Szijjártó Péter bejelentette, hogy a magyar kormány Ukrajna helyett Libanont választotta a támogatás fókuszába. Ez a döntés új irányokat nyit meg a magyar külpolitikában, és hangsúlyozza a közel-keleti régió iránti elkötelezettségünket. A lépés célja, hog
Járai Kíra merész lépésre szánta el magát, és teljesen meztelenül mutatkozott be: egyedülálló szépségét és tökéletes vonásait most bárki megcsodálhatja. Ne hagyja ki a lehetőséget, hogy elsőként lássa ezt a lenyűgöző fotót, mielőtt esetleg eltávolítanák!
A minisztérium hivatalos nyilatkozata alapján a tárcavezető kifejtette, hogy a közel-keleti válság súlyosan érintette Libanont is, aminek következtében emberek ezrei, sőt tízezrei kényszerültek elhagyni lakóhelyüket. A helyzet javulása csak az Izraellel kötött tűzszünetnek köszönhető, amelyet a magyar kormány álláspontja szerint meg kell hosszabbítani, hogy elősegítse a tartós béke kialakulását - közölte az MTI.
Üdvözölte, hogy az utóbbi időszakban az ország stabilitása sokat javult, ugyanis ez kulcskérdés az egész régió biztonsága szempontjából, a Közel-Kelet biztonságának pedig komoly kihatása van Európa, és így Közép-Európa biztonságára is.
Amennyiben a Közel-Keleten tartósan instabil helyzet alakul ki, az emberek milliói, sőt akár tízmilliók is útra kelhetnek, és valószínű, hogy Európa irányába veszik az irányt. Ez a folyamat pedig újabb, tízmilliós nagyságrendű migrációs nyomást gyakorolhat a kontinensre.
- figyelmeztetett, hogy ne hagyjam figyelmen kívül a jeleket.
"A libanoni stabilitás megőrzése és erősítése kulcsfontosságú lépés a újabb migrációs hullámok megelőzésében" - fűzte hozzá.
Szijjártó Péter kifejezte örömét az elnökválasztás sikerén Libanonban, hangsúlyozva, hogy a tárgyalások alatt biztosította a frissen megválasztott vezetőt arról, hogy Magyarország elkötelezett a libanoni stabilitás fenntartása mellett, és minden tőle telhetőt meg fog tenni ennek érdekében.
"Ennek keretében 400 millió forintos támogatásban részesítettük a libanoni hadsereget annak céljából, hogy mint hivatalos állami reguláris hadsereg át tudja venni a milíciáktól vagy a milíciák felett a libanoni biztonság garantálását" - jelentette be.
"A pénzösszeget az Európai Békekereten keresztül juttatjuk el Libanonba. Ennek lehetősége abból adódik, hogy nem küldünk fegyvereket Ukrajnába, így az oda szánt forrást más célokra is felhasználhatjuk. Ezt a támogatást a libanoni hadsereg megerősítésének érdekében ajánlottuk fel."
Húzta alá.
Ezen kívül hangsúlyozta, hogy a Libanonban tartózkodó 1,5-2 millió szíriai menekült mielőbbi hazatérése elengedhetetlen, mivel ennek a népességcsoportnak a támogatása jelentős terhet ró az állami erőforrásokra.
A világ számos része azt hangsúlyozta, hogy a volt szíriai elnök tettei miatt milliók kényszerültek elhagyni hazájukat. A korábbi vezető menekülése arra utal, hogy elérkezett az idő, amikor a nemzetközi közösségnek fel kell lépnie annak érdekében, hogy támogassa a Szíriából menekült emberek mielőbbi hazatérését. Ez nemcsak Libanon számára jelentene óriási könnyebbséget, hanem alapvetően hozzájárulna az ország stabilitásának fenntartásához is.
Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy fontos továbbra is fenntartani az ENSZ békefenntartói jelenlétét a biztonság garantálása érdekében. Kifejtette, hogy ehhez Magyarország is hozzájárul, ezen műveletben tizenhat magyar katona szolgál, és a kormány ezen nem is kíván változtatni.
Ezt követően hangsúlyozta, hogy Libanonban egy gazdag keresztény közösség található, amelynek szerepe különösen fontos a politikai életben, hiszen a legutóbbi választások során keresztény elnök került a hatalomra.
"Magyarország kormánya elkötelezettsége részeként világszerte támogatja azokat a keresztény közösségeket, akik nehézségekkel küzdenek. Az utolsó hét év során körülbelül hatmilliárd forint értékben harmincnyolc különböző fejlesztési, támogatási és beruházási programot valósítottunk meg, hogy erősítsük e közösségek helyzetét."
- közölte.
Felújítottunk mintegy félszáz lerombolt keresztény templomot, hozzájárultunk iskolák, egészségügyi intézmények, kolostorok működéséhez, humanitárius segítséget biztosítottunk akkor, amikor arra épp szükség volt
- sorolta, egyenként kiemelve mindegyik fontos részletet.
Emellett kiemelte, hogy közelgőben van az Európai Unió és Libanon közötti társulási tanács ülése, amelynek mielőbbi lebonyolítását a magyar kormány is sürgeti. A tanácskozás során fontos lenne egy jelentősebb pénzügyi támogatás elfogadása is, amely a becslések szerint körülbelül 12-15 milliárd dollárra rúg, és amely kulcsszerepet játszana Libanon újjáépítési folyamataiban. E támogatás révén biztosítható lenne az állami működés stabilitása, valamint a libanoni hadsereg megerősítése is.
"A stabil Libanon tehát hozzájárul a biztonságos Közel-Kelethez. És Magyarország a maga lépéseit ebből a szempontból megtette. Minket itt abszolút barátként tisztelnek és tartanak számon, és Magyarország a jövőben is támogatni fogja mindazon törekvéseket a nemzetközi politikai színtéren, amelyek ahhoz szükségesek, hogy Libanonban béke, nyugalom és stabilitás legyen"