Pénteken megérkeznek a Geminidák, az év egyik leglátványosabb meteorrajának csillagfényei.
Péntekről szombatra virradó éjszaka varázslatos csillaghullás tanúi lehetünk, amikor a Geminidák meteorraj fényei beragyogják az eget – értesítette az MTI-t hétfőn a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Évente számos meteorzáport lehet megfigyelni a Földről, amelyek közül három emelkedik ki: a Perseidák augusztusban, a Kvadrantidák januárban, míg a Geminidák meteorraj decemberben okoz látványos csillaghullást.
A Geminidák elnevezése abból ered, hogy a hullócsillagok úgy tűnnek, mintha a Gemini, más néven az Ikrek csillagkép irányából törnének elő a végtelen égbolton.
A jelenség megfigyeléséhez érdemes olyan helyet keresni, amely távol esik a városi fényektől.
A hullócsillagok, más néven meteorok, valójában apró porszemcsék és kődarabok, amelyek a végtelen űr sötétjében száguldanak, gyakran az űrhajók sebességét is meghaladó iramban. Amikor ezek a kozmikus részecskék elérik a Föld légkörét, hatalmas sebességük következtében ionizálják a környező levegőt, és lenyűgöző, fényes ioncsatornákat hoznak létre. Ez a csodás jelenség, amit mi hullócsillagként ismerünk, varázslatos látványt nyújt az éjszakai égbolton.
Bár a világmindenségben szórványos meteorok folyamatosan felbukkannak, az év bizonyos időszakaiban a Föld egyedi üstökösök nyomvonalán haladó porfelhőkkel ütközik, amelyek lenyűgöző meteorrajokat és csillaghullást idéznek elő. Közülük talán a legismertebb az augusztusi Perseida meteorraj, amely bár nem a legbőségesebb, mégis sokak figyelmét megragadja.
A csillagászok legfrissebb jelentése alapján a Geminidák valódi különlegességnek számítanak, mivel a meteorraj csillagfényei nem egy üstökösből erednek, hanem egy földsúroló kisbolygó nyomait követik.
A meteorraj szülőobjektuma az 1983-ban megtalált (3200) Phaethon, amely egy öt és fél kilométer átmérőjű földsúroló aszteroida. Különlegessége abban rejlik, hogy kisbolygó létére üstökösszerű tulajdonságokat is mutat. Pályáján a Naphoz közeledve erősen felfényesedik és csóvát ereszt, közben mintegy "kipöfögi" magából a Geminidák-meteorrajt.
A kutatók véleménye szerint, amikor a (3200) Phaethon a Nap közelébe ér, annak intenzív hője drámaian megemeli a felszín hőmérsékletét. Ez a folyamat hasonló jelenségeket idéz elő, mint amit a földi kiszáradt tómedrek sárrepedéseinél tapasztalunk. Ekkor a repedezett kőzetdarabok és a por kiszabadulhatnak a felszín alól, létrehozva egy porfelhőt, amely hozzájárulhat a Geminidák meteorraj megjelenéséhez.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló izgalmas eseménnyel várja az érdeklődőket a Geminidák meteorraj érkezése kapcsán, amelyre a csillagvizsgáló hivatalos honlapján lehet regisztrálni. A jelenség megértéséhez és megfigyeléséhez szükséges részletes információk megtalálhatók a Svábhegyi Csillagvizsgáló blogjában, ahol szakértőink bemutatják a Geminidák különleges tulajdonságait és a megfigyelés legjobb módszereit. Ne hagyd ki ezt a különleges alkalmat, hogy közelről élvezhesd a csillagok táncát az éjszakai égbolton!