Tényellenőrzés: Az állítás, miszerint Olena Zelenszka megpróbált volna elhagyni Ukrajnát, nem igaz.

Az orosz dezinformációs kampány részeként készült álvideó a BBC logóját felhasználva terjeszti az áálhírt online térben.
Egy jól ismert orosz dezinformációs művelet ismét az ukrán elnök feleségét, Olena Zelenszkát vette célba, ezúttal hamisan állítva, hogy megpróbált elmenekülni az országból.
A történet teljes mértékben kitalált, és egy átfogó diszkreditáló kampány részeként jött létre, amelynek fő célja a kormányzat, valamint az ukrán elnök és családja hírnevének rombolása.
A manipulált, a BBC logójával ellátott videó a héten jelent meg a közösségi médiában; a Facebook-on, az X-en, a TikTok-on és a Telegramon.
Azt állítja, hogy Zelenszka a "férjével való feszült viszony" miatt próbálta elhagyni Ukrajnát, de a biztonsági szolgálat meghiúsította tervét.
"A hírek szerint az ukrán elnök felesége már fél éve készül a szökésére. Egy európai országgal már megállapodott a politikai menedékjog megszerzéséről, ám az SBU sikeresen leleplezte a terveit" – hallható a videóban, és a feliratok között is olvasható.
Shayan Sardarizadeh, a BBC tényellenőrző szolgálatának vezető újságírója az X platformon tett nyilatkozatában kijelentette, hogy "a BBC soha nem publikálta ezt a videoklipet".
Hozzátette, hogy a manipulált videó "egy jól ismert orosz dezinformációs művelet", amely "a nagy hírügynökségek logóját és márkajelzését használja fel arra, hogy hamis, Ukrajnát lejárató videókat tegyen közzé".
Az Euroverify a múltban már észlelt hasonló, az Euronews logójával ellátott hamisított videókat.
A tényellenőrző csapatunk figyelemmel követte a Moszkva által támogatott "Doppelgänger" kampány tevékenységeit, amely során neves médiaplatformok weboldalait klónozzák. Ez a folyamat magában foglalja a hasonló megjelenésű domainnevek megvásárlását, valamint a honlapok elrendezésének és stílusának ügyes utánzását.
Az ukrán kormányzati ügynökség, a Disinformáció Elleni Központ, figyelmeztetett arra, hogy brit lapok hamis címlapjai, mint például a "Hol van Olena Zelenszka?" felirattal, megjelentek az orosz propagandát terjesztő Telegram-csatornákon.
A képeket ismételten átdolgozták, és az említett hírportálok soha nem publikáltak ilyen tartalmú anyagokat.
Az állítások egy jól ismert dezinformációs stratégia részét képezik.
A hamis BBC-videót először egy "Peacemaker" nevű fiók tette közzé az X platformon, és a cikk megjelenéséig már 500 ezer megtekintést regisztrált.
A mintegy 40 000 követővel rendelkező fiókot a tényellenőrzők ismerik.
Rendszeresen oszt meg megalapozatlan állításokat az ukrajnai háborúról.
Az Euroverify korábban már sikeresen megcáfolta azokat a hasonló dezinformációkat, amelyeket ugyanez a fiók terjesztett. Például a megalapozatlan állítás, miszerint Zelenszka 4,5 millió eurót költött egy Bugattira egy párizsi látogatása alkalmával, már régen a valóságtól elrugaszkodott pletykák között van.
Annak ellenére, hogy dokumentált bizonyítékok igazolják, hogy a fiók egy orosz dezinformációs kampány része - többek között a BBC tavaly júliusi vizsgálata -, ennek ellenére a fiók továbbra is aktív maradhatott az X-en.
A kék ellenőrző jelzés azt mutatja, hogy a platform prémium előfizetéshez kapcsolódik.
A kék pipa a történelem során a hitelesség és a figyelemre méltóság szimbólumává vált, amely a fiók megbízhatóságát jelzi.
Az Euroverify megkereste az X sajtócsapatát, hogy megtudja, milyen intézkedéseket tesznek az ilyen nyilvánvaló dezinformációk terjedése ellen, de még nem kapott választ.