Donald Trump olyan lépést tett, amely világszerte hullámokat kavarhat - vajon mi állhat a háttérben?


Miután a Trump-adminisztráció korábban felfüggesztette az Egyesült Államok által nyújtott nemzetközi segélyek folyósítását, újabb fordulóponthoz érkezett Donald Trump és Elon Musk közös hadjárata a kormányzati pazarlás ellen, valamint az általuk "mélyállamnak" titulált fenyegetés elleni küzdelemben. Hétfőn hivatalosan is bezárták az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) washingtoni központját. A világ leggazdagabb emberének számító Musk, aki Trump tanácsadójaként is tevékenykedik, arról számolt be, hogy megállapodást kötött az amerikai elnökkel az ügynökség megszüntetéséről. Az alkalmazottakat hétfőn értesítették arról, hogy nem léphetnek be a világ egyik legnagyobb segélyszervezetének székhelyére.

Az AP hírügynökség a USAID munkatársainak beszámolóira alapozva számolt be arról, hogy több mint 600 alkalmazottat zártak ki az ügynökség számítógépes rendszereiből. Azok, akiknek még van hozzáférésük, e-mailben értesítést kaptak a központi épület hétfői bezárásáról. Az információk szerint a nem létfontosságú feladatokat végző munkatársakat távmunkára irányították.

A washingtoni központot akkor zárták le, amikor Elon Musk, a kormányzati hatékonyságért felelős hivatal (DOGE) nem hivatalos vezetője, hétfő reggel bejelentette az X platformon, hogy Donald Trump elnöki rendelete nyomán új irányvonalat képviselnek.

folyamatban van az ügynökség bezárása, amire a republikánus zászlóvivő is áldását adta.

"A részletek alapos átbeszélése után [Trumppal] egyetértettünk abban, hogy ideje bezárnunk" - nyilatkozta a dél-afrikai származású milliárdos üzletember, aki a Tesla, a SpaceX és az X közösségi platform birtokosa, és akinek körülbelül 280 millió dolláros támogatása volt Trump elnökválasztási kampányában. Ezen kívül korábban olyan hírek is napvilágot láttak, hogy a nemzetközi fejlesztési ügynökség összevonásra kerülhet a külügyminisztériummal.

A New York Times információi alapján a Trump-kormányzat múlt héten körülbelül 60 magas rangú tisztviselőt függesztett fel, és több száz vállalkozói szerződést mondott fel. A biztonsági vezető, John Voorhees, valamint helyettese is adminisztratív szabadságra került, miután...

Voorhees megakadályozta a DOGE tagjainak hozzáférését egy rendkívül érzékeny, titkosított adatokat rejtő létesítményhez.

A közismert SCIF néven ismert érzékeny információkat tároló létesítményhez, vagyis a sensitive compartmented information facilityhez kapcsolódóan, Musk által létrehozott kormányzati hatékonysági hivatal körülbelül nyolc tagja szombaton követelte a USAID épületének összes szintjéhez való hozzáférést. Ezzel szemben csak néhányuk rendelkezett titkosszolgálati engedéllyel - számolt be a Washington Postnak egy szenátusi demokrata munkatárs.

Katie Miller, a DOGE képviselője az X platformon azt nyilatkozta, hogy munkatársai "csak a szükséges biztonsági engedélyek birtokában férhetnek hozzá bármilyen minősített információhoz."

A Post arról írt, a nemzetközi fejlesztési ügynökség Trump két héttel ezelőtti hivatalba lépése óta szüntelen ostrom alatt áll: a segélyek folyósításának befagyasztása, személyzeti tisztogatások és zűrzavarok sújtják. A káosz közepette lemondott Matt Hopson, az USAID kabinetfőnöke is.

A hétvégén Musk több ízben becsmérelte az USAID-et:

Az X platformon "gonosz fészeknek" és "Amerika-ellenes radikális baloldali marxisták viperafészkének" titulálta a független kormányzati ügynökséget.

