Több ezer lelkes egyetemi hallgató gyűlt össze Belgrádban, hogy kifejezze tiltakozását és szolidaritását.
Az egyetemi hallgatók hetek óta tiltakoznak, és a szerbiai állami egyetemeken működő 64 kar majdnem mindegyikét blokád alatt tartják. A hallgatók, illetve az ellenzék több mint másfél hónapja tiltakozik, azóta, hogy november elsején leszakadt az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője 15 ember halálát okozva.
A tüntetők azt követelik, hogy a hatóságok tartóztassák le a felelősöket, hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítésében részt vevő cégekkel kötött szerződéseket, valamint mondjon le a miniszterelnök és Újvidék polgármestere.
Szeretném megvizsgálni a szerződéseket, mivel a tragikus esemény napján az illetékes miniszter és a pályaépítésért felelős vállalat azt állította, hogy a szóban forgó előtető nem volt része a felújítási projektnek. Ugyanakkor több, azóta készült felvétel alapján úgy tűnik, hogy a szerkezeten változtatásokat hajtottak végre, és további terhelésnek is kitették azt.
Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott impozáns épületét az utóbbi években, 2021 és 2022 között, több szakaszban újították meg. A felújítási munkálatok idén is folytatódtak. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban hivatalosan is bejelentette, hogy a felújítási projekt sikeresen befejeződött, és az épület mostantól ismét teljes mértékben használható.
Aleksandar Vucic köztársasági elnök kérésére a múlt hét végén a kormány nyilvánosságra hozta a vasúti pályaudvar felújításához kapcsolódó 195 dokumentumot. Az építésügyi szakértők, akik a sajtónak nyilatkoztak, azonban arra figyelmeztettek, hogy a rendelkezésre álló dokumentáció nem teljes, és az újvidéki főügyészség első jelentésében körülbelül kilencszáz, összegyűjtött iratról számolt be.
A tiltakozások napján Aleksandar Vucic bemutatta Szerbia legújabb autópályaszakaszát, miközben kijelentette, hogy az ellenzék a fiatalokat manipulálja saját politikai céljaik érdekében. Hangsúlyozta, hogy nem tervezi átmeneti kormány kinevezését, és a saját távozásával kapcsolatos spekulációkra reagálva megerősítette, hogy nem áll szándékában lemondani.
Mivel az egyetemisták tiltakozásához az utóbbi napokban középiskolás diákok is csatlakoztak, a kormány rendkívüli határozatában egy héttel előre hozta a téli szünet kezdetét, amely így egy hónapig fog tartani.