**Egyedi Történetek: A Község Élete a Világháború Idején** A világháború árnyékában, amikor a világ sorsa a káosz szélén táncolt, egy kis község élete is gyökeresen megváltozott. Ezek a történetek, amelyeket meg kell őriznünk, nem csupán események soroza


Esztergomban, a Laskai Osvát Antikvárium falai között rendszeresen életre kelnek izgalmas programok, könyvbemutatók és előadások. Az elmúlt hétvégén különleges esemény zajlott: Berecz Attila legújabb művének, a "Falufény" című könyvnek a bemutatója. Ez a könyv tavaly év végén jelent meg, és az első kötet az "Egy felvidéki község a második világháborúban" címmel hívta fel magára a figyelmet. Az esemény nemcsak a könyv iránti érdeklődést, hanem a helyi közösség összetartozását is erősítette.

a szerző alaposan feltérképezte Kőhídgyarmat történelmét és lakóinak sorsát. Berecz Attila szülőfalujának egyedi karakterét és hagyományait a második világháború borzalmai formálták, és az itt élők élményei, emlékei elevenítik meg a múltat. A kötet nem csupán egyedülálló visszaemlékezéseket tartalmaz, hanem egy széleskörű gyűjtés eredményeként született, mely során a szerző számos interjút készített a faluban élő idősekkel. Ezek a beszélgetések gazdagítják a könyvet, és hiteles képet adnak arról, milyen volt az élet a háború alatt és után. A falusi közösség összetartása, a nehézségek ellenére megőrzött hagyományok és a reményteljes újrakezdés mind-mind fontos elemei ennek az értékes dokumentációnak.

A szerző különleges utazásra indult, hogy felkeresse a még élő és túlélő idős embereket. E találkozások során gazdag tapasztalatokat gyűjtött, melyeket magyar, német és orosz levéltári iratokkal fűszerezett. A falubeliek emlékei nem csupán személyes történetek, hanem egy egész korszak lenyomatai is. E sokszínű forrásanyag segítségével a szerző egy regényes formában tárja az olvasók elé a múltat, életre keltve a régi idők szellemiségét és a közösség emlékezetét.

A könyv olyan meséket tár elénk, amelyek eddig csupán az emberek emlékezetének mélyén rejtőztek. Az olvasó hosszan formálódó sorsokat ismerhet meg, ifjúkori szerelmeket, jótettek és aljasságok szövevényét, valamint a remény és a fájdalom keverékét. Közben egyre inkább eltűnik az a varázslatos "falufény" – a falusi emberek tiszta erkölcsének ragyogása –, ahogy a nappal is egyre inkább a koromfekete öldöklés embertelenségében merül el.

Kőhídgyarmat a térség egyik olyan települése, amelyet a leghevesebb harcok sújtottak a történelem folyamán. Sajnos, a helyi események dokumentálása eddig nem kapott kellő figyelmet, csupán egy korábban megjelent helytörténeti kötetben található néhány fejezet említi meg. Ezért rendkívül fontos minden olyan kutatási tevékenység, amely a település múltjának feltárására irányul, legyen szó személyes visszaemlékezésekről vagy levéltári anyagok feldolgozásáról. Minden új felfedezés hozzájárulhat a település történetének megértéséhez és megőrzéséhez.

Berecz Attila, a falusi gyökerekkel rendelkező tehetséges író, már fiatal korában felfedezte az írás varázsát, és munkái hamarosan a sajtóban is feltűntek. 2012-ben a verseskötetével debütált, amely az érzelmek mélységeit és az élet bonyolultságát tükrözi. Különösen a második világháború iránti érdeklődése emeli ki őt, hiszen a konfliktus hátterében húzódó emberi sorsok felfedezése foglalkoztatja. Jelenleg egy háborús regény megírásán dolgozik, amely a történelem ezen sötét időszakát kívánja egyedi szemszögből bemutatni.

Az esztergomi könyvbemutatón dr. Popély Gyula történész volt a meghívott vendég, aki lebilincselő bevezető előadásában részletesen feltárta a második világháború kitörését megelőző eseményeket és azok összefüggéseit. Az ifjú szerző helytörténeti munkáját kiemelkedően jó kritikával illetette, ami tovább fokozta a rendezvény hangulatát.

A könyvbemutatóra teljesen megtelt az antikvárium helyisége. Sok érdeklődő érkezett a Duna bal partjáról, Kőhídgyarmatról, de esztergomi és távolabbi látogatók is jelen voltak, köztük meglepően sok fiatal.

A közeljövőben Kőhídgyarmaton, majd a környékbeli falvakban is lesz könyvbemutató.

Biztató a fiatalok érdeklődése a múltunk iránt. Nemrégiben a szőgyéni középiskolás, Méri Bulcsú mutatta be a második világháború Garam menti falvairól írt könyvét. Oroszkán katonai hagyományőrző csapat működik, amely aktívan részt vesz a régió emlékünnepségein. Ott található az egyik leggazdagabb magángyűjtemény is, amely országos viszonylatban kiemelkedő jelentőségű, és a háború tárgyi és szellemi emlékeit őrzi. A barti köztemetőben pedig a Nagy-Magyarország felvidéki hősi halottainak emlékhelye látogatható, amelyet a magyar állam hozott létre.

Related posts