Putyin az amerikai elnök különmegbízottjával folytatja a tárgyalásokat, és Klicsko véleménye szerint a háború lezárása érdekében területi engedményekre lehet szükség Ukrajnában.
A Kremlben fogadta Vlagyimir Putyin orosz elnök az Egyesült Államok elnökének különmegbízottját, Steven Witkoffot - közölte pénteken Dmitrij Peszkov, az orosz államfő sajtótitkára.
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, a Kreml impozáns falai között fogadja Donald Trump elnök különmegbízottját, Steven Witkoffot, akinek látogatása különös jelentőséggel bír a két ország közötti kapcsolatok szempontjából.
„Kérlek, formáld át a mondanivalódat egyedivé,” kérte.
Kép forrása: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher
Két hét alatt ez a második találkozó Putyin és Witkoff között, és a negyedik az év eleje óta. Legutóbb április 11-én volt Szentpéterváron több mint négy órán át tartott a tárgyalás, középpontjában az ukrajnai rendezés állt. Peszkov azt hangoztatta akkor, hogy "a probléma sokrétű, a téma nagyon bonyolult, ezért a beszélgetések általában elég hosszúra nyúlnak"
Pénteken Witkoff Kirill Dmitrijev, az orosz elnök külföldi beruházásokért és gazdasági együttműködésekért felelős megbízottja találkozott, mielőtt az orosz elnök is részt vett volna az eseményen.
Klicsko szerint területi engedmények lesznek az ukrajnai háború lezárása fejében
A találkozó küszöbén Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere, kifejtette véleményét, miszerint az ukrajnai konfliktus befejezése érdekében területi engedmények is szóba jöhetnek. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések csupán ideiglenes megoldást nyújthatnak.
Klicsko a BBC brit közszolgálati rádió pénteki hírmagazinjának nyilatkozva úgy fogalmazott: az ilyen megoldásokra a történelem számos példát kínál, és ezek volt Németország felosztása a második világháború után.
A nyugat- és kelet-német tartományok egyesítése nem volt rövid folyamat, azonban ma Németország ismét egy egységes nemzetként létezik - hangsúlyozta a kijevi polgármester a pénteki BBC-vel folytatott beszélgetés során.
Arra a felvetésre, hogy az Egyesült Államok területi engedmények gyakorolják a nyomást Ukrajnára, Klicsko azt mondta: jelenleg sokféle megbeszélés zajlik, és a felmerülő forgatókönyvek között szerepel az is, hogy Ukrajna területekről mondjon le a békét.
Az ukrán főváros vezetője kifejtette, hogy bár ez nem lenne igazságos, a béke érdekében szükséges kompromisszumok esetleg szóba jöhetnek. Vitalij Klicsko válaszában hangsúlyozta, hogy az ilyen módon elért nyugalom csupán ideiglenes megoldás lehet.
A polgármester határozottan elutasítja azt a kérdést, miszerint gyakran folytatna tárgyalásokat Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
A felvetésre, miszerint az ország fővárosának vezetőjeként Klicskót is be kellene vonni a rendezés részleteit tárgyaló megbeszélésekbe, ő úgy reagált, hogy "Zelenszkij elnök másképp látja a helyzetet".
Kiemelte, hogy a háború befejezésével kapcsolatos egyeztetések nem az ő illetékességi körébe tartoznak, hanem Zelenszkij feladatkörébe esnek.
Amikor arról kérdezték Vitalij Klicskót, hogy ha lehetősége lenne tárgyalni Donald Trump amerikai elnökkel, mit csinálna másképp, először is hangsúlyozta, hogy "ezer köszönet" illeti az Egyesült Államokat az Ukrajnának adott jelentős katonai, pénzügyi és politikai segítségért.
Klicsko nem reagált arra a kérdésre, hogy véleménye szerint Zelenszkijnek határozottan kifejeznie kellett volna háláját. Ezzel kapcsolatban, az amerikai és ukrán elnök között a Fehér Házban februárban lezajlott nyilvános vitára utalva, a polgármester hangsúlyozta, hogy nem célszerű kamerák előtt "politikai jellegű megbeszéléseket" folytatni.