Valóban megtörtént, hogy Orbán Viktor köré csoportosuló politikai erők jelentős befolyást szereztek a lengyel média egy részén?
Úgy tűnik, hogy a hírek szerint egy Orbán Viktorhoz köthető magyar vállalkozás végül sikeresen megszerezheti a legnagyobb lengyel médiacsoportot. Ezt jól informált lengyel újságírók állítják. A Jaroslaw Kaczynski vezette egykori kormánypárt környékén pedig feltűnően jó a hangulat, ami csak tovább fokozza a spekulációkat.
"Számos jel utal arra, hogy e tranzakció kapcsán már létrejött egy megegyezés" - nyilatkozta Andrzej Stankiewicz, a Onet újságírója a lap podcast epizódjában.
- fűzte hozzá.
A friss találgatásokat erőteljesen táplálja az állami olajcég korábbi milliárdos elnökének november végi nyilatkozata - vagyis inkább viccelődése.
A Számvevőszék épületében megrendezett meghallgatás előtt a TVN24 újságíróját, miután behívták a stúdióba, próbálta megnyugtatni, mondván, hogy a jövőben gyakrabban fognak találkozni, hiszen hamarosan "úgy fog belépni a TV-be, mintha az a saját otthona lenne".
Obajtek ügyéről érdemes megemlíteni, hogy miközben Lengyelország jelentős része őt kereste, nyár elején Budapesten bukkant fel. A korábbi Orlen-vezér, aki határozottan tagadta, hogy külföldi búvóhelyen tartózkodna, végül saját magát leplezte le a közösségi média platformjaira feltöltött videóival. Úgy tűnt, hogy távolabb a hazájától próbálja meg átvészelni azt az időszakot, amíg megszerzi az EP-képviselői mandátumot, ami mentelmi jogot is biztosít számára. Obajteket februárban menesztették az Orlen vezérigazgatói posztjáról, a döntésben szerepet játszott a lengyel kormányváltás, valamint több gyanús ügylet is. Donald Tusk miniszterelnök nyíltan megfenyegette őt vádemeléssel, hangoztatva, hogy Obajtek nemcsak 1,6 milliárd zloty (kb. 145 milliárd forint) veszteséget okozott az állami vállalatnak, hanem felmerült a gyanú, hogy üzleti kapcsolatba került a Hezbollah terrorszervezettel is. A PiS-hez közel álló üzletemberként ismert Obajtek a vádak szerint politikai szövetségeseinek osztotta ki a vállalatnál betöltött pozíciókat, illetve az Orlen által átvett 20 lengyel regionális napilap a kormány szolgálatába állt.
Juliusz Braun, a TV Polska korábbi elnöke és a Nemzeti Műsorszolgáltatási Tanács volt elnöke november elején a Press.pl-nek már arról beszélt hogy míg a jelenlegi amerikai elnök, Joe Biden kormánya körömszakadtáig védte a TVN-t Lengyelországban, addig a Trump-féle csapat hozzáállása megváltozhat.
Az jól ismert, hogy az amerikai tulajdonos a Warner Bros. Discovery a pénzügyi helyzetének javítása érdekében a TVN csoport eladását fontolgatja. Braun véleménye szerint az amerikaiak bizonyosan nem ágálnak majd az eladás ellen, különösen ha ha a lelendő befektető a lengyel jobboldalhoz kötődik.
A Newsweek Polska októberben három, a TVN megvásárlása iránt érdeklődő cégről számolt be. Köztük volt
A Fakt című lap nemrégiben arról számolt be, hogy a lengyel kormány minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy megakadályozza a magyar tulajdonlással kapcsolatos tranzakciókat. Ezzel párhuzamosan az Index októberben arról írt, hogy a TV2 tulajdonosi köre nem mutat érdeklődést a lengyel befektetés iránt.
A tranzakció a TVN csoport egészére és annak számos csatornájára terjed ki. Az amerikai források szerint a lelépési pénz mértéke rendkívül magas, 10 milliárd zloty (ami körülbelül 1000 milliárd forintnak felel meg) lehet, azonban bennfentes információk alapján valószínű, hogy a végső vételár ennek csak a felét fogja kitenni.
Egyértelműnek látszik, hogy a háttérben jelentős tárgyalások indultak meg, és a tervek szerint a tranzakciót 2025 májusáig le kellene zárni.