Olaszországban tavaly a zsidó közösség több mint kilencven százaléka tapasztalt valamilyen formájú agressziót.
Az olasz zsidó közösség tagjainak kilencvennégy százaléka tapasztalt verbális vagy fizikai agressziót az elmúlt év során. A Hamász terrorista szervezet 2023-as támadását követően az antiszemita megnyilvánulások száma az online platformokon drámai, négyszáz százalékos növekedést mutatott. Ezt a megdöbbentő statisztikát a Setteottobre nevű egyesület legújabb jelentése tárt fel.
Olaszországban tavaly az internetes platformokon több mint 268 ezer antiszemita tartalom bukkant fel. Az antiszemita megnyilvánulások száma drámai módon, négyszáz százalékkal emelkedett, és az olasz zsidó közösség tagjainak 94%-a tapasztalt verbális vagy fizikai támadást.
A Setteottobre, azaz Október hetedike néven ismert egyesület 2022. október 7-én, a Hamász palesztin terrorista szervezet által végrehajtott támadás következtében jött létre. Az alapítója Stefano Parisi, aki egykori politikus és közgazdász. Az egyesület tagjai között zsidó származású politikai vezetők, újságírók és közéleti személyiségek találhatók, akik közös céljaik érdekében dolgoznak együtt.
Az egyesület küldetése Izrael és a nyugati demokráciák alapelveinek megóvása. Az elmúlt több mint egy év során a szervezet kitartóan figyelemmel kísérte az olasz zsidóság helyzetét, különös figyelmet fordítva az Izrael-ellenes demonstrációkon elhangzó ismétlődő jelszavakra és a közéleti diskurzusban megjelenő antiszemita megnyilvánulásokra.
A Setteottobre napon Matteo Piantedosi belügyminiszter és Pasquale Angelosanto tábornok, aki tavaly január óta az antiszemitizmus elleni harc országos koordinátora, megkapta a legújabb adatokat.
A közvélemény-kutatás eredményeit Giovanna Iannantuoni, az egyetemek rektori konferenciájának elnöke, valamint nyolcvanöt másik rektor részére átadták.
A Setteottobre elemzése rámutat arra, hogy a Hamász október 7-i támadása egy új, agresszív formájú antiszemitizmust indított el. Ez a jelenség különösen szembetűnő a közösségi médiában, a városok utcáin, valamint az iskolákban és egyetemeken, ahol a palesztinbarát nézeteket hirdető csoportok és szervezetek aktívan táplálják és kihasználják ezt a feszültséget.
A legfrissebb adatok alapján Olaszországban az antiszemitizmus egyre inkább elterjedtté válik a társadalom különböző szegmenseiben, különösen az oktatási intézményekben. Különösen aggasztó, hogy a fiatalok körében rendkívül magas az antiszemita nézetek előfordulása.
A Setteottobre honlapján közölt dokumentáció hangsúlyozza, hogy az "olaszországi palesztinbarát mozgalom semmilyen spontán elemet nem tartalmaz, ellenkezőleg, megalakulása óta egyértelmű propagandát folytat a Hamász mellett, amelyen keresztül terjeszteni és normalizálni akarja a nyugati országokban az iszlám terrorizmus céljait és szlogenjeit. Utóbbi részét képezi Izrael állam bűnösként való kikiáltása, valamint elpusztításának hirdetése".
2023 októbere óta a palesztinbarát mozgalom majdnem minden szombaton megmozdulást tart az olasz városok utcáin, terein. A demonstrációkon izraeli zászlókat taposnak meg, vagy égetnek el, és nagyon gyakran a tüntetések kormányellenes tiltakozásokba torkollnak.
A Setteottobre különösen súlyos eseményként könyvelte el a tavaly tavaszi tüntetéseken történteket, amikor először nyíltan támadás érte a holokauszt-túlélőket, köztük Liliana Segre szenátort is.
Az egyesület kitér az újév éjszakáján Milánóban zajló eseményekre, ahol a Dóm előtti téren összegyűlt ünneplő tömegben egy férfi csoport palesztin zászlókat lengetett. Ők Izrael-ellenes jelszavakat hangoztattak, arab nyelvű dalokat énekeltek, és a Korán verses idézeteit kiabálták.
Az ügy kapcsán a terrorizmusellenes nyomozóigazgatóság (Digos) eljárásba lépett, és megkezdte a részletes nyomozást.