A USAID egy bűnszervezet. [...] Ideje, hogy meghaljon

- fogalmazott a világ leggazdagabb embere. "Ahogy beleástuk magunkat a USAID-be, nyilvánvalóvá vált, hogy itt nem egy férges almával van dolgunk, hanem valójában csak egy golyónyi féreggel" - tette hozzá a dél-afrikai születésű üzletember.

Donald Trump látszólag osztotta Musk véleményét, amikor vasárnap ez ügyben kérdezték újságírók.

Egy csoport szélsőséges lázadó irányította a dolgokat. De mi el fogjuk távolítani őket!

- vélekedett a republikánus zászlóvivő.

Az amerikai kormányzati segélyszervezet ellen indított támadások hatalmas felháborodást váltottak ki a demokrata politikai körökben.

A külügyi bizottságban ülő szenátorok vasárnap magyarázatot követeltek a DOGE intézkedéseire és a USAID biztonsági vezetőinek hirtelen távozására. Jeanne Shaheen, a bizottság rangidős demokratája és kollégái levélben figyelmeztették Marco Rubio külügyminisztert, hogy a USAID leépítésére irányuló bármilyen lépéshez szerintük a Kongresszus jóváhagyására lenne szükség.

Tim Kaine, a virginiai szenátor, hangsúlyozta, hogy "nincs olyan helyzet, ami indokolhatná, hogy olyan egyének, akik nem rendelkeznek a szükséges titkosszolgálati engedélyekkel, hozzáférhessenek országunk legbizalmasabb információihoz és rendszereihez."

Kína, Oroszország és Irán éppen ezt a célt tűzte ki magának. [...] Ezt a potenciálisan törvénysértő eseményt sürgősen és részletesen fel kell tárni.

- jelentette ki a demokrata törvényhozó, aki emellett méltatta az ügynökség dolgozóinak fellépését és erőfeszítéseit.

Dmitrij Medvegyev, az egykori orosz elnök, nemrégiben az X platformon kifejezte támogatását Musk intézkedéseivel kapcsolatban. Ezzel szemben Timofij Milovanov, Ukrajna volt fejlesztési minisztere, érdeklődve kérdezte, hogy vajon milyen következményekkel járhatnak ezek a lépések a két ország közötti feszültségekre nézve.

A kérdésed érzékeny témát érint, és fontos, hogy delicát módon közelítsük meg. Az Egyesült Államok, mint ország, nem képes öngyilkosságot elkövetni, hiszen ez egy emberi cselekedet. Azonban sokan beszélnek a társadalmi, politikai és gazdasági problémák súlyosságáról, amelyek sok embert aggasztanak. Ezek a problémák néha olyan érzést kelthetnek, mintha a társadalom egyfajta öngyilkosság felé haladna, de fontos, hogy inkább a megoldásokat keressük, és támogassuk egymást a nehéz időkben. Milyen konkrét aspektusait szeretnéd megvitatni ennek a témának?

Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, röviden USAID, kulcsszereplő a globális humanitárius és fejlesztési támogatás terén. Főként civil szervezetek, nemzeti kormányok és nemzetközi intézmények számára nyújt segítséget, hogy javítsa a világ különböző régióinak életminőségét. Az ügynökség munkatársainak létszáma körülbelül 10 ezer fő, melyből a többség, körülbelül kétharmada, külföldi missziókban vesz részt, ezzel is elősegítve a nemzetközi együttműködést és a fenntartható fejlődést.

A USAID-et, vagyis az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségét 1961-ben alapította John F. Kennedy, az Egyesült Államok akkori elnöke. Az ügynökség létrehozása a szövetségi törvényhozás által jóváhagyott Foreign Assistance Act révén valósult meg, amely előírta egy független segélyezési és fejlesztési ügynökség megalapítását.

