Örömteli hír érkezik: az esőfelhők beköszöntenek a vetési időszakra - Agrárágazat


A vetési szezon közepén örvendetes fordulatot hozhat a közelgő időjárás. Az április első felére jellemző hűvös, fagyos éjszakáknak vége, a hőmérséklet jelentősen nőtt, igaz, a csapadékhiány továbbra is jellemző maradt - ám a héten újabb esők jönnek!

A mélyebb talajrétegek még mindig elegendő nedvességet kínálnak az őszi vetések számára, de a felszínhez közeli réteg az elmúlt két hét szeles és száraz időjárásának következtében jelentősen kiszáradt. A következő napokban azonban várhatóan nő a csapadék lehetősége, ami különösen jótékony hatással lesz a tavaszi vetésű, nyári kapásnövények - mint például a kukorica és a napraforgó - fejlődésére.

A március hónap bőséges csapadéka következtében az elmúlt 30 nap összesített csapadékadatai kedvező képet festenek, hiszen az ország jelentős részén a csapadék mennyisége 10-50 mm-rel túllépi a sokéves átlagot. Ugyanakkor, ha a hosszabb, 90 napos időszakot nézzük, sok helyen csapadékhiány figyelhető meg, különösen a Kisalföld térségében, ahol a deficit akár 20-45 mm-t is elérhet. Március végére a talaj legfelső, egy méteres rétege a legtöbb területen telítődött, de a márciusi szelek következtében a felszíni 10-20 cm-es zóna jelentősen kiszáradt. Szerencsére mélyebben még bőven található nedvesség, ami elengedhetetlen a kukorica és napraforgó vetéséhez. Bár a meleg már jelen van, a jó terméshez szükséges vízellátottság még nem garantált.

Az őszi búza és az őszi káposztarepce fejlődése kedvező irányba halad, köszönhetően a márciusi csapadéknak és a fokozatosan emelkedő hőmérsékletnek. Néhány repcetábla már virágba borult, míg a búza a szárba indulás fázisában tart, és még azok az állományok is szépen fejlődnek, amelyek a tél során gyengébben teljesítettek. A korábbi éjszakai fagyok nem okoztak jelentős károkat e növénykultúrákban.

A hét folyamán meleg, nedvességgel kevert légtömegek jönnek, a megszokottnál melegebb, csapadékosabb idő várható. Kedd hajnaltól délnyugat felől több helyen is elered az eső, szerdán elszórtan várhatók záporok, míg csütörtökön és pénteken ismét többfelé lehet számítani esőre, záporokra, zivatarokra. A hétvége aztán megint enyhébb időt és csökkenő csapadékhajlamot ígér. A következő napokban várható csapadékösszeg 5-15 mm között alakulhat, de a Dunántúl nyugati felében ennél több is hullhat. Ennek hatására a felszíni talajréteg sok helyen átnedvesedik, bár az Alföld egyes részein továbbra is előfordulhat talajszáradás. Mindez jó, de a délies szél gyakran megélénkül, ami fokozhatja a kipárolgást, így a műveléstechnológiával is segíteni kell, hogy a csapadék gyorsan beépüljön a talajba.

Az Európai Unió jelentős részében az őszi vetések kifejezetten kedvező állapotban fejlődnek, ugyanakkor számos térségben komoly időjárási problémák merültek fel. Észak-Németország például a legszárazabb február-március hónapokat élte meg idén, ami súlyosan érintette a mezőgazdaságot. Hazánk mellett Kelet-Ukrajna, Románia és Bulgária egyes területein is vízhiányos állapotok alakultak ki, ami fejlődési nehézségeket okoz a növények számára. A tartós szárazság Törökországban, Marokkóban és Algéria nyugati részein is sújtja az őszi vetéseket, és a márciusi csapadék sajnos nem volt elegendő ahhoz, hogy pótolja a kiesett vízmennyiséget.

Az Európai Unióban az idei tavasz kedvezőbb kilátásokkal indult, mint a tavalyi év hasonló időszaka. A becslések szerint a búzatermés 8%-kal, az ősziárpa 6%-kal, a durum 4%-kal, míg a repce 9%-kal teljesíthet jobban a tavalyihoz képest.

Related posts