Gigantikus beruházás: Szolnokon hatalmas energiatároló létesül - Agrárszektor Szolnokon egy új, rekordméretű energiatároló építése kezdődik, amely várhatóan jelentős hatással lesz a régió energiaellátására. Az innovatív projekt célja, hogy fenntartható m


Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Szolnokon megkezdődik Magyarország legnagyobb energiatároló létesítménye – jelentette be szombaton az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára egy a minisztérium Facebook oldalán közzétett videóban. Czepek Gábor kiemelte, hogy a tárolókapacitások fejlesztése kiemelt jelentőséggel bír az ország energiaszuverenitása szempontjából.

Az atomenergia mellett a napenergiára is jelentős mértékben támaszkodunk, ám ez utóbbi sajnos érzékeny az időjárási viszonyokra. Ennek következtében nem mindig akkor áll rendelkezésre, amikor szükségünk lenne rá.

- mondta, majd részletesen kifejtette, hogy a jelenleg zajló pályázatok keretében összesen 260 milliárd forintos támogatás áll rendelkezésre az energiatárolók telepítésére. Ebből körülbelül 100 milliárd forintot az ipari energiatárolók fejlesztésére, míg mintegy 160 milliárd forintot a vállalkozások és családok energiatároló megoldásainak támogatására fordítanak. Az államtitkár a zöld energiaforrások kiaknázására is kitért, és hangsúlyozta, hogy Magyarország ebben a tekintetben kedvező helyzetben van. Példaként említette, hogy 2022 óta az ország napenergia-termelő kapacitása megduplázódott, és a tárolók fejlesztése is "zökkenőmentesen halad". A tervek szerint a következő évben a tárolókapacitást megduplázzák, míg 2026-ra a jelenlegi mennyiség húszszorosára kívánják növelni. Céljuk, hogy 2030-ra legalább 1 gigawattnyi tárolókapacitás álljon rendelkezésre Magyarország területén.

A szolnoki projekt is egy lépés afelé, hogy Magyarország energiaellátása egyre tisztább, megbízhatóbb, biztonságosabb és költséghatékonyabb legyen. Ez alapvető fontosságú a mindennapi életminőségünk fenntartásához és a gazdaságunk versenyképességének növeléséhez.

- jelentette ki Czepek Gábor. Az Energiaügyi Minisztérium a videóhoz fűzött közleményében úgy fogalmazott: a villamosenergia-hálózat terhelhetőségét javító, rugalmasságát növelő fejlesztések új korszakába lépett Magyarország 2024-ben. A zöldenergia hasznosítást élénkítő intézkedések közül a hálózati integrált energiatárolást ösztönző programban már tavaly megszülettek a támogatói döntések. A 33 milliárd forintos állami hozzájárulásnak köszönhetően 13 helyszínen összesen 38 megawatt összteljesítményű tárolót telepítenek. A fejlesztések a tervezett ütemezés szerint 2025 nyarára fejeződnek be - írták. A villamosenergia rendszerszintű tárolási kapacitásának bővítését segítő másik pályázat 62 milliárd forintos keretösszeggel idén februárban nyílt meg. A támogatói döntések alapján mintegy félszáz ipari energiatároló létesülhet Magyarországon. A nyertes pályázatok együttesen lefedik a kiírásban megcélzott 440 megawatt kapacitást. A támogatott vállalatoknak, szervezeteknek legkésőbb 2026 tavaszáig kell elkészülniük az új berendezések telepítésével, hálózatba kapcsolásával. A pályázat több projektjében is a szolnokit felülmúló kapacitású berendezéseket telepítenek majd - írta az EM.

Related posts