Fedezd fel a tavaszi Queensland varázsát – KÉPEKKEL ÉS VIDEÓVAL! | ma7.sk A Queensland vidéke tavasz tájékán lenyűgöző színekkel és élettel telik meg. A virágok pompázatosan nyílnak, a fák zöldellnek, és a levegőt friss, üde illatok töltik be. Képes besz

A világ "szerencsésebbnek" titulált részén napjainkban egyre inkább bezárják a templomokat, vagy éppen mecsetté, romkocsmává alakulnak át. Ez a folyamat igazán különleges fénybe helyezi mindazt, ami Brisbane-ben zajlik.
Brisbane-től mindössze egy órás autóútra fekszik Gold Coast, Ausztrália egyik legkeresettebb nyaralóhelye. Itt sokan választják a nyugdíjas éveiket, hogy a "Napfényes Állam" csodás természeti szépségeiben gyönyörködhessenek. A tengerpart mentén sorakozó, impozáns szállodák tükröződnek az óceán vizében, amely nemcsak a napimádók, hanem a szörfösök igazi paradicsoma is. Persze, a cápák sem maradnak el, de a fürdőzők biztonságát szolgáló cápaháló miatt a veszély minimalizálható. Mint általában Ausztráliában, itt is a sárga-piros zászlók között lehet biztonságosan lubickolni. Sajnos nekünk nem volt sok időnk a fürdőzésre, hiszen a queensland-i filmünket kellett leforgatnunk.
A hegyek ölelésében indultunk el, ahol a pálos szerzetesek egy különleges helyet, a Mária-völgyet varázsolták elénk. Ebben a szent helyen minden katolikus nemzet képviselteti magát saját kápolnájával, így a magyar közösség is otthonra lelt itt.
Brisbane-ben a Magyar Ház mellett forgatásunk során ellátogattunk a Toowong temetőbe is, ahol Pulszky Károly, a neves művészettörténész végső nyughelyét találhatjuk. A város panorámáját a Mount Coot kilátójából csodáltuk meg, és természetesen felfedeztük Queensland fővárosának pezsgő életét is. Érdekesség, hogy ez a terület egykor fegyenctelep volt, és a banánültetvényeknek köszönhetően a helyieket régen "banánhajlítóknak" is hívták. A történelem nem túl hosszú itt, így a legjelentősebb látnivalók főként a város ipartörténetéhez, mint például a híres Story Bridge, vagy a festői Brisbane folyóhoz kötődnek. Mivel Brisbane viszonylag távol esik az óceántól, az óceáni hangulatot a South Bank nevű folyóparti sétányon teremtették meg, ahol egy gyönyörű szabadstrandon is felfrissülhetünk.
Ha választanunk kellene a kedvenc ausztrál városunkat, kétségtelenül Brisbane lenne az, hiszen a város vibráló hangulata és dinamikus ritmusa azonnal magával ragad. Különösen elbűvölőek a zsakaranda fák, amelyek októberben virágzásukkal elhozzák a tavaszt, és lilába öltöztetik Queensland táját. Az Outback sivatagos, kietlen vidékét követően igazi felüdülés volt megtapasztalni a szubtrópusi éghajlat kellemes közérzetét! Az ausztrál növényzet olyan különleges hatással bír, mintha egy másik bolygón, vagy legalábbis egy teljesen eltérő földtörténeti korszakban kalandoznánk.
Queensland felfedezésének keretében beiktattunk néhány lenyűgöző parkot a programunkba. Az egyik legizgalmasabb helyszín a Lamington Nemzeti Park, amely a Gold Coast felett terül el. Híres szubtrópusi esőerdőjéről és a lélegzetelállító "Tree Top Walk" turistaútról, ahol a fák lombkoronájának magasságából csodálhatjuk meg a természet csodáit. De nem álltunk meg itt; ellátogattunk a Giraween Nemzeti Parkba is, ahol többmilliárd éves gránithegységek között túrázhattunk. Ezek az ősi gránittömbök a mélyben kockákra hasadtak, majd az erózió kerek formákat alakított ki belőlük, hasonlóan a hazai ingókövekhez. Az Üvegház-hegységet Cook kapitány nevezte el, amikor először találkozott velük – a látvány az angol üveggyárak kemencekúpjait idézte fel benne. Néhány közülük megmászható, így természetesen ezt a kihívást sem hagyhattuk ki a programból.
Nagy vonzalommal figyeltük a papagájokat, amelyek itt annyira gyakoriak, mint nálunk a veréb. Különösen a pennant papagáj, a sárgabóbitás és a rózsás kakadu tűntek fel leggyakrabban, de nem maradhattak ki a lazúr tündérmadár, a szarkára emlékeztető fuvolázó madár és a kokabura sem a fényképezőgép lencséje elől. Érdekes, hogy a dingó már körülbelül 4 millió évvel ezelőtt érkezett a kontinensre, kezdetben az ember hűséges társa volt, ám idővel rettegett ragadozóvá vált, rivalizálva az erszényes farkassal. Manapság a vadkutyákkal való kereszteződés miatt a dingók is veszélyeztetettek, míg az utolsó erszényes farkas már az 1930-as években eltűnt a föld színéről.
Összegzésképpen elmondható, hogy az utóbbi 200 év során olyan drámai változások zajlottak a kontinensen, amelyek a megelőző 200 millió év során meg sem közelítették ezt a mértékű átalakulást. Az új fajok megjelenése, az erdők irtása, a terjeszkedő mezőgazdasági tevékenységek, a talajerózió és a vegyszerek használata mind hozzájárultak ehhez a folyamathoz. Ráadásul a legkisebb élőlények, melyeknek hatásait csupán mikroszkóp alatt láthatjuk, szintén érintettek, de hatásaik még ismeretlenek számunkra. Ausztrália ma már kiemelt figyelmet fordít a külső környezeti hatásokra; nem véletlen, hogy a reptéren minden újonnan érkező látogató cipőtalpát alaposan megtisztítják a legkisebb sárfolttól is. Az, hogy mindez milyen mértékben segíthet a kontinens megóvásában, a jövő titka marad.