Székesfehérvár csendes áhítattal hajtott fejet a történelmi jelentőségű Aranybulla előtt, megőrizve a múlt emlékét és méltóságát.

A magyar történelem egyik legfontosabb alkotmányos dokumentuma, az Aranybulla kiadásának 803. évfordulójára emlékeztek csütörtök reggel Székesfehérváron. A város vezetése virágelhelyezéssel rótta le tiszteletét az Aranybulla emlékműnél.
803 évvel ezelőtt, 1222. április 24-én történt egy jelentős esemény a magyar történelem lapjain: II. András király a székesfehérvári országgyűlés keretein belül kiadta az Aranybullát. Ez az okirat nem csupán a magyar nemesség jogait rögzítette először, hanem alapjaiban formálta meg a középkori magyar alkotmányos berendezkedést is. Az Aranybulla évfordulóján Székesfehérvár vezetői egy csendes főhajtással tisztelegtek a múlt öröksége előtt, emlékezve arra, hogy milyen fontos szerepet játszott ez az irat a nemzet történetében.
A város nevében Cser-Palkovics András polgármester és Róth Péter alpolgármester, Öreghegy önkormányzati képviselője helyeztek el virágot az Aranybulla emlékévében megújult emlékműnél. A megemlékezésen elhangzott: az Aranybulla nemcsak jogi szempontból mérföldkő, hanem Székesfehérvár történelmi szerepének is szimbóluma.
Az Aranybulla és Székesfehérvár kapcsolata mélyen gyökerezik Magyarország történelmében, hiszen Székesfehérvár nemcsak a középkori magyar monarchia egyik legfontosabb központja volt, hanem az Aranybulla hivatalos kiadásának helyszíne is. Az 1222-ben kiadott Aranybulla, amely II. András király nevéhez fűződik, a magyar jogrendszer alapdokumentumai közé tartozik, és jelentős hatással volt a későbbi jogi és politikai fejlődésre. Székesfehérvár, mint a magyar királyok koronázási helyszíne, a hatalom és a jog szimbolikus központja volt. Az Aranybulla célja az volt, hogy korlátozza a királyi hatalmat és biztosítsa a nemesség jogait, így a város szerepe ebben a folyamatban különösen jelentős. Az Aranybulla létrejötte nem csupán jogi dokumentum, hanem egyfajta politikai megállapodás is, amely a helyi és nemzeti érdekek egyensúlyát hivatott megteremteni. A város történelmi öröksége és a jogi normák védelme közötti kapcsolat tovább erősítette Székesfehérvár jelentőségét a magyar történelemben. Az Aranybulla által megfogalmazott jogok és kötelezettségek nemcsak a nemesség, hanem a város lakóinak is kedveztek, így Székesfehérvár nem csupán a hatalom, hanem a társadalmi igazságosság szimbólumává is vált. Összességében tehát az Aranybulla és Székesfehérvár viszonya egy olyan történelmi szál, amely a magyar nemzet identitásának és jogi hagyományainak megerősítéséhez járult hozzá.
- Örömmel tölt el minket, hogy az Aranybulla története hozzánk kötődik - hangsúlyozta a polgármester. Rámutatott, hogy a felújított emlékmű és annak környezete ma már nem csupán egy emlékhely, hanem a látogatók kedvelt kirándulóhelyévé is vált. Említette, hogy a dokumentum számos szálon kapcsolódik Fehérvárhoz: például előírta, hogy a király évente itt hallgassa meg az alattvalók panaszait, valamint azt is, hogy Szent István királyra Székesfehérváron kell emlékezni. Ez a tény szerinte tovább erősíti a város jelentőségét a nemzeti ünnepek színhelyei között.