SONLINE - A rolleresek vándoraiként végleg búcsút inthetnek az autók között szlalomozó napjaiknak.

A közlekedési szabályok módosítása olyan újításokkal szolgál, amelyekre a közlekedők már régóta áhítoznak. A tervezett új KRESZ szigorú keretek közé terelné az elektromos rollerek használatát, ezzel biztosítva a közlekedés biztonságát és rendjét.
Az úttesten keresztülsuhanó rolleres látványa senkinek sem ismeretlen már, de az sem, hogy ketten utaznak az egyszemélyes járművön, ahogyan a szélsebesen elszáguldó járművek is szinte mindennaposak, ha valaki forgalomban közlekedik bármilyen eszközzel. Ennek vethet véget a régóta várt KRESZ módosítás.
A közelmúltban nyilvánosságra került a törvénymódosítás tervezete, amely többek között komoly keretek közé kívánja szorítani az elektromos rollerek használatát.
A KRESZ különféle kategóriákba sorolja a közlekedési szabályokat, hogy minden résztvevő számára egyértelművé tegye a közlekedés rendjét.
Az elektromos rollerek használatára vonatkozó új szabályozás a következőképpen alakul: a 25 km/órás sebességű járműveket kizárólag 12 év feletti személyek irányíthatják, és a járdán történő közlekedéskor a maximális sebesség 10 km/óra lehet. A 45 km/órás sebességre képes rollerek esetében pedig a 14 év alatti fiatalok számára tilos a vezetés. Tavaly óta már bevezették, hogy bizonyos típusú rollerekhez kötelező gépjármű felelősségbiztosítást kell kötni, azonban a tapasztalt rolleresek véleménye szerint ez nem akadályozza meg a szabályszegőket a további szabálytalanságok elkövetésében.
Nagy Zoltán, a kaposvári roller szerviz szakértője, úgy véli, hogy érdemes lenne a kistestű rollerekre is bevezetni a biztosítást. Emellett határozott álláspontja, hogy a nagy teljesítményű elektromos rollerek használatához kötelezővé kellene tenni a segédmotoros jogosítványt. „Ezek a járművek olyan teljesítménnyel bírnak, mint egy motor vagy akár egy autó, ezért felelősségteljes lépés lenne a használatuk korlátozása” - nyilatkozta kérdésünkre.
Rengeteg a szabályokat megszegő.
A probléma gyökere nem csupán azokban rejlik, akik rendelkeznek jogosítvánnyal és tisztában vannak a KRESZ előírásaival, hanem inkább azokban, akiknek nincs ilyen engedélyük, mégis a jogi kiskapukat kihasználva rolleren közlekednek.
Rendszeresen érkeznek hozzám balesetes rollerek, és mindig az a probléma, hogy az autósok nem veszik észre őket, mert kicsik és meglehetősen gyorsak. Vagy éppen az a gond, hogy nincsenek megfelelően kivilágítva – tette hozzá. Emellett úgy véli, hogy a roller használók KRESZ ismerete is gyakran hiányos, ezért fontos lenne, hogy az iskolákban már korán elkezdjék oktatni a gyerekeket az alapvető közlekedési szabályokra.
Benkocs Balázs is hasonló kellemetlen élményekkel rendelkezik, hiszen ő is szenvedett a rollerezés során, bár manapság egyre ritkábban ül rá a deszkára.
- Éppen ezért nem igazán használom a rollert, mert a társadalom szemében nagyon megváltozott a megítélésük - fejtette ki. Már őt is meglepte, amikor egy rolleres, fülhallgatóval a fülében, világítás nélkül vágott át előtte. - A legtöbb rollerező nem igazán van tisztában a KRESZ szabályaival, csak úgy elszáguldanak egy olyan rollerrel, ami mellett csak kapkodom a fejem. Én személy szerint igyekszem betartani a kerékpáros szabályokat, de az én rollerem nem éppen a legjobban teljesítő. Abbahagytam a rollerezést, mert az úttesten való közlekedés vele nem éppen biztonságos, hiszen rendkívül instabil, és az autók szinte csak centikre haladnak el tőlem. Benkocs Balázs is egyetértett azzal, hogy jó lenne, ha egyértelmű szabályok születnének, mert sokan abszurd módon használják ezt a közlekedési eszközt, ami eddig szürke foltnak számított a közlekedési szabályok között. Jelenleg azonban nincs hivatalos információ arról, hogy mikor lépnek életbe az új rendelkezések.