A Tisza vízszintje tovább emelkedett, ezzel növelve a Fidesz politikai pozíciójának hátrányát.


A legújabb közvélemény-kutatási eredmények szerint izgalmas fordulatok zajlanak a magyar politikai tájképen. A Republikon Intézet januári felmérésének tanúsága szerint a Tisza Párt egyre inkább előnyre tett szert a Fidesz-KDNP-vel szemben, ami jelentős változásokat jelez a választói preferenciákban.

A teljes népesség körében Magyar Péter pártja 26 százalékos támogatottságot ért el, míg a kormánypártok 23 százalékon állnak, ami 3 százalékpontos különbséget jelent.

A pártválasztók körében a különbségek kifejezetten élesek: a Tisza Párt 37%-os támogatottságot mondhat magáénak, míg a Fidesz-KDNP 32%-ra számíthat. A biztos szavazó pártválasztók között még inkább kiemelkedik a Tisza Párt előnye, amely 39%-ra nő, szemben a Fidesz-KDNP 32%-ával, így a differencia 7 százalékpont. Az elemzők azonban figyelmeztetnek arra, hogy bár a Tisza Párt vezető pozíciója szilárdnak tűnik, a növekedési üteme fokozatosan csökkenni látszik.

Érdekes átrendeződés történt a harmadik helyért folyó versenyben is. A Demokratikus Koalíció (DK) minimális előnyre tett szert a Mi Hazánk Mozgalommal szemben. Mindkét párt 5-5 százalékos támogatottságot élvez a teljes népesség körében, és 7-7 százalékot a pártválasztók között. A biztos szavazó pártválasztók körében azonban a DK 8, míg a Mi Hazánk 7 százalékon áll.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) jelenleg a parlamenti küszöb közelében egyensúlyozik, hiszen a teljes lakosság körében 4, míg a pártválasztók körében 6 százalékos népszerűséggel bír. A kisebb politikai alakulatok közül a Jobbik januárban enyhe növekedést tapasztalt, míg a Momentum számára a helyzet kedvezőtlenebbé vált, hiszen mindkét párt a teljes népességben 2, a pártválasztók között pedig 3 százalékos támogatottságot tudhat magáénak.

A Republikon által végzett elemzés rámutat, hogy a Fidesz hagyományosan nem a két választás közötti időszakban a legversenyképesebb, azonban jelenleg különösen gyenge helyzetben található. Ezzel párhuzamosan izgalmas kérdés, hogy a Tisza Párt mennyire tudja megőrizni a választók érdeklődését és lelkesedését. Eddigi tapasztalatok alapján az ellenzéki formációknak sokszor nehézséget okozott a választói bázis fenntartása, különösen akkor, amikor a kormánypártok újra lendületet kaptak.

Figyelembe veendő figyelemreméltó tendencia, hogy a bizonytalanok aránya lényegesen, 4 százalékponttal emelkedett, így már 28 százalékra rúg.

A kutatás módszertanát illetően 2025. január 14. és 22. között 1000 fős telefonos megkérdezés zajlott, amely a felnőtt magyar lakosság körében reprezentatívnak mondható nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus tekintetében. A felmérés hibahatára +/- 3,2 százalék.

Related posts