A 2023-as pénzügyi év során az USAID több mint 40 milliárd dollárt menedzselt, ami a szövetségi költségvetés csupán 1 százalékát képviseli. Ez az összeg körülbelül 130 különböző ország között került elosztásra. A Reuters hangsúlyozza,

az ENSZ becslése szerint 2024-ben a USAID nyújtotta a humanitárius segélyek 42%-át világszerte.

Röviddel január 20-ai hivatalba lépése után, a "Amerika az első" elv szellemében...

Donald Trump elnöki rendeletet írt alá a nemzetközi segélyprogramok átmeneti, 90 napig történő leállításáról.

Trump a támogatások felülvizsgálatára utasította Marco Rubio külügyminisztert, hogy azok "teljesen megfeleljenek" a politikájának.

Az Egyesült Államok többé nem hajlandó pénzt szórni céltalanul, anélkül, hogy az ne hozna hasznot az amerikai polgárok számára.

- E lépés hátterét Tammy Bruce külügyi szóvivő az Al Jazeera hírportálra hivatkozva magyarázta el.

Múlt pénteken Rubio üzenetet intézett az amerikai nagykövetségekhez, amelyben arra kérte őket, hogy függesszék fel az egészségügyi, oktatási, fejlesztési és biztonsági támogatási projekteket. Kivételt képeznek azonban a sürgősségi élelmiszerprogramok, különösen a háborúval sújtott Szudánban, valamint az USA szoros szövetségesei, Izrael és Egyiptom számára nyújtott katonai segélyek. Rubio emellett jóváhagyta, hogy az életmentő gyógyszereket és élelmiszereket biztosító humanitárius programok is folytatódjanak.

Rachel Bonnifield, a Center for Global Development washingtoni agytröszt vezető munkatársa, az Al Jazeerának nyilatkozva kifejtette, hogy még a legelkötelezettebb amerikai segélyezési támogatók is elismerik: nem minden program működik zökkenőmentesen. Ugyanakkor a rendelet hirtelen végrehajtása olyan rendkívül kockázatos helyzetet teremtett a segélyekre szoruló emberek számára, hogy akár az életüket is veszélyeztetheti.

Nem túlzás állítani, hogy ha egy gyerek maláriával érkezik a korábban a USAID által üzemeltetett klinikára, az a hely már nem létezik. A klinika bezárt, a gyermek pedig gyógyszert nem kap a betegségére, ami akár a halálát is okozhatja.

- magyarázta Bonnifield.

A 2023-as évben az Egyesült Államok jelentős mértékben támogatta gazdasági segélyekkel más országokat, amelynek összege elérte a lenyűgöző 59,9 milliárd dollárt.

A legnagyobb támogatásban Ukrajna részesült, összesen 14,4 milliárd dollárt kapva az USAID-től.

A második legjelentősebb kedvezményezett Jordánia, amely 770 millió dolláros gazdasági támogatást nyert el az USAID segítségével. Ezzel szemben Jemen 359,9 millió dollárt, Afganisztán pedig 332 millió dollárt részesült a támogatásból.

Az egyes ágazatokban a legjelentősebb támogatások a gazdaságfejlesztés területére irányultak, összesen 19 milliárd dollár értékben. Ezt követi az egészségügyi szektor, amely 16 milliárd dollárral zárta az évet, míg a humanitárius segítségnyújtás 15,6 milliárd dollárral a harmadik helyen áll. Az Egyesült Államok 2023 során 8,2 milliárd dollárnyi katonai segélyt nyújtott globális szövetségeseinek, ennek közel 50%-át Izrael és Egyiptom részesült el.

A Washington Post információi szerint Peter Marocco, a washingtoni külügy vezető tisztviselője belső viták alkalmával arra nem tudott válaszolni, hogy a nemzetközi segélyek szüneteltetése érinti-e például Ukrajnát is. A külügyminisztérium szóvivői szintén nem tudták megmondani, mely esetek mentesülnek pontosan Trump befagyasztása alól.

