Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy mind a magyar, mind az orosz fél részéről világos és határozott elköteleződés tapasztalható az energetikai együttműködés folytatása iránt.
Orbán Viktor miniszterelnök telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és a megbeszélés során teljes körű egyetértés alakult ki abban, hogy minden lehetséges lépést meg kell tenni az energetikai együttműködés folytatásáért. Ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be szerdán Budapesten.
A tárcavezető tájékoztatása szerint Orbán Viktor miniszterelnök telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, amely több mint egy órán át tartott. A diskurzus során több fontos téma is felmerült, így Magyarország energiabiztonsága, az ukrajnai konfliktus helyzete, valamint a szíriai események alakulása is.
Szavai szerint emellett Szlovákia, Szerbia és Törökország is kihívásokkal néz szembe e döntés miatt, így velük is folyamatos az egyeztetés.
A miniszterelnök úr és Oroszország vezetője között egyértelmű egyetértés alakult ki abban, hogy minden szükséges lépést meg kell tenni a probléma megoldása érdekében, és elkötelezettek vagyunk ennek megvalósítása mellett - fogalmazott. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin kifejezte országának elkötelezettségét az energetikai együttműködés fenntartása mellett, amely elengedhetetlen Magyarország energiaellátásának biztosítása szempontjából.
- jegyezte meg.
Örömmel értesültünk arról, hogy a paksi atomerőmű működéséhez elengedhetetlen fűtőelemek problémája végre megoldódott. "Jelenleg a Paks II. projekthez kapcsolódó munkálatok mellett a földgázért történő fizetési módok összehasonlítása és kidolgozása is folyamatban van" - osztotta meg velünk az információt.
Ezzel kapcsolatban pedig azt közölte, hogy ő maga Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával egyeztetett a paksi beruházás felgyorsításáról, s délután az energiaügyért felelős orosz miniszterelnök-helyettessel, Alekszandr Novakkal is megbeszélést fog folytatni.
Szijjártó Péter ezt követően rátért az ukrajnai háborúval kapcsolatos ügyekre, hangsúlyozva, hogy elengedhetetlen a diplomáciai és kommunikációs csatornák folyamatos működtetése. Kiemelte, hogy a jelenlegi helyzet különösen aggasztó, és véleménye szerint ez talán a fegyveres konfliktus legkritikusabb időszaka.
"Jól látszik, hogy az amerikai elnökválasztás óta számos elkeseredett, kétségbeesett kísérlet történt és történik arra vonatkozólag, akár Amerikából, akár Nyugat-Európából, hogy a háború elmérgesedjen, a háború eszkalálódjon" - figyelmeztetett.
"Putyin elnök elmondta azt is, hogy ő hogyan látja ezt a kérdést, és azt is, hogy bizony vannak akadályok, amelyek a béke útjában állnak. Ilyen például az a törvény is Ukrajnában, amely gyakorlatilag megtiltja a jelenlegi elnöki adminisztrációnak, hogy Oroszország elnökével a békéről tárgyaljon" - húzta alá.
"A leglényegesebb tehát: a diplomáciai és kommunikációs csatornák folyamatos nyitva tartása elengedhetetlen. Ez adja meg a reményt a béke megteremtésére, ezért a magyar békemissziót folytatjuk, célunk a leggyorsabb úton haladni a béke felé, hogy minél több emberéletet meg tudjunk menteni" - emelte ki.
Végül részletesen kifejtette, hogy az orosz elnök tájékoztatást nyújtott a szíriai helyzetről és a Kreml hivatalos álláspontjáról is. "Az a célunk, hogy a Közel-Keleten stabilitás és nyugalom uralkodjon (...) El szeretnénk kerülni, hogy az extrém és szélsőséges ideológiák, valamint politikai mozgalmak továbbra is veszélyeztessék a biztonságot" - fogalmazott.
"Emellett pedig mi, magyarok különösen odafigyelünk a keresztény közösségek helyzetére, és továbbra is a szükséges humanitárius támogatást megadjuk a számukra" - tette hozzá.