Politikai válság Romániában – Lemondott a román elnök, beköszönt a zűrzavar?


Klaus Iohannis bejelentette, hogy február 12-én lemond államfői tisztségéről, elkerülve ezzel a felfüggesztési eljárás okozta politikai válságot. Döntése nem csillapította a feszültségeket, Bukarestben tüntetők követelik a román elnökválasztás második fordulójának megtartását.

Klaus Iohannis hétfőn bejelentette, hogy február 12-én lemond államfői tisztségéről. A döntés azután született meg, hogy a román parlament házbizottságai úgy határoztak, kedden reggel tíz órakor megvitatják az elnök felfüggesztéséről szóló indítványt - jelent meg a hír a román Krónika online oldalán.

Az elnök rövid sajtónyilatkozatában határozottan elítélte az ellene benyújtott indítványt, amelyet haszontalannak, indokolatlannak és károsnak tartott. Kiemelte, hogy a felfüggesztési eljárás Románia politikai stabilitását veszélyeztetné, továbbá szétszakítaná a társadalmat, és nemzetközi szinten is súlyos következményekkel járhatna. "Országunk a világ nevetésének céltáblájává válna. Az ilyen helyzet elkerülése érdekében úgy döntöttem, hogy lemondok" - fogalmazott.

Iohannis bejelentése nem hozott megnyugvást a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu támogatóinak, akik Bukarest utcáit járva követelték a második forduló megtartását. A demonstrálók és a csendőrség között feszültség alakult ki, ami dulakodásba torkollott.

A távozó államfő állítólag előzetesen egyeztetett a kormánykoalíció vezetőivel, köztük a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a kisebbségi frakció képviselőivel.

Iohannis mandátuma hivatalosan 2023. december 21-én járt le, azonban az alkotmánybíróság döntése alapján a következő államfő beiktatásáig továbbra is hivatalban maradhatott. Az elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítése mögött az áll, hogy hírszerzői jelentések alapján egy külföldi szereplő beavatkozott a választási folyamatba, és Călin Georgescu manipulációval szerezhetett előnyhöz.

A Fiatal Emberek Pártja (POT) és több más politikai alakulat, mint például az AUR, a S.O.S. Románia és az USR, 178 törvényhozó aláírásával kezdeményezték Klaus Iohannis államfő felfüggesztését. Amennyiben a parlament támogatja ezt az indítványt, 30 napon belül népszavazást kell tartani az elnök leváltásáról. Ha a referendum során a választók az elmozdítást pártolják, új elnökválasztást kell kiírni. A felfüggesztés idején Ilie Bolojan, a szenátus elnöke vállalja az ügyvivő államfői feladatok ellátását.

Iohannis lemondását a kormánykoalíció egyes szereplői, köztük az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor is támogatta. Kelemen szerint az lett volna a legjobb megoldás, ha az elnök a mandátuma lejárta után azonnal távozik, így a szenátusi elnök vezethetné az országot az új elnökválasztásig. Az elkövetkező hónapokban továbbra is politikai feszültség várható Romániában.

Related posts