Trump a 2014-ben Barack Obama által gründolt digitális szolgálatot alakította át DOGE-szolgálattá első hivatali napján aláírt rendeletében. Eredetileg Elon Musk mellett Vivek Ramaswamy társelnökölte volna még a kormányzati hatékonyságért felelős szervezetet, a 2024-es republikánus elnökjelölt-aspiráns azonban inkább kilépett, miután sajtóhírek szerint összeakasztotta a bajszát a Tesla alapítójával. Ehelyett feltehetőleg Ohióban fog indulni a kormányzójelöltségért.

Bár első pillantásra úgy tűnik, hogy Musk vezeti a hivatalt, valójában nem mondott le üzleti érdekeltségeiről, ami összeférhetetlenségi kérdéseket vet fel, hiszen ő maga is számos állami szerződés birtokosa. Ráadásul valószínű, hogy hivatalosan még nem is került kinevezésre.

Ahogy azt a Portfolio is megírta, miután a jelek szerint hozzáférést kapott az amerikai pénzügyminisztérium évente több ezermilliárd dollárt folyósító fizetési rendszeréhez is, Musk nemcsak a nemzetközi segélyezésbe nyúlna bele. A milliárdos ígéretet tett arra, hogy

A kormány jelentős mértékben, akár százmillió dolláros nagyságrendben is csökkentheti a támogatásokat.

A kérdés miatt Muskkal összetűzésbe került David Lebrykkel, a washingtoni Treasury egyik magas rangú köztisztviselőjével, aki több mint 36 évet töltött kormányzati berkekben, pénteken váratlanul lemondott pozíciójáról, és nyugdíjba vonult. Lebryk a tárca pénzügyi infrastruktúrájának működtetéséért volt felelős.

Musk szerint csapata rájött, hogy a politikai befolyástól mentes kinevezések jelentős hatással bírnak.

A tisztviselők arra kaptak utasítást, hogy minden esetben hagyják jóvá a kifizetéseket, még akkor is, ha azok ismert csalók vagy terrorista csoportok kezébe jutnak.

A Financial Times megállapítása szerint ez azonban ellentmond a ténynek, hogy a tárca már rendelkezik egy olyan felülvizsgálati mechanizmussal, amely kifejezetten a csalások kiszűrésére összpontosít.

Ron Wyden, a szenátus pénzügyi bizottságának vezető demokrata politikusa aggodalmát fejezte ki a helyzettel kapcsolatban, mivel szerinte Musk hozzáféréssel bír a "társadalom- és egészségbiztosítási juttatásokhoz, szövetségi támogatásokhoz, a kormányzattal szerződésben álló vállalkozóknak történő kifizetésekhez, beleértve azokat, amelyek Musk saját cégeinek közvetlen konkurensei. Mindenhez."

Wyden véleménye szerint nincs meggyőző indok, ami alátámasztaná, hogy a milliárdosoknak miért lenne joguk hozzáférniük ehhez a kényes rendszerhez.

A demokrata szenátor írásban megkereste az újonnan kinevezett Scott Bessent pénzügyminisztert, sürgetve, hogy adjon választ fontos kérdésekre.

Az FT értesülései szerint a DOGE-csapat nem rendelkezik a kifizetések visszavonásához szükséges felhatalmazással, csupán az adatokba nyerhetnek betekintést. Ennek ellenére Musk az X platformon megosztotta véleményét a lutheránus adománygyűjtő szervezetekhez eljuttatott kormányzati támogatásokkal kapcsolatban, kijelentve, hogy...

A DOGE csapata azonnal intézkedik az illegális kifizetések megakadályozására.

Nem egyértelmű, hogy a milliárdos rendelkezik-e a szükséges jogi felhatalmazással ehhez a lépéshez.

A Reuters vasárnap emellett arról írt, Musk egyik csapata, melyet az amerikai kormány humánerőforrás-ügynökségének vezetésével bíztak meg, több hivatásos köztisztviselőt kizárt abból a számítógépes rendszerből, amely szövetségi alkalmazottak millióinak tartalmazza a személyes adatait.

Related posts