyi légkör miatt keresnek új lehetőségeket.
„Tedd a saját stílusod szerint egyedivé” – hangsúlyozta Farkas Tamás, a toborzócég vezetője. Azok között, akik idén csupán 1-5 százalékos béremelést kaptak, 88 százalék nyitott a munkahelyváltás lehetőségére. Ez azt jelenti, hogy csak a magasabb béremelési szintek tudtak valódi megtartó erőt képviselni.
Tavaly a béremelések mértéke jellemzően 10-15 százalék között mozgott, ám az idei évre ez a tartomány 6-10 százalékra csökkent. A Grafton Recruitment előrejelzése szerint a következő évben...
Bár a béremelések üteme lassulhat, a vállalatok egyre ügyesebben reagálnak a munkavállalók igényeire az egyéb juttatások terén, hogy sikeresen megtartsák őket.
"A béren kívüli juttatások közül a munkavállalók szempontjából hosszú ideje a legfontosabb az egészségbiztosítás. A vállalatok részéről azonban az elmúlt években ez nem volt a legfontosabb juttatások között. Idén úgy tűnik, a cégek is meghallották a dolgozók kérését, hiszen a felmérésünk szerint mostanra munkáltatói oldalon a második legfontosabb juttatási formává lépett előre. A SZÉP-kártya után rögtön az egészségbiztosítás következik, ami a magánegészségügyi ellátások iránti növekvő igényt mutatja" - mondta Farkas Tamás.
A Grafton Recruitment előrejelzése szerint az IT-szektor fellendülésére még egy ideig várnunk kell, azonban az év második fele már a munkaerő bővítéséről szólhat. Az autóipar nehézségei viszont továbbra is fennmaradhatnak, mivel a fellendülés jelei egyelőre elmaradnak, sőt, újabb leépítések is várhatóak. A gyártás és termelés területén viszont az elektronikai és gyógyszergyártó ágazatok növekedésnek indulhatnak. A globális gazdasági kihívások közepette egyre több üzleti szolgáltató központ települhet Magyarországra, mivel a költségcsökkentési nyomás miatt a drágább nyugat-európai és tengerentúli egységeket a kelet-közép-európai régióba helyezik át.