Egyre több szakértő és filmes rajongó hívja fel a figyelmet arra, hogy Tom Cruise 2002-es cyberpunk filmje, amelyben a technológia és a jövő társadalmi kihívásai kerülnek középpontba, meglepően pontosan előre jelezte a mai világunk alakulását. A film futu


Ritka az olyan film, amelyiknek sikerül úgy megragadnia a jövőt, hogy két évtized elteltével is csak ámulunk és bámulunk: hogyan lehetett ennyire eltalálni?

A Steven Spielberg-féle Különvélemény nem véletlenül került be a New York Times által összeállított XXI. század 100 legjobb filmje közé. A lista nem akárhogyan született: 500 iparági nagyágyú mondta el a tíz kedvencét, ebből állt össze a végső toplista, amin a 94. helyet csípte meg a Tom Cruise-féle cyberpunk klasszikus.

A sztori szerint John Anderton (Cruise) a PreCrimes osztag sztárja.

Természetesen, itt van egy egyedi változat: Nyilvánvaló, hogy a helyzet nem alakul zökkenőmentesen: a rendszer Anderton nevét azonosítja, mint a jövőbeli bűnözőt, ráadásul egy olyan áldozatot kellene eltennie láb alól, akit soha nem látott. Ezzel kezdetét veszi a feszültséggel teli üldözés, és ezzel együtt a film is – amely a Philip K. Dick-rajongók körében nagy népszerűségnek örvend, hiszen a sci-fi író lebilincselő történetéből merít inspirációt.

Philip K. Dick amúgy legendásan szeretett apró részletekben jövőt jósolni: tőle származik a Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal?, amiből Ridley Scott csinálta meg a Szárnyas fejvadászt, és amiben szintén visszaköszön a mesterséges intelligencia térhódítása, ami ma már a mindennapjaink része - szúrta ki a LadBible.

A 2054-ben játszódó Különvélemény film számos lenyűgöző és meglepően pontos technológiai előrejelzéssel szolgál, amelyek a jövő társadalmának elképzelését formálják.

Igen, és természetesen ott vannak a repülő jetpackek meg az arcformáló kütyük – ezekre talán még egy kis időt várni kell.

A legmegdöbbentőbb az, hogy a film szinte hibátlanul előre látta a rendőrségi algoritmusok és a "prediktív" rendészet fejlődését:

A hatóságok gyakran ezzel a módszerrel igyekeznek azonosítani azokat, akikkel fokozottabb figyelmet kellene fordítaniuk. 2022-ben a CBR egy figyelemre méltó elemzést készített “Különvélemény - Előre megjósolta a jövőt, amelyben már élünk” címmel, melyben részletesen kifejtették:

A jövőbeli kilátások mellett a Különvélemény magabiztosan megállja a helyét thrillerként is: a Rotten Tomatoes értékelése 89 százalékon áll, a New York Times pedig méltatta a filmet a legjobb 100-as listáján:

Abban az időben, amikor az ember egy ilyen intenzív nyomasztás után elhagyta a moziterem hűvös sötétjét, igazi megkönnyebbülés volt azt gondolni, hogy mindez csupán egy elképzelt történet, egy film, amelynek semmi köze a valósághoz. Ma azonban, ha leülünk egy hasonló alkotáshoz, a záró főcím alatt egészen más érzések kerítenek hatalmukba, mintha a valóság egy újabb rétegét tapasztalnánk meg.

Related posts